כשקוראים לישראל סטארטאפ ניישן, אחד הדברים שמדברים עליו הוא האקו סיסטם שבתוכו צומחים סטארטאפים. בין השאר מדברים על הצבא, על הבגרות של ישראלים צעירים לעומת העולם, מדברים על המדען הראשי, האינקובטורים והאווירה שבתוכה גדלנו (והרשימה נמשכת). מה שלא מדברים עליו כמעט זה הקהילות העצמאיות שמייצרות אירועים, כנסים, מפגשים והזדמנויות ליצור שיתופי פעולה ולהנביט רעיונות חדשים לכדי עסקים טכנולוגיים. זו חוליה חשובה ועקרונית בד.נ.א של היזמות הישראלית, שכן האירועים האלה מייצרים את הדבק שתומך אחר כך בקהילות המקוונות וחזור למפגשים הפיזיים שמאפשרים לעוד אנשים לחבור לאנשים אחרים. אין חשוב מכך.

מחשוב לביש ואני

בחודשים האחרונים אני מקדיש זמן רב למחשוב לביש. יש לי מאות שעות Hands On שכוללות איפיון, הגדרת צרכי משתמשים, עיצוב ממשקים, מחקר חוויית משתמש, מנטורינג למפתחים ויזמים, ניתוח שווקים, הכרות עם סטארטאפים וטרנדים. כל אלה בעולם המחשוב לביש ובעיקר על גוגל גלאס. ל- Hands On מתווספים ראיונות, ניתוח ניירות עמדה, מחקרים, פרסומים של מאמצים מוקדמים- בבלוגים, גוגל פלוס ופייסבוק, ומכל אלה התקבל אצלי הרושם שישראל מפגרת בתחום הזה באופן משמעותי אחרי ארצות הברית.

Uncharted Territory

כן, יש פה כמה סטארטאפים שאפשר לאפיין אותם כמתעסקים במחשוב לביש: שעונים, משקפיים, צמידים, אוגמנטד ריאליטי והארדקור תוכנה. אבל לדעתי אפשר לספור אותם על שתי ידיים. למה אני מתכוון כשאני אומר פיגור משמעותי? סטארטאפים הם לא כל האקו סיסטם כשמדובר בתעשיה. להערכתי יש היום לכל היותר אחת או שתי קרנות הון סיכון שהשקיעו בסטארטאפ שמתעסק במחשוב לביש. אם תדברו עם מנהלי קרנות, סביר להניח שהם לא השקיעו ולא מכירים קרנות אחרות שהשקיעו. זה אומר שהם יזהרו יותר. זה לא אומר שאין רצון להשקיע. לדעתי יש. דיברתי עד היום עם מספר קרנות, אבל זה מצב של Uncharted territory עבור הקרנות וגם עבור היזמים. אין ממי ללמוד בארץ ואני לא מכיר עדיין אנג׳לים שהשקיעו ישירות. מקווה שאני טועה. אם אתם מנהלי קרנות או אנג׳לים, אני אשמח אם תספרו לי על השקעות שעשיתם בתחום הזה כבר.

בארצות הברית הסיפור הפוך. יש שם סטארטאפים שקיבלו מימון מקרנות ידועות ומייצרים תוכנות לגוגל גלאס (זה נקרא Glassware). סטארטאפים אחרים מגישים את עצמם למימון המונים רגיל, מימון המונים של אנג׳לים (משהו כמו OurCrowd הישראלי) או מימון מארגונים שמשקיעים בתחומים מסוימים כמו חינוך למשל. זאת ועוד, קרנות חוברות יחד על מנת להשקיע יחד כקולקטיב. גוגל מובילה את המהלך הזה. הם יותר Out there.

ארצות הברית

ההייפ מסביב לגלאס הוא אדיר. העיתונות בארצות הברית כותבת על גלאס בהרחבה, יש לי אינסוף דוגמאות לכך מידי יום. הגלאס נכנס למערכת הלימודים של רופאים לעתיד. הוא נכנס לפיילוטים במשטרת ניו יורק. יש בית ספר לעיתונות שהכניס את הגלאס לתכנית הלימודים כי שם חושבים שהגלאס ישנה את העיתונות המקוונת וצריך להכין את העיתונאים לעתיד לייצר חדשות וסיפורים במדיום הזה.  דיברתי אפילו עם מועמד לקונגרס שהחליט לרוץ עם גוגל גלאס באופן קבוע, אם וכאשר יבחר, ויביא שקיפות חדשה לעבודת החקיקה. ולבסוף, האקספלוררים בארצות הברית (קהילה של כמה אלפי בני אדם) הם אוונגליסטים אדירים של מחשוב לביש, הם מייצרים תוכן ואירועים על בסיס יומי.

Waerable Valley

קליק על התמונה

ישראל

מה כן יש לנו בשפע בתחום הזה בישראל? נכון לשנה האחרונה ( 2014, ואנחנו רק באמצע שלה) יש לנו ברזומה כבר 4-5 האקאתונים שקרו בתל אביב בשנה האחרונה ועוד 2-3 כנסים שקרו ויקרו ברבעון הזה תודות ליזמים עצמאיים שהחליטו שתהיה כאן פעילות ענפה וכל הכבוד להם. האקאתונים זה נחמד, ואני מתכוון לזה בשיא הרצינות, אבל לדעתי צריך לקחת אותם ולהעלות אותם ברמה או שתיים מעלה.

אני לא מתכוון לארגון אלא לחשיפה, לתחרויות ולתכניות עתידיות על המוצרים שנוצרים שם, כמו גם ללעשות סקאוטינג אחרי טאלנטים בתחום המחשוב הלביש, רעיונאים, מפתחים, אנשים עם מעוף – ולייצר/לאפשר להם תנאים שיתאימו לגידול והנבטה של מיחשוב לביש, שכן אם לא, אז התוצר הסופי של ההאקאתונים האלו הוא קבוצה יחסית מצומצמת של אנשים שמפתחים לתחום הזה ומוציאים את זמנם לריק (כי רק בהאקאתונים אפשר להתנסות בגלאס, אוקולוס ושאר לבישים שאינם זמינים לכל אחד מפאת מחירם). אין פה ביקורת חלילה. יש פה הסתכלות מתמשכת על מצב התעשייה, על מה חסר ורצון לבנות.

העתיד נמצא בקהילה

ֿמהמקום הזה, הדבר ההגיוני ביותר לעשות היה להקים קבוצת מחשוב לביש בפייסבוק. ההרשו לי להציג את Wearable Valley. הקבוצה הזו נוצרה כדי לתת מענה לצורך שראיתי וחוויתי בחודשים האחרונים. אנשים שצמאים להכנס לתחום הזה, להשיג מידע, לחוות ולפתח למחשוב לביש ולהכיר אנשים בתחום. כמו כל דבר חדש, אנחנו עדיין לא יודעים לאן הדבר הזה ילך ומה יהיה תפקידו, אבל מה שכן, תוך 48 שעות מאז קמה הקבוצה, יש בה מעל 200 איש ואשה שהביעו עניין. תקראו לזה הוכחת צורך.

Wearable Valley נועדה לשמש מקום מפגש ליזמים, מתכנתים, עורכי דין, מעצבים, אנשי מוצר וכל מי שמתעסק או מתעניין בתחום המחישוב הלביש ורוצה לראות את תעשיית ההיי טק מתפתחת בתחום הזה. אם התחום הזה מעניין אתכם, שתפו את הפוסט הזה ואת הקבוצה, ואם יש לכם מה לומר, רעיונות או שאלות, דברו איתי.

אם אתם יזמים או מפתחים של מחשוב לביש (וגם אם לא), אני לשירותכם כיועץ וכמלווה.
אפשר להפגש איתי לשיחות ייעוץ פנים אל פנים, שיחות וידאו ואף לימי עבודה מלאים. העבודה איתי תאפשר לכם לקבל תובנות עומק של מאמץ מוקדם ותעזור לכם בפיתוח האסטרטגיה והמוצר עצמו, הבנת השוק והטרנדים בו, פיתוח השיווק והחזון שלכם.  בחודשים האחרונים צברתי קילומטרז׳ לא קטן בתחום המחשוב הלביש. יש לי מאות שעות Hands On שכוללות איפיון, הגדרת צרכי משתמשים, עיצוב ממשקים, מחקר ועיצוב חוויית משתמש, מנטורינג למפתחים ויזמים, ניתוח שווקים שונים, הכרות עם סטארטאפים וטרנדים בתחום המחשוב הלביש בכלל, ובעיקר עם משקפיים חכמים, גלאס ואחרים.

אפשר להשיג אותי בלינקדין , בטלפון 054-6969278
או במייל nivcalderon at gmail

One comment on “למה צריך קהילת מחשוב לביש בישראל

Comments are closed.