היום קיבלתי במייל את העדכון מבלוג החטיבה הצעירה של אגודת העיתונאים.
שמחתי מאד ששומעים קולות של התעוררות שהיתה כל כך חסרה מבין העיתונאים והעיתונאים הצעירים בפרט.
ההבדל בין העיתונאים של היום לבין העיתונאים של פעם (לא אומר שהם מיושנים חלילה, מתכוון יותר לפער הגילאים ופערי התפיסות) הוא שרובם, אם לא כולם, חווים את אותם תנאי שכר, תנאי שכר ירודים, השמים ללעג את הצרכים המינימליים שאדם בן 24-35-40 צריך להתמודד איתם במדינה שלנו היום- בושה וחרפה.
בכל אופן, לא באתי לפרוס פה את משנתי הסוציאלית אלא לדבר על שקיפות. שקיפות כזו שמעסיקים לא אוהבים ושבעיקר פוגעת ביחידים באשר הם יחידים, כי מידע הוא כוח והיעדר מידע מגביר את השליטה של החזקים בחלשים (במקרה הזה-עיתונאים), מה שבאופן עצוב מזכיר לי את ימיי הביניים, זמן בו הכנסייה תיווכה בין המאמינים האנלפביתים לישו המושיע, אעלק.

אנחנו חיים היום בעידן הטכנולוגיה ואין כמעט דרך בה ניתן להסביר את הצורה שאנחנו מתחברים ומתקשרים אחד עם השני, אלא דרך טכנולוגיה. זה התחיל בטלפונים סלולריים, עבר לאייסיקיו ולמייל והגיע לבלוגים, כעת רשתות חברתיות. יש כאלה שיגידו שאפשר גם ללכת עם כלב בשדרות רוטשילד בשביל להכיר בחורה או להשתמש בתינוק התורן במשפחה כבייב מאגנט, אבל לא על אלה באתי לדבר.

משכורות לרוב אינן סוד, בטח לא בעיתונות. כן, יש כמה חוזים אישיים (דבר חולה למדי כשמדובר על שכר נמוך), אבל רוב האנשים העוסקים במלאכה ויושבים באופן ספייס במערכת, מרוויחים כמו חבריהם לקובייה, אבל חוסר התקשורת בין האנשים וחוסר הרצון לשתף את החברים בכמה אני מרוויח או בכמה אני רוצה להרוויח כאילו אני שומר על סוד מדינה (אבל בעצם מתבייש בשכר שלי) רק מחליש את העובדים. לכן, אני מברך על הפוסט האחרון בבלוג של החטיבה הצעירה שחיבר לתוכו סקר עלום שם, אך חשוב מאין כמוהו, על תנאי השכר ושביעות הרצון של המשיבים בו.

הסקר הזה הוא משהו שמעולם לא התאפשר קודם. בעזרת שימוש באפליקציית הסקרים של גוגל שהוזנה לבלוג, בקרוב תתקבל תמונה, באם לא יהיו חריגות יוצאות דופן באמינות הסקר, אודות תנאי השכר ושביעות הרצון של העוסקים בעיתונות. ההשלכות של פרסום התוצאות האלה, גם אם לא יגיעו לכותרות העיתונים, ירחיקו לכת, כי יותר מהכל, הן ישפיעו על התודעה של ציבור העיתונאים הצעירים ומשם כבר אי אפשר לחזות כיצד יתפתחו הדברים.

הפאנל על הבמה
צילום: ניב קלדרון. רשיון שימוש cc