אתמול בלילה (22 בפברואר) באזור 20:00 עלה ליוטיוב סרטון בערוץ של שטראוס ובו התייחסות של ציון בלס, מנכ”ל שטראוס ישראל לסוגיית המחירים שלהם בארץ ובחו”ל, ימים ספורים אחרי שהפרשה התפוצצה בפייסבוק. להזכיר, עלו מספר דוגמאות בהם רואים חטיפי עלית שנמכרים בארה”ב במחיר של כמה עשרות סנטים בעוד המחיר בארץ יקר במאות אחוזים.

כשצופים בסרטון אפשר לראות שמנכ”ל שטראוס לא קורא מהכתוב, שהוא עוצר לפעמים כדי לנשום, כדי לחשוב וכך נשאר אותנטי. הרקע בו הוא צולם הוא מעט ממלכתי מדי, שאר הסרטון הוא סביר בהחלט ומדבר בגובה העיניים.

שטראוס עלית- תמונת הפרופיל בפייסבוק

אין לי כוונה להתייחס לתוכן הדברים שלו, רק לאופי הסרטון ואופי ההתנהלות של שטראוס עלית במדיה החברתית כפי שעולה מהנוכחות עצמה.

1- שטראוס בהחלט מקשיבים לשיח המתקיים ברשת. עובדה, הם מגיבים לו.

2- לא נראה כאילו יש להם אסטרטגיית ניהול משבר. לקח להם ימים להגיב דרך יוטיוב, ומהסרטון אפשר להבין שזהו רק צעד טקטי ולא יותר, ומעבר לכך, מספר הצפיות בו, שכעת עומד על פחות מ-2000 מראה אחד מכמה דברים- או שהם לא יודעים לדחוף את הסרטון הזה או שהם לא מעוניינים לדחוף אותו או שהם לא חשבו רחוק.

3- תהייה שיכולה לעלות לכם היא שאם הם לא רוצים לדחוף אותו, סימן שהם רוצים “להכיל” את המצב ולתת לסערה לחלוף. אם כך הוא הדבר, להעלות סרטון זה בעצם להוסיף שמן למדורה. מעבר לכך, הסרטון אמנם קצר אבל עד שמנכ”ל של חברה גדולה מעלה סרטון כזה, הוא בוודאי מכנס את היועצים שלו כדי לברר מה כדאי ולא כדאי לומר ומצד שני מברר את ההשלכות של מה יקרה אם הסרטון יהפוך להיות ויראלי. המסקנה שלי היא שלהם לא חשבו על זה עד הסוף, שתי נקודות רעות. (כמה נקודות על איך מייצרים ויראליות)

4- עמוד הפייסבוק של שטראוס מונה 59,000 בני אדם. עד זמן כתיבת שורות אלה היו 118 שיתופים בפייסבוק דרך העמוד שלהם לסרטון. כפי שאמרתי, פחות מ-2000 צפיות. לפוסט בפייסבוק יש 315 תגובות בשרשור בפייסבוק ועוד 38 תגובות ביוטיוב. אלה כמובן לא כל המספרים, שכן, לבטח יש תגובות נוספות בפייסבוק תחת פוסטים אחרים ועוד תגובות באתרים שונים שכתבו על המשבר של שטראוס. אגב, התגובות בעמודים של שטראוס אינן טובות וההתייחסויות בעד שטראוס מצד גולשים שונים סובלות מעילגות.

5- כמה מחשבות על צורת הדיבור של בלס שחוזר ואומר שהוא משוכנע בדבריו מספר פעמים במהלך שתי הדקות של הסרטון: מי שאומר שהוא משוכנע כל כך הרבה פעמים בכוונה לשכנע את הצופים שלו כנראה מסתיר משהו. מי שאומר כמה וכמה פעמים שהוא משוכנע מרגיש אולי שהוא פישל איפשהו. מנכ”ל של חברה לא צריך להגיד שהוא משוכנע בדבריו, הוא מוביל את הדרך, הוא קובע את הכיוון ואת הטון. הוא יכול להתנצל על משהו או לא להתנצל על משהו או לחילופין להציע אופציה שלישית, אבל להעיד על עצמו שהוא משוכנע זה לא אמין ולכל הפחות מעלה תהיות.

היום כשחברות מבינות בנימי נפשן את החשיבות של שימוש במדיה חברתית הן לא יכולות להרשות לעצמן לא לעשות חשיבה עמוקה מאד באיך לבנות את התשתיות שלהן נכון. אני אפילו לא מדבר פה על המובן מאליו של לפתח נוכחות ברשת. אני מדבר על פיתוח אסטרטגיה לכל מקרה שלא יהיה- שלשום זה תנובה, אתמול זה בנק לאומי, היום זה שטראוס עלית ומחר זו תהיה חברה אחרת- כל חברה מסחרית בארץ עומדת לחטוף בראש או שכבר חטפה בראש. המשברים האלה עולים לחברות הון תועפות ובגלל פייסבוק ויוטיוב הזכרון שלנו כעם וכמדינה כבר אינו קצר כמו שנהוג לחשוב.

עוד על שפת גוף: אובמה ונתניהו- הבעות פנים ושפת גוף

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
פוסטים שיכולים לעניין אתכם בעניינים דומים:
קהילה כמודל עסקי
הקהילה היא הילד שלכם
הקשר בין אינטליגנציית המונים ומוניטיזציה
ניו מדיה מצריכה ניו מרקטינג
מדינה בשיתוק- מדיה חברתית במשברים

6 comments on “שטראוס עלית- ניהול משבר

Comments are closed.