דויד גורביץ

בזמן המבצע “עמוד ענן” הובחנה תופעה מעניינת. סטודנטים מתנדבים מכל רחבי הארץ פתחו חמ”לים שמטרתם להסביר את ישראל ברשת. לקח רק מספר דקות מרגע שפעילים אנטי-ישראלים העלו תמונות מזוייפות של “קורבנות” בעזה, עד שהגולשים הצליחו לחשוף שמדובר על תצלומים ישנים מן הטבח שעורך אסד במורדים בסוריה. מאבק הנרטיבים בזירה הוירטואלית הפעם לא היה נחלת הגופים הרשמיים בלבד. 

משרד החוץ: “לא ידענו שיש אלפי גולשים שאכפת להם בעמוד ענן”.

כותב שורות אלה אחראי על מיזם חדש – התכנית שגרירים ברשת. הרעיון נולד לפני שנתיים כאשר שמעתי על כך שמשרד החוץ פתח טוויטר רשמי למדינת ישראל. הטכניקה נבחנה בפעולה: באמצעות 140 תווים – אורך הפוסט בטוויטר – משרד החוץ הסבירו לעולם את הפעולות ב”עופרת יצוקה”. סוד ההצלחה הוא לא האורך, אלא הקשר הבלתי אמצעי שהמדיה החברתית מאפשרת. תקשורת דו-כיוונית. אנשים שואלים שאלות, מקבלים תשובות. הפלטפורמה נותנת הרגשה של יחס אישי. “אם משרד ממשלתי יכול ליצור קשר אישי, הרי אנחנו כסטודנטים שמדברים מטעם עצמנו ויש לנו חברים בחו”ל בטוח יכולים גם להשפיע!”, חשבתי לעצמי וכך התחיל להתגלגל הרעיון. בחצי השנה הבאה מצאתי שותפים לדרך באוניברסיטת חיפה והוקמה תכנית לימודים חדשנית. 

דובר צהל: לך תסביר לאלוף פיקוד דרום שאתה מצייץ לו מהחמ”ל

עשו מנוי לטק פוליטי:
טק פוליטי בפייסבוק
טק פוליטי בטוויטר
מייל מטק פוליטי 
ר.ס.ס

במהלך הסמטסר צוערי התכנית עוברים הכשרה אינטנסיבית. הם נפגשים עם בכירים בשירות החוץ, משתתפים בסדנאות המועברות על-ידי אנשי תקשורת ומומחים ואף יוצאים לסיור “ירושלים מאחורי החדשות” במטרה להכיר את הסוגיות המרכזיות שעולות לכותרות. בסופ”ש מנהיגות נפגשים הסטודנטים עם יזמים חברתיים שהוציאו אל הפועל פרוייקטים בזירה הבינלאומית ומיד אחר-כך מתחילים הצוערים לעבוד על הפרויקטים והרעיונות שלהם. עיקר הדגש של שגרירים ברשת הוא מדיה חברתית. בסמסטר זה פתחנו את המחזור השני של התכנית, שיחד עם הפן האקדמי שלה מוגדרת גם כמפעל מעורבות חברתית.

לצד ההרצאות והסדנאות המתקיימות בפורום סגור, התכנית מקיימת גם פעילות פתוחה לציבור. האירוע הקרוב יתקיים ביום ב’, 6/5/2013, במסגרת הכנס “דיפלומטיה ציבורית ב’עמוד ענן'”. בכנס יטלו חלק לצד אנשי אקדמיה גם ח”כ רא”ל (מיל.) שאול מופז, ערד ניר (ערוץ 2), אנשי שירות החוץ, משרד ההסברה ונציגי דובר צה”ל. הפאנל השני בכנס מוקדש למדיה חברתית בזמני משבר מדיני. הדיון יהווה  סיכום לפעילות האינטרנטית שיזמו הסטודנטים לצד הגופים הרשמיים בנובמבר האחרון. זה המקום להציע רעיונות, להתרשם מרעיונות קיימים ולפגוש את הדמויות המרכזיות. קוראי הבלוג TechPoliti בהחלט מוזמנים. לינק לאירוע.

דויד גורביץ’ הוא דוקטורנט באוניברסיטת חיפה ומנהל התכנית “שגרירים ברשת

 

הזמנה לכנס הסברה בשיתוף שגרירים ברשת