רשתות חברתיות יהיו כמו אוויר. אני רציני, הן יהיו כמו אוויר. לכל מקום שנלך ברשת, בכל צורה שאתם יכולים או לא יכולים לדמיין, רשתות חברתיות יהיו בכל מקום, כמו אוויר. זה יהיה מובן מאליו שאתם יכולים לעשות כל דבר שאתם רוצים ברשת החברתית שלכם. אתם תוכלו לשמור קבצים, אתם תוכלו לשלוח ולקבל מיילים פנימה והחוצה, כל השירותים שאתם משתמשים בהם יהיו מחוברים דרך הרשתות שלכם, רשימה אחת של חברים, לא שלוש, לא חמש- איחוד הגרף החברתי שלכם. אתם תעשו קניות בתוך הרשתות שלכם, תשלמו חשבונות דרך הרשתות לכם, תדברו בטלפון דרך הרשתות שלכם, תכתבו מסמכים אונליין. הכל.

רשתות חברתיות יהפכו להיות מערכת ההפעלה המרכזית שלכם, המקום הפרטי ציבורי שלכם ברשת. תחשבו על זה. כשאתם מסתכלים על פייסבוק היום, פייסבוק יכול להיות מערכת הפעלה אינטרנטית. מה חסר בפייסבוק? כמה תוכנות. זה הכל. והנטבוק שלכם ישלים את השאר. מח חסר בפייסבוק- אופיס? מערכת מייל קצת יותר מתוחכמת? גוגל בילט אין? יכולת לשמור ולנהל את הקבצים שלכם? הכל מסתכם בכמה תוכנות ותכונות שיוכלו בקלות להשתלב באקו סיסטם הפייסבוקי שכבר עכשיו מכיל הרבה מאד פונקציות חשובות.

אוויר (צילום: ניב קלדרון)

אוויר (צילום: ניב קלדרון)

לא כל כך מזמן הודיעה פייסבוק שהיא משיקה מערכת סליקה. אלה חדשות מצויינות בשבילי, כי אני מתכוון להשתמש במערכת הזאת בלי לחשוב פעמיים לפני שאירשם אליה. כל אתר שלא יאפשר לי לשלם דרך הפייסבוק שלי לא יקבל את הכסף שלי. לא כרטיס אשראי ולא פייפל. פייסבוק. למה? כי אני מנהל את האינטרנט שלי מהפייסבוק שלי. כן, אני מנהל אותו גם מהג’ימייל שלי אבל לא הרבה יותר מזה. אני ריכוזי ונמאס לי להתפזר. אני מתפזר כשצריך, אבל אני אוהב את הדברים שלי מרוכזים. זה עושה את זה קל יותר, ואני אוהב שקל לי. פייסבוק הוא בשבילי המקום שבו אני מתחיל עסקים חדשים, המקום שאני עושה בו שיווק ומייצר באזז, המקום בו אני שואל שאלות יותר משאני שואל את גוגל. אני אפילו מדבר אל המערכת והיא עונה לי. זו מערכת טכנולוגית שמשתמשת בבני אדם כדי לייצר תשובות. אתם עושים את הפייסבוק שלי למכונה החייתית שהיא. אין סיכוי שאני אזנח אותה.

מה חסר לנו היום? בפוסט אחר שלי כתבתי שמי שישלוט בפלטפורמה ישלוט בעולם. זה עדיין נכון וזה נכון שבעתיים בכל הנוגע לעתיד האינטרנט. בעתיד, אם יקום מתחרה לפייסבוק שיקים פלטפורמה ראויה, התחרות תהיה רק על השירות ועל חוויית המשתמש. השימוש באינטרנט הוכיח שאין דבר כזה נאמנות אם יש פלטפורמה נוחה וטובה יותר. אני מתעלם במכוון מכל הרשתות החברתיות האחרות חוץ מפייסבוק כי פייסבוק הצליחו להמציא את הגלגל וגם לגלות את אמריקה בכל הנוגע להמצאת הניוזפיד והבאת כל התוכן אליכם להומפייג’. הם גם פתחו את הפלטפורמה שלהם לאפליקציות, אבל אני לא רוצה לריב איתכם בנוגע למי עשה את זה קודם ולחשיבות הדבר. עוד סיבה שאני מתעלם מהמתחרים היא שהם קטנים, בטלים בשישים לעומת פייסבוק כשהם עומדים לבד ומנסים להתיישר לפי הסטנדרט שפייסבוק המציאה עם המצאת הניוזפיד, הם עושים עבודה חשובה, אבל הם לא היו שם כשהרכבת הגיעה לתחנה.

לאשה שנתנה לי השראה לפוסט הזה קוראים שרלין לי. שרלין היתה אנליסטית בפורסטר ועל סמך עבודת מחקר שהיא עשתה, שהתפרסמה לפני קצת יותר משנה, ביססתי הרבה מהשקפת עולמי בנוגע לרשתות חברתיות והאינטרנט החברתי בכלל. באחת השקופיות במצגת שהיא פירסמה, היא כתבה שרשתות חברתיות יהיו כמו אוויר. זו היתה שקופית שנראה היה כאילו אין לה שום חשיבות בסבך המצגת מאותה תקופה, מצגת אותה שיפרה וחידשה לאחר מספר חודשים (ושאיבדה את החזון שבה לטעמי) אך המשפט הזה הוא עמוד השדרה לדעתי של כל איך שצריך לעצב רשתות חברתיות היום, החל מאיפיון האפליקציות, דרך שימושיות וכלה בחוויית משתמש.  בינתיים מסתבר שברשת מסתובבות מספר ורסיות של המצגת, הנה שלוש: המקורית, השנייה והשלישית. אדם אחר שהשפיע על השקפת עולמי היה דווקא כריס ברוגן שכתב שמאפיינים חברתיים יהיו כמו בית שימוש ושהוא לא מסכים עם שרלין, כשהכוונה שלו היא שאתם לא תיכנסו לאתרים שאין להם מאפיינים חברתים. בהתחלה הייתי בצד של שרלין, אך עם הזמן הבנתי ששניהם צודקים, רשתות חברתיות יהיו כמו אוויר ואתם לא תיכנסו לאתרים חסרי מאפיינים חברתיים.

אז לאלה מכם שעובדים עכשיו על רשתות חברתיות או על אתרים חדשים יש לי לומר לכם את זה: רשתות חברתיות יהיו כמו אוויר- עכשיו לכו תאפיינו אותם כמו שצריך- עם הרבה חמצן.

פוסט המשך: אוויר, העתיד של רשתות חברתיות והתקשורת שלנו

נכתב: 23-6-09

2 comments on “רשתות חברתיות יהיו כמו אוויר

Comments are closed.