התיישבתי כבר מאה פעם לכתוב את הפוסט הזה על מהו ספאם בטוויטר. כל פעם חשבתי והתחלתי לכתוב. כל פעם ניסחתי מחדש, כל פעם חשבתי על לתקוף את הנושא מזווית אחרת. פעם חשבתי ללכת על הגדרות מילוניות. פעם חשבתי ללכת דווקא על ניסוח קצת יותר אקדמי. פעם רציתי לומר שהכל סובייקטיבי והשזמנים שבהם אנו חיים הם רבי שינויים והגדרות משתנות מידי יום והטכנולוגיה קובעת את החוויה שלנו ובלה בלה בלה.

זה מזכיר לי את אחד משיעורי מבוא לפילוסופיה חדשה שלקחתי באוניברסיטה לפני כמה שנים. חלק גדול מהקורס הוקדש לעמנואל קאנט שכתב את “ביקורת התבונה הטהורה”. אני זוכר שהדבר המרכזי שלימדו אותנו הוא שאין מציאות, או יותר נכון, אין לנו דרך לומר מהי המציאות האמיתית והאובייקטיבית כי אנחנו חווים את העולם דרך פילטרים שאין לנו דרך להוריד מעצמינו. אמצעי החישה שלנו הם גם הפילטרים שלנו ואין בילתם.

“לתכונות החלליות-זמניות של מושאים ומאורעות אין כל קיום בנפרד מן היכולת האפיסטמולוגית של האדם לתפוס מושאים. שינויים החלים במושאים ומיקומם במרחב החלל והזמן אינם נמנים אפוא עם המושאים בעלי הקיום הבלתי תלוי, הנתונים לאדם בניסיון. תכונות חלליות-זמניות של דברים אינן תכונות מהותיות של מושאים כאלה. לעומת זאת, מיסודם כרוכים החלל והזמן לדרכים שבהן האדם מתייחס למושאים כאשר הוא תופס אותם בהסתכלות

מעצם שם הפוסט, נראה כאילו אני בא לקבוע מיהו ספאמר. אפשר לקרוא לכך יומרה אבל בעצם אני מבקש להראות סוגים שונים של…. איכשלאתקראולזה.

לפני שאדון בדוגמאות הבאות אני רוצה לשים דגש על נקודה מסוימת ולו רק בשביל לטעת בכם ספק בדעה של עצמכם ובדעה של הסובבים אתכם: ההבחנה בין “מציאות” לבין “מציאות בהסכמה”. רבים מאיתנו קובעים את דעתם על המציאות (או מהי המציאות) לפי מספר האנשים המסכימים או לא מסכימים עם דעתם. הנה דוגמה: אתם נמצאים בחדר מלא באנשים ופתאום מישהו צועק “נכון שחם פה?” ופתאום נהיה לכם חם. זו בדיוק דרך לכפות “מציאות” כלשהי על אנשים, לגרום להם להסכים עם משהו ואז לנווט את המחשבה והחווייה שלהם. זו אינה מציאות, זו מציאות בהסכמה וכ”מציאות” התלויה בהסכמות חברתיות ניתן לשנות אותה על ידי גרימת הסכמה אחרת על הסובבים-  ואם נחזור רגע לקאנט- אם אין לנו שום דרך לדעת מהי המציאות האובייקטיבית, הרי כל מה שנותר הוא מציאות בהסכמה- שהיא עניין של מוסכמה חברתית- כלומר אף אחד לא צודק באמת- זה רק עניין של הסכמה בין רבים על מה הם חווים ושהסכמה זו יכולה להשתנות מעת לעת על ידי רתימה לכאן או לכאן של כוחות שונים בשדה החברתי.

auto-dms

דוגמה ראשונה להצקה קשה, דיאמים אוטומטיים בתודה על זה שעקבתי אחריהם. הם סותמים את תיבת המסרים בטוויטר ולאלה מאיתנו שבחרו לקבל נוטיפיקציות מטוויטר הן סותמות ומעצבנות אותם גם בתיבת המייל הפרטית. אל תטעו, לא רק אמריקאים עושים את זה, לא רק “ספאמרים מקצועיים”, גם חברות ישראליות, גם גיקים ישראלים שחוויית משתמש חשובה להם. כל אחד שרוצה יכול להתחבר לאפליקציה שתשלח עבורו הודעת תודה. זה ספאם במנות קטנות אבל כשאתם עוקבים אחרי רבים תגידו שלום לתיבת המסרים שלכם, היא תופקע מידיכם, אז עשו טובה לעוקבים אחריכם, אל תודו להם בטייס אוטומטי שהם עוקבים אחריכם, תהיו איתם בקשר אמיתי.

mentions

#פולואופריידיי התחיל בתור מסכת החיבובים והליקוקים השכונתית בכל קבוצת טוויטר שנמצאת באיזשהו שלב אבולוציוני של הקיום שלה. היה נחמד לקבל פירגון והיה נחמד לתת. או אז (ולאחרונה) הגיעו אלה שרוצים שתיכנסו אליהם לטוויטר כדי שתיחשפו לתכניהם ואפילו לשניה והנה הסכנה השנייה להפקעת הטוויטר שלכם מידיכם על ידי שימוש בממשק הפשוט ביותר, ה- replies. אין ספק, זהו ידע חדש וצורה חדשה לחשוף אנשים לתכנים שיווקיים, צורה שהמשתמשת בתמימותם של אנשים ועל כן היא נלוזה לדעתי.

samsungalaxy

קשה לומר שהאנשים שאתם רואים בתמונה הם ספאמרים, אך אני חושב שהפעילות בה הם משתתפים היא ספאמרית וזאת ממספר סיבות:
א- אלה אנשים מוכרים שאני עוקב אחריהם.
ב- הם משתתפים בפעילות שיווקית, יש שיקראו לה גרילה מארקטינג.
ג- הבחירה שלי נותרת אם להסיר את עצמי מרשימת האנשים שאני עוקב אחריהם או לא ואז נשאלת השאלה אם אני מוכן לספוג את ההפצצה הזו במשך כל זמן הקמפיין שחורג מ- 48 שעות חסרות שינה, יותר כמו שבועיים (אפשר לקרא לזה קמפיין מתגלגל, עם כל הקונוטציות השליליות של זה). הבחירה אגב באם להוריד אותם או לא היא לא נעימה לי.
ד- נעשה פה שימוש ציני (של חברת פרסום שלא שמה על אלה שהיא משתמשת בהם), שימוש בוטה ומכוער בבני אדם על מנת לקדם מותג. הם נורא נחמדים, הם אוהבים גאדג’טים והם אנשים מבוגרים שמוכנים לא לישון ולקדם טלפון סלולרי לחברים שלהם שאוהבים גאדג’טים. פראיירים, מכרתם את עצמכם בזול.
ה- השימוש בסולמית בצורה שאינה מתחברת להקשר של הטוויט היא לכשעצמה סוג של אונס העוקבים.
ו- נכתבו ציוצים שכל מטרתם לשים את הסולמית וזאת על ידי חיפוש וקידום תכנים ברשת, או במילים אחרות, חיפשו מה לשים כדי להשתמש בסולמית שמפמפמים אותה באופן מלאכותי. אני מעדיף לקפל מעטפות או לשטוף רצפה מלעשות את זה.
ז- האם אין פה נסיון להגיע לטרנדינג טופיקס? בעיני זה בזוי בדיוק כמו לקנות טוקבקיסטים על כתבות באתרי חדשות, ועוד עבור חתיכת ברזל עם חוויית משתמש שימים יגידו מה טיבה באמת.
אגב, נכתבו ציוצים על ציוצים ברשת בנוגע לאיך טוויטר מגדירה ספאם ודעתי על זה היא שכמו שטוויטר מגדירה ספאם, גם אחרים מגדירים ספאם,  ואם אין אמת אחת (אליבא דה-קאנט) ואם האמת היא רק עניין של הסכמה וההסכמה משתנה על ידי כוחות חברתיים ממילא, הגדרת הספאם של טוויטר, אמנם תקפה, אך כמו כל דבר בחיינו, היא זמנית. בואו תקראו מה אומרים הכוהנים ממאשבל בפוסט Twitter Spam Invades Trending Topics.

chinesetwitterspamאחרון שאינו חביב הוא הספאם הסיני/תאילנדי/תקראו לזה איך שבא לכם. מציק הוא היה בכל צורה שאפשר לחשוב ולתאר בכלל. הוא הגיע במסרים אישיים, במעקבים סדרתיים, בפרסומות, בפורנוגרפיה והיה המנה הקשה ביותר של הספאם מאז תחילת טוויטר שהכריח את המערכת לנקות את עצמה בכוח לפני שיהיה מאוחר מדי. זה כנראה עבד ככה.

אז מה זה ספאם? האם אתם מספימים את חבריכם? האם הם עושים את זה לכם? האם יש כללים? מי עושה את זה ברשעות? מי מנצל את החולשה שלכם? הסכמה על תשובות לא אומרת שהן אמת (ולאף אחד אין הסכם עם אלהים על מהי האמת), היא רק דרך ליצור מציאות חברתית והיא תולדה של מאבקים חברתיים בהם בסופו של דבר מישהו חזק בא לנצל מישהו חלש. דברים שרואים מכאן לא בהכרח רואים משם.

7 comments on “רק כדי לטעת ספק: מהו ספאם

 • “נכון שחם פה?” – זו הרגשה סובייקטיבית. לחלק מן הנוכחים יהיה חם ולחלק אחר לא. מי צודק? כנראה שהרוב. אם באמצע הלילה מישהו בקבוצה טוען שעכשיו אמצע היום, רוב הסיכויים הרוב לא ממש יסכימו איתו. יום או לילה הם לא הרגשה סובייקטיבית. יום או לילה הם מוסכמות שמקובלות על הנוכחים. ככה גם ספאם.

  זה לא ממש משנה אם רובוט אומר תודה לעוקבים או שהאדם האמיתי אומר תודה – כמות הציוצים לא משתנה, כל עוד התודה נשלחת רק פעם אחת. אם בא מישהו ומצייץ שהוא הוסיף פוסט חדש בבלוג שלו, זה לגיטימי. אם אחרי כמה שעות הוא מצייץ שוב לגבי אותו הפוסט, ניחא. אבל אם הוא מצייץ 4-5 פעמים ביום או יותר לגבי אותו פוסט זה כבר ספאם. זה ספאם אם הוא עושה את זה בצ'אט, זה ספאם אם הוא עושה את זה בפורום וזה ספאם אם הוא עושה את זה בטוויטר. למה? כי זה מה שהרוב חושב.

  אם מישהו מצייץ משהו ומוסיף לזה טאג, זה לא גורם לציוצים שלו להפוך לספאם. מטרת הטאג הוא לשייך את הציוץ לקטגוריה מסויימת (כמו תגיות בבלוג) אבל תוכן הציוץ שונה (כמו פוסטים שונים בבלוג ששייכים לאותה קטגוריה או אותה תגית). הציוץ היה בא בכל מקרה והטאג לא הוסיף עוד ציוצים מיותרים. מי שצייץ עם הטאג #סמסונגגלקסי דאג לצייץ תכנים שונים. להיפך – הטאג נתן אופציה לעוקבים לא לעקוב אחרי מי שמוסיף את הטאג אבל כן להמשיך לעקוב אחרי אותו אדם אם זה מה שהם רוצים (או להיפך – לעקוב רק אחרי מי שמצייץ עם הטאג הרלווני, וכך בעצם לעקוב אחרי נושא מסויים בלי להתחיל לחפש ולהוסיף כל חשבון וחשבון לרשימת אלו שאתה עוקב אחריהם).

  במידה ומפריע לך טאג מסויים (#פולואופריידיי, #סמסונגגלקסי וכד') – אפילו עדיף שמי שמצייץ יוסיף את הטאג. בצורה כזו אתה יכול להמשיך לעקוב אחרי מי שבחרת לעקוב אחריו, אבל גם להוסיף פילטר שיוריד ממך את מה שלא מעניין אותך – הטאגים שאתה לא רוצה לעקוב אחריהם.

  לגבי ההגדרה של ספאם – ספאם הוא משהו שהרוב הגדיר כספאם. אין לך מה להתלבט, לחפש הגדרה ברשת, בויקיפדיה או במילונים. אם רוב האנשים מתייחסים לציוצים שלך כספאם, גם אם אתה בטוח שאתה עושה טובה לאנשים בזה שאתה מספר להם על מוצר מסויים או שירות מסויים – כנראה שהמוצר או השירות לא ממש מעניינים אותם וכדאי שתבדוק אם אתה מצייץ את אותם הציוצים לטובתם של אלו שעוקבים אחריך או תמורת בצע כסף.

  בכל אופן, לאף אחד לא יפריע שתצייץ מה שבא לך – אבל ממש כל מה שבא לך. בדיוק בשביל זה יש את האופציה של טאגים. במידה ואתה מצייץ עבור מישהו תמורת תשלום או שאתה מפרסם מוצר או שירות, פשוט תדאג להוסיף לכל ציוץ טאג מסויים (נגיד ad#) ככה שמי שרוצה יוכל לעקוב אחרי הטאג הספציפי (בלי לעקוב אחרי כל הציוצים האחרים שלך שמכילים תמונות של ארוחת הצהרים שלך או מפה למיקום של בית הקפה שבו אתה יושב). בצורה כזו מי שרוצה לעקוב אחריך לא יצטרך לעשות unfollow. הוא פשוט ייצור פילטר שמוריד מהפיד את הטאג ad#.

 • ניב. איזה ארוך ועצבני..:)
  ספאם, או כל תבנית אינטראקציה תרבותית, עם או בלי מניע נסתר לכאורה, הוא הגדרה אישית.
  המשפחה שלי עדיין שולחת לי במייל מדי פעם מצגות של נופים יפים או אייטמים סנסציונאלים עם וירוסי “שלח את זה לכל החברים שלך!”. אני מוכן לקבל את הטרדת 1999 הזו, כי היא בכמות קטנה מאוד וכי אני לא נוטה להתעצבן. אני נוטה לפתור.
  מה גם שנופים מסבתא זה אחלה מדי פעם :)

  הבעייה בשלב האבולוציוני הפרימיטיבי של המדיה החברתית היום הוא חוסר היכולת לדרג תדירויות, תכנים או מקורות של מידע, ומכאן שאנשים משתמשים באקספלויטס האלו ומוצאים האקים בדמות העברת תכנים שבולטים מעל הרף.
  כל עוד התוכן רלוונטי ומעניין, ואם יש קריאטיב טוב, אז מצויין. לעומת זאת, אם יש לי חבר פבייסבוק שמחליט תוך 3 ימים לשתף את החברים שלו ב11 סרטונים, ואז להעלם לשבוע…האם זה זיהום של המרחב הציבורי, או שיתוף אמיתי וכנה של תכנים שנוגעים גם ללב חבריו?

  אני חושב שיותר מכל המניפסט הזה מתאר כשלים חמורים בטוויטר, ולא אשמה קולקטיבית או פרסונלית של אנשים או חברות חסרות חזון.

  אני בעד תכנים מקוריים ויצירתיים, והתאגדויות קהילתיות יפות ויחודיות. הפורמט בו הם יעברו ברשת, כל עוד הוא בהסכמה על גבי התשתית של המדיום, לא יכול להיות סאפם בשום פנים ואופן.

  הכותרת שלך הפוסט הזה צריכה לקחת את העצה של התוכן העצמי שלה, ולרדת מאבסולוטיזם. הכותרת צריכה להיות “מהו ספאם בשבילי”.

  וכשאני אומר “צריכה”, אני כמובן מדבר על האידיאל האבסולוטי של האמת הטהורה :)

 • קאנט שמאנט.
  ספאם זה דבר שמעיק לך בתוכן ושאתה מעדיף לחסום אותו.
  זה יכול להיות הרבה דברים. תגית, דיבור לא מקובל, השתלחות. אצלי כל זה ספאם.

 • כרגיל, יש פתרון טכני לא ממש מסובך

  בשלב מסויים טויטר יאפשרו להכניס רשימת מלים או תגיות שישמשו כפילטר.
  אם הם ירצו להיות יעילים במיוחד, הם יאפשרו לך להשתמש ברשימת המלים של משתמשים אחרים שאתה סומך עליהם. זה כבר ינקה את הפיד שלך מרוב הספאם וייצור משתמשים שיתמחו בתחזוקת מלות ספאם נפוצות.

 • חיים בסרט. הטוויטר הזה שיגע אתכם ונהיה מרכז החיים שלכם. ספאם, לא ספאם. כמה דיונים על הכלי הנחמד הזה שבסוף פרט להיותו נחמד לא יביא שום ערך מוסף. האינפלציה הזו בבירבורים על טוויטר רק מורידים מערכו ויוצרים הזניה של כל הרעיון שלו.
  מספיק

 • כרגיל, יש פתרון טכני לא ממש מסובך

  בשלב מסויים טויטר יאפשרו להכניס רשימת מלים או תגיות שישמשו כפילטר.
  אם הם ירצו להיות יעילים במיוחד, הם יאפשרו לך להשתמש ברשימת המלים של משתמשים אחרים שאתה סומך עליהם. זה כבר ינקה את הפיד שלך מרוב הספאם וייצור משתמשים שיתמחו בתחזוקת מלות ספאם נפוצות.

 • חיים בסרט. הטוויטר הזה שיגע אתכם ונהיה מרכז החיים שלכם. ספאם, לא ספאם. כמה דיונים על הכלי הנחמד הזה שבסוף פרט להיותו נחמד לא יביא שום ערך מוסף. האינפלציה הזו בבירבורים על טוויטר רק מורידים מערכו ויוצרים הזניה של כל הרעיון שלו.
  מספיק

Comments are closed.