המשפט הזה בכותרת מגלם בתוכו את הטרנספורמציה העצומה שקרתה בצבא מאז מחדל המרמרה, הייתי מאד גאה כששמעתי אותו יוצא מהפה של קצין בצה”ל.

העיסוק בניו מדיה ברמת המדינה דורש פיתוח של תורת הפעלה ודורש להבין את המכניקה העדינה של ההתנהלות במדיומים השונים (פייסבוק זה פייסבוק וטוויטר זה טוויטר והם לא אותו דבר) בשילוב עם עבודת מיתוג ויצירה של מסרים שיתאימו לכל אחת מהפלטפורמות בנפרד. המחשבה הראשונה שלכם בטח תהיה שגם לחברות מסחריות זה ככה, רק שכשמגיעים לרמת צבא/מדינה/ממסד הרגישות וההבנה עולים כיתה כי מראש מדובר על קנה מידה גדול ולניו מדיה ברמת מדינה קיים חוק המספרים הגדולים משל עצמו.

בשונה משנים עברו, בכל מה שנוגע לניו מדיה, לצה”ל של שנת 2013 יש תורת הפעלה לשגרה ולחירום. מצב החירום האחרון התרחש בשלהי 2012 עם מבצע “עמוד ענן” אז הופעלה לראשונה פקודה בתוך יחידת דובר צה”ל שכולכם חוויתם את האיכות שלה בפייסבוק, בטוויטר וביוטיוב שלכם ולבטח גם קראתם עליה בעיתונים ובאינטרנט כפורצת דרך. הנה סיכום שנעשה על הפעילות מנקודת לא ישראלית, ובנוסף, פוסט שכתבתי במקרה באותו בוקר, “אינפוגרפים ככלי מלחמה“, שעות לפני שפרצה הלחימה מול חמאס.

בכנס “פיתוח וניו מדיה תחת אש” שנערך מטעם איגוד האינטרנט סיפר סגן סשה דרטווה מדובר צה”ל כי כיום יש ביחידה מוכנות לכל תרחיש, כאשר תא הניו מדיה מוכן מראש לכל פקודה צבאית שתינתן בשטח, וכך מרגע שניתנת פקודה הם פועלים לפי סדר פעולות שהוכן מראש, ממש כאילו מדובר על יחידה מבצעית וכך גם יש לראות אותם לטעמי.

דרטווה: “הקושי הכי גדול הוא שאתה יושב בתל אביב ולא בעזה ואתה צריך להיות מחובר לשטח. מה שהשתנה זה שאנחנו נמצאים בחמ”לים הכי עמוקים של הצבא כדי שאנשי הניו מדיה יהיו קשורים למידע. אם אתה לא מצליח לענות לזה תוך דקות אז אין לך מה לעשות. אם אתה מגיב רק אחרי שעתיים הפסדת את הסייקל ואנשים עברו הלאה והזירה נשלטת על ידי היריב שלך. הקושי הוא החיבור לשטח. לך תסביר לאלוף פיקוד דרום שאתה מצייץ לו מהחמ”ל.  היום ציוץ נותן לגיטימציה, היום ציוץ יכול להגדיר סדר יום והקושי הוא בהסברת חשיבות המדיום”.

4 comments on ““לך תסביר לאלוף פיקוד דרום שאתה מצייץ לו מהחמ”ל”

  • Pingback: הסברה אינטרנטית – הזירה הבאה? | טק פוליטי
  • Pingback: כיצד משתמשת מערכת הביטחון באינפוגרפים | טק פוליטי
  • Pingback: איך מצייצים מלחמה? | טק פוליטי

Leave a Reply