לאחרונה שאלו אותי מספר אנשים מה עדיף בפייסבוק- עמוד או קבוצה? החלטתי לכתוב על זה קצת כדי לשים את הדברים על השולחן.

השאלה הראשונה שנשאלת היא: מה המטרה?

אם המטרה היא לדבר אל אנשים שאוהבים את העסק שלכם, רוצים לקבל עדכונים בנוגע למטרה משותפת, כי אז עמוד הוא הדבר הנכון.

אבל אם אתם רואים את עצמכם כחלק מקהילה, אם אתם רוצים לבנות פלטפורמה של שיתוף ידע, רעיונות, מקום שבו אנשים כמותכם באים ומדברים על נושא מסוים, או אז כדאי שתפתחו קבוצה.

1- בעוד שעבור עמוד אתם צריכים לעבוד קשה יחסית על מנת לקבל לייקים, בקבוצה קל יותר להוסיף אנשים כי אפשר לצרף אותם במקום לחכות שיצטרפו בעמוד.

2- קבוצה בנויה בצורה מאוזנת לעומת עמוד שבנוי בצורה מאונכת, כלומר, בקבוצה מדברים עם האנשים בגובה העיניים ודרך הפרופיל שלכם בעוד בעמוד מדברים אל האנשים כשתמונת הפרופיל של העמוד היא בדרך כלל לוגו ומי שעשה לייק לא יודע מי עומד מאחורי העמוד אלא אם כן הדבר גלוי. איך אתם מעדיפים שידברו איתכם, בהנחתה לפיד או כשאתם ניגשים מיוזמתכם לבדוק מה חדש? איך החברים שלכם למקצוע מעדיפים לצרוך את המידע שלהם? תשאלו את עצמכם את השאלות האלה.

3- שאלו אותי כמה פוסטים כדאי לפרסם בקבוצה, התשובה הכי טובה שאני יכול לתת היא לפרסם כשיש מה להגיד, כשיודעים או כשמניחים שהפוסט יתן ערך לשאר אנשי הקבוצה, בין אם זה משהו אינפורמטיבי או שאלה או אפילו בדיחה. אבל אל תפרסמו הרבה מדי פוסטים ביום ואם יש לכם מה להגיד, רכזו את הכל לפוסט אחד (אבל לא באורך של ספר, לאנשים אין סבלנות לזה).

4-  אם אתם רואים שרק אתם מפרסמים בקבוצה והפנים שלכם מופיעות כמעט באופן בלעדי דעו לכם שהקבוצה גוססת, תורידו ווליום ותנו לאחרים אוויר.

5- אם אתם מנהלים קבוצה אתם רוצים לתרום הרבה. כשחברי קבוצה רואים שמנהל הקבוצה משתתף זה יוצר אצלהם תחושת הזדהות עם הקבוצה. הם יעריכו אתכם יותר. אדם שמנהל קבוצה מקצועית מאדיר את יוקרתו המקצועית בעצם זה שהוא משתתף. אדם שפותח קבוצה ומצרף אליה אנשים מהתחום מראה לכולם על ידי זה שהוא מקושר, מחובר ויכול לבצע משימות שדורשות שיתוף פעולה. הוא לא צריך לומר את זה, פעולותיו מדברות בעד עצמן ונקלטות אצל אחרים ללא מאמץ.

6- אדם שמנהל קבוצה מחזיק בידיו כוח עצום בעצם זה שהוא זה שיוצר את מרחב הנטוורקינג לאחרים. לא רק זאת שהוא זה שמחובר לאנשים, אלא בזכותו אנשים אחרים מתחברים לאנשים. זו רמה גבוהה של מנהיגות.

7- מנהיגים שמם הולך לפניהם לא בגלל יחסי ציבור שהם עושים לעצמם אלא בגלל שאנשים מדברים עליהם במקומם.

מייקל ג’ורדן עשה את הקפיצה הגדולה ביותר בקריירה שלו כשהוא הבין שהוא צריך לגרום לחברי הקבוצה שלו להיות שחקנים טובים יותר במקום להפוך את עצמו לטוב יותר, ואז הוא הפך לגדול יותר. מנהיג דואג לאחרים, זה ההבדל בין מי שמנהיג למי שאינו מנהיג.

One comment on “הערך שבניהול קבוצה בפייסבוק

Comments are closed.