מנהלי חברות גדולות כקטנות עשויים ואולי כבר רוצים להקים קהילה. אם הם יותר דיגיטליים הצורך כנראה יהיה להם ברור כשמש. אם הם פחות דיגיטליים אולי זה לא יהיה כל כך ברור. בפוסט הקודם קהילה כשאתה צעיר קהילה כשאתה בוגר דיברתי דווקא על בגרות שמגיעה מנסיון, ולאו דווקא על רמת הדיגיטל שיש בדם של המנהלים, אבל כך או כך, כל החלטה עסקית צריכה לעמוד במבחן ההגיון, החלטות מתבססות על שיקולים, לפעמים ענייניים ולפעמים לא, ואם אתם מתלבטים, או רוצים לסדר את המחשבות שלכם בעניין, הנה רשימה של סיבות ורציונלים שונים לבנות קהילה לעסק שלכם, פרי נסיון של הרבה שנים. נתחיל.

קהילה זה פידבק וחכמת המונים

כשאתם מחוברים לקהילה, אתם יכולים להיעזר בה כדי לקבל פידבק בלתי אמצעי מחברי הקהילה. זה יכול להיות פידבק על פיצ׳ר, על הפרודקט כולו, על ה- MVP שלכם, וכדומה. פידבק יכול להתקבל החל מרמת לקבל חיפוש באגים (QA) ועד רמת Product Market Fit שיכול להגיע לרכישת מוצר במכירה מוקדמת וכו׳. יתרה מזאת, יש לכם גישה לחכמת המונים שרוצה לעזור לכם, וסביר להניח שתייצר עבורכם תובנות שלא יכולתם לדמיין קודם לכם.

שקיפות, אמון, דבק

כשאתם בונים ומנהלים קהילה, אחד הערכים הבסיסיים שקיימים בקהילות בריאות זה שקיפות. שקיפות מייצרת אמון (Trust), אמון מייצר אורח רוח כשצועדים יחד בדרך ארוכה, ואורח רוח ואמון עוזרים מאד כשנתקלים בקשיים בדרך. הרבה פעמים דווקא פידבק תומך מהקהילה יהיה מה שיעזור לכם לנווט, בעיקר כי העולם העסקי הוא קשה ומלא כרישים. אז קהילה שיש בה שקיפות זו קהילה שיש בה דבק.

שגרירי מותג

האנשים בקהילה שלכם הם שגרירי המותג הטובים ביותר שתוכלו למצוא. בקהילה בריאה, הם ידברו עליכם, יביאו לכם יוזרים ולקוחות במחיר הנמוך ביותר (פעמים רבות זה יעמוד על אפס). הם לא יחכו שתבקשו מהם לפעול אלא ינקטו ביוזמה וייצרו ״מוצר מוגמר״ של שיווק עבור העסק שלכם. הם יתנו את השם שלהם, ושם שווה מוניטין. תראו את זה ככה- בכל שלב בחיים של העסק שלכם אתם מתים לקבל טסטימוניאלס ולעתים אתם צריכים לעבוד ממש קשה עבור זה. כשיש לכם קהילה- הטסטימוניאלס יקרו מעצמם או שהבקשה לטסטימוניאלס לא תאלץ אתכם להקיא דם, כי כמו שנאמר למעלה, קהילה מאפשרת תקשורת  פשוטה יותר. בסיכומו של דבר, יש לכם שגרירי מותג בתוך הבית וזה מטורף לא להשקיע בהם.

 קהילה מייצרת ריטנשן

דבק זה מה שיגרום לאנשים לחזור אליכם, בעברית קוראים לזה ריטנשן, וריטנשן זה אחד המדדים החשובים ביותר לעסק שלכם. בין אם זה כמות הפעמים בשבוע שהם יפתחו את האפליקציה שלכם במובייל, כמה תכנים הם יעלו, או כמה פעמים הם ישתמשו במוצר הלביש שיצרתם בעמל רב. צריך לזכור שריטנשן הוא לא פחות חשוב מהבאת לקוחות או משתמשים חדשים, בעיקר בעולם שבו טכנולוגיות לבישות וגאדג׳טים נקנים ואז נזרקים למגירה ובאוקיינוס האדום של אפליקציות מובייל, בו אנשים לא זוכרים את האפליקציות שהורידו שלשום.

קהילה = סימני נפט אצל משקיעים

הרבה משקיעים מבקשים כמה אלפי יוזרים לאפליקציה או חוזים חתומים עם שותפים אסטרטגיים (חדירה לשוק) או מכירות ראשונות כי הם פועלים כמו מגלי נפט- מחפשים ״סימני נפט״ ובמקומות שבהם יש סימני נפט הם ישקיעו את כספם.

כשאתם בשלבים מוקדמים של הסטארטאפ שלכם ועומדים לפני השקעה, קהילה היא כמו גילוי סימני נפט באסדה. אני לא יכול לדבר בשם אף אחד, אבל אישית הייתי מעדיף להיות עם קהילה מאשר בלי, ולו רק בשביל להוכיח ״באותות ובמופתים״ שהשוק כבר מוכן לקראתי, אנשים כבר מצפים, אולי אפילו תרמו משהו, בין אם זה כסף, או זמן, או ידע, והם נותנים מעצמם כדי שהחזון שלי בתור יזם יקרום עור וגידים. למשקיע זה יוריד את רמת החרדה לכספו, יוכיח לו שלא רק שהיזם הוא בעל חזון, אלא שהוא יודע לרתום אליו את השוק לפני שיש מוצר, ועל אחת כמה וכמה כשכבר יש מוצר.

החלטות עסקיות מושכלות יותר

כשאתם מפוקסים על קהילה, ההחלטות העסקיות שתעשו יהיו בדרך כלל מבוססות על מה טוב לקהילה שלכם, כלומר, יש לכם הבנה לא בסיסית בכלל, לגבי רצון הלקוחות שלכם. אין זה אומר שאתם תעשו כל מה שהלקוחות שלכם רוצים או אומרים שהם רוצים, אבל אתם תקבלו החלטות מושכלות ומעמיקות הרבה יותר, בשלווה גדולה יותר, פשוט כי אתם ״מחוברים בוריד״ לרצון ההמונים שאכפת להם מכם.

nivcalderon

קהילה מאפשרת תקשורת פשוטה יותר

כשיש לכם קהילה אורגנית שפיתחתם בעצמכם, התקשורת שלכם עם הלקוחות שלכם תהיה הרבה יותר פשוטה, ממש כמו לדבר עם בני משפחה, עם פחות העמדות פנים, פחות לחץ. תחשבו איזה כיף זה. תראו את מי אתם בוחרים לעבודה, את האנשים בטובים **אבל** שגם נדמה לכם שיהיה לכם קל, נעים וכיף לעבוד איתם. כשיש לכם קהילה, אלה אנשים שעובדים איתכם, לא מקבלים על זה תשלום, ובדרך כלל כיף איתם. רוב הזמן, הם כמעט אוטומטית איתכם בכל שלב, והם מבינים שהם הולכים ללכת איתכם דרך ארוכה. קהילה בנויה לדרך ארוכה, ולא לספרינט.

 קהילה כנראה אומרת משהו על האופי שלכם

חברה שמגדלת ומתחזקת קהילה זו כנראה חברה שיהיה בה יותר דגש על אנשים של אנשים מדגש על אנשים של טכנולוגיה. אל תבינו לא נכון, הטכנולוגיה תצטרך להיות מטורפת, כמו בכל החברות הטובות, אבל הדגש היותר משמעותי יושם על אנשים של אנשים- אלה שמשווקים, מוכרים, מעצבים ושמבינים את קהל הלקוחות.

תקשורת עם בני אדם ולא עם מספרים

אנשים אוהבים שמקשיבים להם. הם לא רוצים שיסתכלו עליהם מלמעלה, אלא שידברו איתם בגובה העיניים. חברות רבות צריכות ללמוד לדבר בגובה העיניים כי זה לא טבעי להן ואז זה נשמע חורק ולא אותנטי. כשאתם בונים קהילה, כל התקשורת העתידית שלכם תהיה אוטומטית בגובה העיניים, לא כי זה הדבר הנכון לעשות, אלא כי אתם מתקשרים עם העולם באופן שבו אתם רוצים שיתקשרו איתכם. מה שמוכיח הלכה למעשה, שאתם חברה שמבינה את השוק ושלא רואה בלקוחות מספרים בלבד, אלא בני אדם.

קריאה נוספת:

התחלתי לכתוב על קהילות כבר ב- 2008. באופן מפתיע, חלק לא קטן מהדברים שכתבתי פעם עדיין רלוונטי היום, אולי אפילו ביתר שאת.

קהילה כשאתה צעיר קהילה כשאתה בוגר

איך תהפכו את עצמכם למשפיענים

הערך שבניהול קבוצה בפייסבוק

הקהילה היא הילד שלכם

קהילה כמודל עסקי (פוסט המשך לפוסט הקודם)

אסטרטגיה דיגיטלית, תוכן, קהילות, ויראליות (הרצאה שלי, 2013, המצגת בלינק הזה)

אם אתם מתמודדים עם השאלות האלה בעסק שלכם, תרגישו חופשי ליצור איתי קשר

One comment on “תשע סיבות לבניית קהילה

Comments are closed.