בתור עורך מדור עסקי ספורט של כלכליסט, אני עוסק לא מעט בסוגיות שמעלה שימוש במדיה חברתית על ידי ספורטאים וקבוצות כדורגל – כפי שניתן לקרוא במאמרים רק רשת ו- ציוצים ספורטיביים לא במגרש שלנו. ולכן אני אתמקד יותר בסוגיית העיתונאי/פרשן במדיה החברתית.
אחת מהחובות של העיתונאי היא להיות מקושר לכמה שיותר אנשים, ולהיות בקשר ישיר עם קוראיו. גם כדי לקבל ביקורת על העבודה שלו וגם כדי לדעת מה מעניין אותם יותר – מאחר שלכתוב על דברים שלא מעניינים אף אחד זו משימה חסרת משמעות. בנוסף, בניגוד לעיתונאים רבים אחרים, אני מאמין שהמחוייבות הראשונה שלי היא לקוראים ולא למקורות.

המדיה החברתית מאפשרת קיום קשר קל ומהיר עם הרבה אנשים וקשר ישיר ולעיתים אישי עם הקוראים. כתוצאה מכך, העיתונאי חשוף ליותר סיפורים, ביקורות, רעיונות, דעות וגם, בסופו של דבר, מקורות. אם הוא עיתונאי טוב, הוא לומד מהדברים הללו. אם הוא עיתונאי טוב, הוא יכול להפוך טיפ שקיבל מעוקב בטוויטר או חבר בפייסבוק לסיפור מדהים.
אתייחס עכשיו לעניין הפרשנות. אני כותב לא מעט מאמרי פרשנות אבל בניגוד להרבה עיתונאים וותיקים יותר – אני נוהג להתייחס ברצינות גמורה להערות של הקוראים. זה, ללא ספק, הופך אותי לפרשן טוב יותר ומודע יותר לטעויות שאני עושה.
בכלל, פרשנות ללא דיון אחריה היא קצת עקרה. המדיה החברתית עוזרת לייצר דיון סביב פרשנות, מה שעוזר לחדד את הפרשנות ואולי גם להפוך אותה ליותר משמעותית. 
פרשנות ודיון על כדורגל, למשל, היא משהו שחסר מאוד במדיה המיינסטרים אבל זה משהו שחי, קיים ובועט ברשתות החברתיות בישראל. דיון על כדורגל, אגב, הוא לא עניין חסר משמעות. הכדורגל המתוחכם והיפה בעולם של ברצלונה כיום הוא תוצאה, בהרבה מובנים, של שיחות בתי קפה שערכו אינטלקטואלים מזרח אירופאיים בבתי הקפה של וינה ובודפשט (אפשר לקרוא את הקשר במאמר שלי) . היום הדיון עבר לטוויטר ופייסבוק. זה לא רע ועדיין אפשר לדבר על כדורגל בבתי קפה אבל היום אפשר להכניס לתוכו הרבה יותר אנשים והרבה יותר מוחות – מה שאומר הרבה יותר רעיונות, מה שיוביל להתפתחות מהירה יותר.
כן, המדיה החברתית עוזרת להתפתחות העיתונות. וגם הכדורגל.

אוריאל דסקל הוא עורך מדור עסקי ספורט בכלכליסט

עוד בסדרה: 

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- חלק א’

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- חלק ב’

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- החדש


עשו מנוי במייל כדי לקבל עדכונים על פוסטים נוספים בסדרה ובכלל

המשך יבוא

6 comments on “להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- עיתונות

Comments are closed.