לאחרונה רוב מה שאני עושה ברשת מוגדר לגמרי על ידי היכולות השיתופיות שלי.
אני כותב פוסטים, אני מצלם תמונות, אני מקליט וידאוז ומהכל אני משתף. וכמו שאני משתף את החומרים שלי, כך אני משתף חומרים שאני נתקל בהם, מכל צורת מדיה שהיא. הכוח שלי מוגדר על ידי הכיכרות שאני יושב בהן. צמתים אם תרצו. פייסבוק הוא ככר כזו, טוויטר הוא ככר והבלוגים שלי באשר הם-גם הם כיכרות. אני משתמש בכל כיכר כזו למטרותיי. בין אם להראות לאנשים את העבודה שלי, כמו שעשיתי בתקופה הראשונה שלי בפליקר, ובין אם כדי לשמח אותי ואת החברים שלי בתמונות מהאירועים המשותפים שלנו. אותו דבר בנוגע לטקסטים. ואותו הדבר בנוגע לוידאוז. למה אני עושה את זה? כי זה חשוב. למה זה חשוב? כי זה מעניין. את מי זה מעניין? אותי ואת החברים שלי, ואם אני מזין את החברים שלי הם בתורם יזינו אותי, זו החשיבות.

מה זה סינדיקציה?
בוויקיפדיה כתוב ש”סינדיקציה היא שיתוף פעולה של אנשים או גופים שונים לצורך ביצוע מהלך משותף המניב לכולם תועלת. הסינדיקציה מתקיימת בדרכים שונות בהתאם לאופי ההתאגדות, ומטרתה היא יצירת כח התורם לקבוצה המתאגדת. הכח המשותף נקרא סינדיקט”. בתחום העיתונות כתוב ש”עיתונים רבים משתפים פעולה בשיווק תוכן. כך למשל עיתון הארץ קשור בהסכמים עיסקיים עם “ניו יורק טיימס”, במסגרתם מפרסמים שני העיתונים מאמרים וכתבות שפורסמו במקור ותורגמו זה מעיתונו של זה. הסכם דומה קיים לעתון מעריב עם ניוזוויק והוושינגטון פוסט”.

 בלוגים
בעבר היה לי בלוג אחד. מאז פתחתי עוד כמה וכמה בצורה עצמאית ובבלוגספירות ממוסדות. עם הזמן הבנתי שאם פעם הייתי מגיע לכמה עשרות אנשים ביום בעזרת הכתיבה שלי, היום ובכל יום אני מגיע לכמה מאות של אנשים שרואים את השם שלי בצורה זו או אחרת וקוראים או מביטים בחומרים שאני משחרר לרשת(תמונות, טקסט ווידאו). בפעם הראשונה שהבנתי שאני רשת של איש אחד ושהשתמשתי בכוח שיצרתי לעצמי היתה כמדומני לא מזמן בזמן שהעליתי פוסט על מועדון הארטמיס שלא אוכף את החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים בבלוג שלי בקפה, בבלוג שלי דוט קום ובפייסבוק. רציתי שלמועדון הזה ידבק שם בגוגל של מועדון שעובר על החוק והצלחתי. שניים משלושת הפוסטים שלי אכן הגיעו לגוגל מהר מאד ועם הזמן התקדמו בדירוג.

דלישס
מהתחלת השימוש בדלישס הבנתי את כוח השימוש ברשתות סינדיקציה חברתית.
דלישס הוא כלי שנועד לשמור על אתרים מועדפים ושיתופם עם אחרים ברשת. אך יותר מזה, הוא למעשה כלי שיווקי ממעלה ראשונה.
כך למשל תוכלו למצוא בדלישס שלי חלק מהפוסטים מהבלוג שלי. למה? כי זה מביא כניסות.
אם אתם חברה ורוצים לקדם את המוצרים שלכם, העלו כל דבר חדש ותייגו אותו בהתאם. אנשים יגיעו אליכם.
יעזור אם תגוונו את הדלישס שלכם בקישורים מעניינים אחרים, כך תוכלו להידרג בעיני אחרים כמומחים בתחומכם.

פייסבוק

פייסבוק הוא מנוע התקשורת העיקרי שלי.
אם אני רוצה לקדם משהו אני אכתוב אותו בשורת הסטטוס.
אם אני רוצה לקדם אותו עוד יותר אני אכתוב עליו קטע. אני אעלה תמונות. אני אגיב אצל החברים שלי.
את זרימת המידע הפייסבוקית אפשר להגדיר אך ורק כאש בשדה קוצים. כולם יודעים שכתבתי משהו, כולם יודעים אם הגבתי, כולם יודעים אם פירסמתי, אם אני לא שם אני לא קיים. כך למשל הפכתי להיות ספק ומפיץ של תכנים ע”י שימוש בסרגל הכלים הפייסבוקי. כל לינק שנראה לי מעניין אני משתף בפרופיל שלי או שולח במייל בלחיצת כפתור.

הצד השני של המשוואה

הצד השני של המשוואה הזו היא שתאפשרו לגולשים שלכם יכולות שיתוף, אפשרו להם להיות נושאי הבשורה שלכם, שימו כפתור לאתרים החברתיים, תנו לאנשים כפתור או באנר לשים בבלוג שלהם שיקשר אליכם. אם אתם שירות מגניב אנשים ישמחו לעטר איתכם את המרחב שלהם, אפילו לא תצטרכו לבקש, זה יקרה מעצמו, רק תיבנו את זה והם כבר יבואו. לא משנה איזה אתר יש לכם, תנו כפתור, תנו אמבד, תנו לינק. בימים כמו היום זה ממש מטורף לא לפתוח את עצמכם לשיתוף. השיתוף מכניס כסף, בעיקר אם אתם חיים על פרסומות. פוסט מקיף בנושא הזה בשם “פורטלים בארץ לא מבינים את הצורך בשיתוף” כתבה אורלי יקואל.

The Web Version of You 

שורה תחתונה
שימו לב לרשימת האפליקציות הזו. זוהי רשימה של אתרים חברתיים שבלוגר גאון בשם כריס ברוגן משתמש בה באתר שנקרא Friendsfeed.האתר הזה נותן לכן לראות מה החברים שלכם משתפים בכל אחת מהאפליקציות החברתיות שלהם. בואו נהפוך את התמונה- אתם משתמשים בכל האפליקציות האלה ואתם ומשדרים בהן, זיכרו, מדובר בסינדיקציה.

אם יש לכם מוצר, או שירות, או אמירה שאתם רוצים לקדם- אתם רוצים את כל הכלים שיאפשרו לכם להגיע למירב האנשים. שימוש במה שכבר קיים היום יביא אתכם לשם. הנוכחות החברתית שלכם, ה- Social Presence שלכם יכולה להרקיע אתכם לשחקים.

2 comments on “שיווק 2.0- סינדיקציה חברתית

Comments are closed.