רבות דובר, בעיקר בתקשורת האמריקאית, על חברות וסטארטאפים חדשים שנולדו אחרי שני הקמפיינים האחרונים של אובמה. קמפיין 2012 היה ייחודי במימד הזה שהוא הביא לתוך הספירה הפוליטית מספר לא מבוטל של אנשי טכנולוגיה מהמגזר הפרטי. חלק נכבד מהם מתכנן עכשיו להישאר לעבוד בספירה הציבורית, אם כי לא במגזר הציבורי אלא בסטארטאפים שהורמו ויוקמו על מנת לשרת לקוחות מהמגזר הזה כגון קמפייני מימון המוניים, מועמדים פוליטיים במערכות בחירות, ארגונים ללא מטרות רווח, מטרות ציבוריות (Causes), מחאות ועוד.

הסיבה לפריחה הזו דווקא בסביבתו של הנשיא אובמה, אפשר להניח, מצויה לפחות בראשיתה בביקור של הסנאטור אובמה במטה גוגל בנובמבר 2007. בביקור הזה שאל אותו אריק שמידט, אז מנכ”ל גוגל בבדיחות הדעת, מהי הדרך היעילה ביותר כדי למיין מיליון מספרים שלמים של 32-bit. שמידט כמובן לא התכוון שאובמה יענה על השאלה הגיקית הזו והתכוון לעבור הלאה כשאובמה ענה לו פתאום שלדעתו מיון בועות, אלגוריתם פשוט לסידור מספרים, אינו הדרך הנכונה. שמידט נע בחוסר נוחות על כסאו וגירד במצחו, אבל אובמה לעומתו זכה למחיאות כפיים נרגשות על התשובה הנכונה, מהגוגלרים שישבו בקהל. בעקבות אותו מפגש, דן סירוקר, אז מנהל מוצר בצוות דפדפן הכרום בגוגל, והיום המייסד והמנכ”ל של Optimizely, לקח חופשה מגוגל והלך להצטרף לקמפיין 2008 של אובמה בתור יועץ דיגיטלי והכניס את שיטת ה A/B Testing לקמפיין והיה אחראי ישירות ל- 4 מליון מתוך 13 מליון כתובות אימייל שנאספו במהלך הקמפיין. אלו היו 4 מליון כתובות מייל שיצרו באופן ישיר 75 מליון דולר בתרומות כתוצאה מעבודתו של סירוקר שהקים את אופטימייזלי לאחר מכן.

חברה נוספת שהוקמה בעקבות הקמפיינים של אובמה היא Blue State Digital, סוכנות דיגיטלית שהוקמה לאחר קמפיין הריצה לנשיאות של האוורד דין משנת 2003-4 ולקחה חלק בשתי מערכות הבחירות האחרונות של אובמה. בלו סטייט היא סוכנות שעוזרת לארגונים ללא מטרות רווח, מועמדים פוליטיים וארגוני הסברה שונים לייצר קמפיינים מרובי פלטפורמות שמניעים המונים. הפורטפוליו  שלהם כאמור, כולל את הקמפיינים של אובמה, את הפדרציות היהודיות, את  מוזיאון השואה בארצות הברית , את הצלב האדום וארגונים וחברות אחרות.

חברה אחרת שנכנסה לשוק היא חברה NationBuilder שמשרתת היום כבר 1600 לקוחות כגון ראש עיריית ניוארק ומפלגת העצמאות הסקוטית. במרץ 2012 גייסה החברה 6 מליון דולר מבן הורביץ ושון פארקר.

סטארטאפ בשם Amicus, פלטפורמה שעוזרת לארגונים ללא מטרות רווח להשיג תרומות גייסה בנובמבר 2012 3.2 מליון דולר
מ- Y Combinator, FF Angel, 500 Startups ואחרים על מנת להמשיך לבנות את הפלטפורמה. אפשר לקרא עוד על Amicus בטק קראנץ’.

כמובן שהסיפור הגדול של מערכת הבחירות האחרונות היה השימוש בביג דאטה שעשו במחנה אובמה. אין ספק שכריית המידע מכל הנתונים שנאספו בכל הפלטפורמות הדיגיטליות והלא דיגיטליות עזרו להביא עוד כסף ועוד מצביעים אל הקלפי, מידע שלא היה זמין קודם לכן וגם אם היה, לא היו שיטות כרייה מספיק טובות על מנת לעבד אותו. אחד היזמים ששמם נכרך בביג דאטה בקמפיין אובמה הוא שמו של הארפר ריד שהיה ה- CTO של הקמפיין ושלפני כן היה ה – CTO של ת’רדלס, אשר קהילת גולשיה מעצבים את החולצות שנמכרות לבסוף לגולשים אחרים. השמועות מדברות על סטארטאפ חדש בתחום הביג דאטה שריד עומד להקים. אעדכן לכשיהיה מידע נוסף.

3 comments on “הסטארטאפים של ברק אובמה

  • Pingback: הקמפיין הדיגיטלי של אובמה 2012 [הרצאה] | טק פוליטי
  • Pingback: דברים שעבדו נהדר בקמפיין אובמה 2012 [וידאו ואודיו] | טק פוליטי
  • Pingback: דברים שעבדו נהדר בקמפיין אובמה 2012 [וידאו ואודיו] | טק פוליטי

Comments are closed.