התמזל מזלי ואני מכיר כמה אנשים שהיו בכנס 144conf#  של ג’ף פולבר. מודה, רציתי להיות שם גם. אבל מה לעשות שלהגיע לשם… איך לומר, לא היה בראש סדר מעייני, היו לי דברים חשובים אחרים לעשות.
אני מביא היום את החלק השני של הנוכחות הוירטואלית שלי שם.  החצי הראשון היה דוד סרגנה, קונסול התקשורת וההסברה בניו יורק שהועיל בטובו והתראיין פה לפני כמה ימים. החצי בשני היא יעל בר-טור שהכרתי  במלחמת לבנון השנייה כשהיא שירתה במילואים בדובר צה”ל ואני שירתתי בתור צלם עיתונות. עכשיו יעל משרתת את עצמה בלוס אנג’לס אבל קפצה לביקורון בניו יורק כדי לשזוף את פניה בג’ף פולבר ובג’ק דורסי :).

בכל אופן, אני רוצה להודות ליעל (זה הטוויטר שלה) על פוסט האורח הזה. תודה.

על כנס הטוויטר (140 conference) שמעתי לראשונה כשבוע לפני שהוא התחיל. נתקלתי ביזם ג’ף פולבר (@jeffpulver) בלוס אנג’לס, היכן שאני מתגוררת ואחרי שיחה קצרה איתו (ושלושה בלאדי מריס) החלטתי בספונטניות שבארוע הזה אני חייבת להיות.

יעל בר טור (צילום: דייויד בראבין)

יעל בר טור (צילום: דייויד בראבין)

כעבור כמה ימים מצאתי את עצמי בניו יורק, סגורה בתוך מרתף עם כ-500 מהאנשים המעניינים ביותר שפגשתי בחיי. כל מי שנכח בכנס היה מחובר ללפטופ וקול התקתוקים היה חלק בלתי נפרד מהאווירה, כך שאם רוצים לדייק לא 500 איש היו שם אלא מאות אלפים שישבו בבתיהם וקיבלו את העדכונים. מי שהיה מחובר כל העת בזמן ההרצאות נחשף לתופעה מעניינת במיוחד- דמיינו לעצמכם הרצאה באוניברסיטה שבה כל הסטודנטים מדברים ומחווים דעה על המרצה- בבת אחת. בזמן שהקשבתי להרצאות, העיניים שלי היו דבוקות לטוויטס (באמת צריך למצוא לזה מילה יותר טובה בעברית) שסומנו בhash tag של הכנס (#140conf) וכך שמעתי את המחשבות שהתרוצצו סביבי. הרבה ציטוטים של הדוברים, הערה או שתיים על הלבוש או צורת הדיבור ואפילו הודעות נוסח “למי יש מטען לאייפון?” (ההודעה הזו אגב נענתה במיידיות!).

בין הראשונים בכנס דיבר הוד מלכותו ג’ק דורסי (@jack), מקים טוויטר. דורסי, בג’ינס וסווטשירט, נראה כמו ההייטקיסט הטיפוסי שעומר לפניכם בתור לפלאפל באזור תעשייה רעננה. מה שריגש במיוחד גיקית כמוני בהרצאה של דורסי זו הגישה לבייבי שלו. בניגוד לפייסבוק, בטוויטר אף אחד לא מנסה לכפות על המשתמשים עיצוב או אפליקציות – לא אומרים לנו מה אנחנו רוצים, אלא נותנים לנו לבנות את המסגרת בעצמנו. וכך קמו להן אפליקציות שונות ומשונות אשר נבנו ע”י משתמשים (אני במיוחד אוהבת את People Browsr בלי – e) והמדיום מתפתח בצורה אורגנית לחלוטין. לא לחינם פנה דורסי לקהל בסוף הנאום שלו ושאל אותם “אני רוצה לדעת מכם – מה הצעד הבא?”.

פולבר בגאונות אופיינית החליט להקציב לכל דובר 10 דקות בלבד כך שהמידע היה ענייני ובסאונד בייטס כמו שאנחנו רגילים, מה גם שבצורה זו יצא לנו להקשיב לכמה שיותר דעות וטיפוסים שונים.

לא אלעה אתכם בסיכומי הנאומים וההגיגים שהוצגו בכנס (את ההיי לייטים ניתן לראות בבלוג של ג’ף www.jeffpulver.com , את אן קארי מ-NBC (@anncurry) שדיברה על new media vs. old media  וויקלף ז’אן (@wyclef) שלא ממש הבנתי מילה ממה שהוא אמר אבל הוא היה כ”כ מגניב, ודוד סרנגה שלנו (@davidsaranga) קונסול ההסברה של ישראל בניו יורק שדיבר על השימוש הנבון שישראל עושה בטוויטר על מנת להעביר מסרים.

מאז שנכנסתי לעולם הטוויטר קיבלתי תגובות שונות ומשונות מהסובבים אותי, רובן בסגנון “זה יילך וייעלם עוד כמה חודשים” (כמו שפייסבוק נעלם??) או “את מי מעניין מה אכלת לארוחת בוקר” (מעניין אותי מה ג’ון מקיין אכל לארוחת בוקר). בסופו של דבר נגמר הוויכוח השאלה “אז מה זה בעצם טוויטר?”. גם אני התחבטתי עם עצמי הרבה זמן האם זה סתם תחביב חולף או משהו משמעותי ואני חייבת לציין שמאז הכנס תפסתי את העוצמה שיש בכלי ה…מוכנים? בכלי ההיסטורי הזה.

כן נכון, אולי המותג טוויטר יעלם, אבל שום דבר לא ישנה את העובדה שלמדנו לתקשר אחד עם השני בזמן אמת. שום דבר לא ישנה את העובדה שלפני ש-CNN  דיווחו על המטוס שנחת בנהר ההאדסון לפני כמה חודשים אחרי שגולשים כבר העלו תמונות לטוויטר. ושום דבר לא ישנה את העובדה שאני יכולה לשמוע בזמן אמת מה שהממשלה האיראנית מנסה להסתיר ממני.

כמה מסקנות לסיום:

ג’ף מתכנן עוד כנסים בלוס אנג’לס, קנדה, לונדון ואולי תל אביב, אז אני מציעה לעקוב אחריו ולהתכונן.

את מה שטוויטר עשה לאיך שאנחנו מתקשרים כבר אי אפשר לשנות, אז אפשר להתחיל לרכב על הגל או להישאר מאחור.

אם אי פעם מישהו מציע לכם “טוויטר-טיני” תסרבו, מדובר בהרבה וודקה ורום עם צבע מאכל כחול.

עד כאן

@yaelbt

צילום נוסף של דייויד בראבין מהכנס

צילום נוסף של דייויד בראבין מהכנס

לעוד תמונות מגניבות מכנס הטוויטר של ג’ף פולבר

3 comments on “הטוויטר יוניברס של יעל בר טור

 • “שום דבר לא ישנה את העובדה שלמדנו לתקשר אחד עם השני בזמן אמת”
  ואני לתומי חשבתי שבני האדם ידעו לתקשר אחד עם השני בזמן אמת, עוד משחר קיומם.
  הרבה לפני הכתב, ובטח לפני הטוויטר.
  אולי את מתכוונת שסוג השיח הנ”ל, אשר גם היה באינטרנט לפני כן – צבר בפופולריות שלו באמצעות פלטפורה מצויינת והפך אמצעי הפצת ידיעות חשוב ועיקרי.
  על זה (לדעתי) אין מה להתווכח.

 • לא אלאה אתכם זו הדרך הנכונה לכתוב בעברית

 • לא אלאה אתכם זו הדרך הנכונה לכתוב בעברית

Comments are closed.