איך באים פרחים לעולם?

בפרחים, כדי שיתרחש תהליך של הפריה, צריך שגרגרי האבקה ייפגשו עם ביציות כדי ליצור זרעים שמהם יצמחו צמחים חדשים. האבקה של הפרחים נמצאת על האבקנים, הביציות נמצאות בתוך שחלה שהיא חלק מהעלי. מפגש של האבקה עם הביציות מתרחש בתוך העלי, ויוצר זרעים. הזרע מתפתח בתוך פרי שנוצר לאחר ההפריה (ערך מתוך האינציקלופדיה של ynet).  אם לא הבנתם, מספיק שתציצו בתמונה וכבר תבינו איך.

פרח ביולוגי

לפני כמה שנים כתבתי שניו מדיה מצריכה סוג חדש של מרקטינג, ובשביל לייצר מרקטינג אפקטיבי לניו מדיה צריך לחשוב בצורה חדשה. חדשה לגמרי. בואו נדבר רגע על ההיסטוריה של המרקטינג או יותר נכון, בואו נדבר על האבולוציה של המרקטינג. בתחילת המאה ה- 20 השיווק היה בעיקרו ישיר. אחר כך הגיעה התחרות כי היו הרבה בתי עסק. אחרי מלחמת העולם השניה היו לחצים סביבתיים אחרים לגמרי והרבה עסקים מתו- השיווק הפך מישיר ללא-ישיר. הפצה הפכה להיות הכלי שעוזר לעסקים לגדול ולהתרחב, וכך במקום למכור ישירות ללקוח, עסקים רבים החלו למכור את המוצרים שלהם דרך עסקים אחרים ומנקודת מבטו של העסק הוא יכול להיחשב מצליח אם העסקים שמוכרים את מרכולתו מצליחים בכך.

בואו נקפוץ לרגע לאינטרנט. בהתחלה היה האתר. בשנים האחרונות  ועם התפתחות הרשתות החברתיות הבינו עסקים ביתר שאת שעליהם להיות איפה שהלקוחות שלהם נמצאים. הם עברו מחשיבה של “אתם בואו אלינו” לחשיבה של “אנחנו נבוא אליכם”. חברות טכנולוגיות יצרו את השלב האבולוציוני הבא כשפתחו את ה- API שלהן לעסקים אחרים על מנת שיבנו שירותים ומוצרים על גבן.

API מוגדר בוויקיפדיה כ:  An application programming interface (API) is a source code-based specification intended to be used as an interface by software components to communicate with each other. An API may include specifications for routines, data structures, object classes, and variables.

במילים אחרות, ובעיקר בעברית למי שמכם שהוא לא טכנולוג- חברות תוכנה (כמו גוגל, פייסבוק, אפל וכו’) פותחות דלת ומייצרות ממשק עבור מפתחים חיצוניים, כדי שישתמשו במידע או בפלטפורמה שלהם ע”מ לבנות אפליקציות חדשות תוך שימוש במידע ובפלטפורמה של אותה חברה.

פרח טכנולוגי

בצורה זו, חברות הטכנולוגיה מפתחות למעשה את השלב הבא באבולוציה העסקית, הן חושבות כמו פרח: ראשית, הן מייצרות את האבקנים, כלומר את התוכנה שלהן ואת ממשק הגישה אליה. בהמשך, בעקבות הטכנולוגיה החדשה, נוצרות חברות חדשות ולעיתים תעשיות חדשות, “דבורים” שמפיצות את האבקנים הטכנולוגיים מפרח א’ (החברה המקורית) אל הרבה מאד פרחים אחרים (משתמשי קצה) או דבורים נוספות (עוד חברות טכנולוגיה).

תסתכלו על התרשים הטוויטרי- טוויטר איפשרה למפתחים לשאת את הקוד הגנטי שלה לכל מקום ובכל צורה שהם יבחרו: כך נוצרו ממשקים שונים כמו טוויטדק וסיסמיק, חברות שמספקות שירותים מתקדמים לעסקים כמו הוּטסוט וקו-טוויט ושירותי שיתוף כמו טוויטפיק וביטלי.

שורה תחתונה:

לא כל חברה היא חברה טכנולוגית. זה לא צריך למנוע ממנה “לחשוב כמו פרח”, לפתח את הממשק שלה, לפתוח את הדלת, את החלון או את הקיר עבור לקוחות או מפתחים או עסקים אחרים, שירצו להשתמש במידע שיש לאותן חברות בשביל לשאת את המטען שלהן הלאה. כל מה שצריך לחשוב עליו זה איך המידע או התוכן שלכם הוא האבקנים ומיהן אותן הדבורים שישאו עבורכם את המטען הגנטי של החברה שלכם. זה יעזור לכם להבין איך מייצרים ויראליות, איך לבנות מודלים עסקיים ואיך לשווק בניו מדיה.

הוספתי כאן למטה סרטון קצר מהרצאה על קהילות שהעברתי לא מזמן בבר אילן, הסרטון הוא באנגלית וכדאי לצפות בו עם אזניות. חוץ מזה, בלינק הזה יש מצגת מעולה על האבולוציה של המרקטינג.

2 comments on “שיווק דיגיטלי – לחשוב כמו פרח

Comments are closed.