משרד החוץ מחזיק מערך בלתי נתפס ממש של עמודי פייסבוק שקיים כבר מעל לשנתיים הכולל עמודים עבור כל שגרירות וקונסוליה ישראלית בעולם, נוכחויות ישראליות במקומות בהם ישראל אין לישראל נציגות והיא רוצה לייצר שיח עם הציבור המקומי בשפתו המקומית ומספר לא ידוע של פעילויות גרילה שאנשים ממשרד החוץ לא מעוניינים לחשוף בכדי לא לפגוע בטעות במאמצים שהשתיקה יפה להם וראוי לכבד אותם על המאמץ והיוזמה. אי שם ב- 2010 העליתי פוסט בבלוג שלי על הנוכחות של ישראל במדיה החברתית. הפוסט הזה הגיע לידיעת אנשים שהרימו את הכפפה ויצרו בעזרת הנתונים שאספתי עמוד רשמי של הנוכחויות הישראליות (לא מעודכן) שפעם אף נתן קרדיט לחתום מטה. שימו לב לרשימה הזו בעמוד משרד החוץ.

בכנס “פיתוח וניו מדיה תחת אש” של איגוד האינטרנט שנערך אתמול (רביעי) עלה לדבר ראש מחלקת הניו מדיה במשרד החוץ, יורם מורד, אשר מנהל את מאמצי המשרד בתחום הזה. מורד מונה את הסיבות לפיהן משרד החוץ נמצא בניו מדיה: הראשונה היא שמשרד החוץ צריך להיות איפה שהקהל נמצא. השניה היא היכולת לספר את הסיפור הישראלי מבלי לעבור דרך שומרי סף. השלישית היא היכולת להפיץ את המסרים בעלות נמוכה יחסית והרביעית היא שכשמשתמשים בכלי מדיה חברתית אפשר לעשות ניטור כדי להבין מה ההשפעה של העבודה במדיום הזה. לפניו עלה לדבר אריק שור, סטודנט בבינתחומי אשר הקים את חמ”ל הניו מדיה במכללה ואשר היה אחראי על עמוד הפייסבוק המשפיע ביותר בעת הלחימה ב”עמוד ענן” Israel Under Fire, שהיה שני בהצלחה שלו רק לעבודה העצומה שעשה תא הניו מדיה של דובר צה”ל בפייסבוק, טוויטר, יוטיוב וכו’. חשיבות פעולת החמ”ל בבינתחומי היתה בכך שבנה למעשה עמוד שדרה אינטרנטי שאיפשר לגולשים מכל העולם להשתמש בחומרים שיוצרו בתוך החמ”ל במגוון שפות וכך לעזור למאמצי ההסברה הדיגיטליים של ישראל.

חזרה למשרד החוץ. לפי מורד, האסטרטגיה של משרד החוץ בניו מדיה עובדת על יצירה של קואליציות עם ארגונים וקבוצות שיכולות להעביר את המסרים של המדינה לקהליהם והם עובדים לא מעט עם אוניברסיטת חיפה, עם ארגון Stand With Us וכמובן גם עם אחרים. מורד טוען שהפאשלה של משרד החוץ בעת מבצע  “עמוד ענן” היא שהם לא ידעו שיש “עוד אלפי אריק שור” שפועלים ברשת.

ניו מדיה, ובעיקר קמפיינים העוסקים במצבי חירום, ויש בישראל לא מעט כאלה, חייבים להיות מונעים מתוך תפיסת הפעלה שאומרת שלבד שום דבר לא יכול ללכת וכשמדובר ברמת מדינה, המדינה צריכה וחובה עליה לחשוב על איך אפשר לרתום את האזרחים כדי שישתתפו באופן פעיל בקמפיין בה המדינה, והם כאזרחיה, נמצאים ופועלים. אמר את זה באופן מיטבי ראש תא הניו מדיה בדו”צ סשה דרטווה ואת דבריו אפשר להחיל בכל הדרגות, על חברות מסחריות, ארגונים ומוסדות מדינה, בדגש על אנשי משרד החוץ, זו תובנה ענקית: “האחריות ההסברתית היא של כל אחד במדינת ישראל בעוד האחריות על הבטחון היא של צה”ל. אנחנו נדע לעשות ניו מדיה בכמו שצריך. אבל אנחנו צריכים לחבר את האזרחים עד הסוף. אנחנו נדע להכין אינפוגרפים אבל בלי האזרחים זה כאילו לא עשינו כלום“.

 

2 comments on “משרד החוץ: “לא ידענו שיש אלפי גולשים שאכפת להם בעמוד ענן”

  • Pingback: הסברה אינטרנטית – הזירה הבאה? | טק פוליטי
  • Pingback: משרד החוץ והרשתות החברתיות בדור ה- Y | טק פוליטי

Comments are closed.