פורסם לראשונה בבלוג של ניב קלדרון

בחירות אזוריות הן שיטת בחירה הנפוצה במרבית מדינות העולם הדמוקרטיות כגון: בריטניה, גרמניה, ארצות הברית. על פי שיטה זו ישנה חלוקה של המדינה למספר מחוזות, הנקבעים מראש על ידי הממשל וועדותיו, כאשר כל מחוז בוחר את נציגיו לבית הנבחרים – פרלמנט. נציגי הכנסת או אנשים השואפים לכך מתמודדים על קולות הבוחרים לפי אזורי הבחירה ומי מהם שזוכה במספר הקולות הרב ביותר באזורו מקבל מנדט או לחלופין משפר את מקומו ברשימה המפלגתית. כך למעשה נוצר מצב בו בית הנבחרים מורכב מנציגי מחוזות המחויבים מעבר למפלגתם למחוז בחירתם וכך הדגש ניתן הן להיבט הלאומי קולקטיבי והן להיבט המקומי. (המכון הישראלי לדמוקרטיה)

ועכשיו כמה נקודות למחשבה:

1- יותר ח”כים חדשים מאי פעם משנים את הד.נ.א של איך הדברים מתנהלים שם בירושלים. סוציולוגים יגידו לכם שהמדיה החברתית בצורתה הנוכחית עוזרת לציבור לפקח על נבחריו, לכוון אותם בכיוון הנכון, לתת בראש כשצריך.

2- כנסת צעירה יותר עם ח”כים שמחוברים לפייסבוק אומר שלגרף החברתי של הח”כים (לנו!!) יש יותר השפעה מאי פעם על הנעשה במסדרונות הכנסת כך שהביטוי “בתוך עמי אני חי” קיבל עכשיו משמעות חדשה ושאינה ניתנת לערעור. זה אומר שלכם יש יותר השפעה על חברי הכנסת. זה גם אומר שיש לכם הזדמנות להשפיע כמה פעמים- אם אתם בוחרים בפריימריז, אם אתם בוחרים בבחירות ואם אתם פעילים בפייסבוק ומבקשים להשפיע על הח”כים.

בחירות ארציות + מדיה חברתית = ישראלים נהנים מיתרונות הבחירה האזורית בזכות המדיה החברתית

3- פייסבוק והאתרים החברתיים האחרים אינם מחוללים את מה שאתם רואים, הם מייצרים את עמוד השדרה ההכרחי לפעולות שאתם רואים כאן ביום יום במו עיניכם. הם מייצרים את המסה הקריטית של חכמת ההמונים, וגם יוצרים את העדר, לפעמים עדר חכם ולפעמים טיפש, שמניע פה דברים כמו המחאה החברתית של 2011.

4- זאת ועוד, אם פעם גרמו לנו לחשוב שלציבור יש זכרון קצר, זה כבר לא המצב. האינטרנט לא שוכח ואם שכחתם, יהיה מי שיזכיר לכם.

5- ח”כים ואישי ציבור צריכים להבין שני דברים: א- סדר הדברים השתנה, עינו של הציבור פקוחה ובוחנת. ב- מי שלא יהפוך לדיגיטלי ייענש על ידי הציבור. נבחרי ציבור יכולים ואף צריכים לפחד מהציבור.

6- חברי הכנסת בכנסת הקרובה יושפעו ברמות שקשה לתאר מהסושל גרף שלהם. הם מחוברים לסושל גרף שלהם, מזינים אותו, והוא בתמורה, אנחנו, נשפיע על היושבים/ות בכנסת. אפשר לומר שהם הביאו את זה על עצמם. אפשר לומר שזו האבולוציה של הדברים- לשם אנחנו הולכים.

7- האמירה the revolution will not be televised מעולם לא היתה יותר נכונה, היא לא תשודר בטלויזיה, היא תצוייץ. היא תצויץ בידי חברי כנסת מכהנים. כאן תהיה המהפכה.

8- עולם הלובינג הולך לעבור טלטלה לא קטנה. אם פעם היו מספר משרדי לובי שהתחרו זה בזה על לקוחות ועל נושאים, היום יש לובי גדול שעובד בקראוד סורסינג- האזרחים. צריך לזכור שהדמוקרטיה הישראלית למרות שאינה  עוברת לשיטת בחירות אזוריות, הולכת להנות מהשלכותיה דווקא. נבחרי ציבור שיסרחו במגע לא סימפטי עם לוביסטים יקבלו בראש.

9- בימים האחרונים הפיד שלי נהנה מתמונות פפראצי של ידוענים שמצלמים את עצמם. הידוענים האלה, במקרה או שלא במקרה נבחרו לכנסת. כשאני אומר שהמהפכה הזו תצוייץ על ידי נבחרים ושהנבחרים מביאים את זה על עצמם (ועלינו, לטובה, לטובה!).
מתי בפעם האחרונה ראיתם ח”כים לעתיד שנמצאים בדרכם לנשיא המדינה מצטלמים ככה ומשתפים? אל תענו, זו היתה שאלה רטורית. אבל כמו שאומרים באנגלית: more to come

תמר זנדברג וניצן הורביץ בדרך לנשיא (אינסטגרם)

תמר זנדברג וניצן הורביץ בדרך לנשיא (מתוך האינסטגרם של זנדברג)