מדיה חברתית היא כבר מזמן מקצוע וקיימת היום דרישה בשוק לאנשים ש”נושמים” את זה או ש”שרופים” על זה. בכל אופן, אם אתם רוצים להפוך את מה שאתם עושים ממילא למקצוע, כדאי לכם לפתח את היכולות שלכם. ההבדל בין מי שמבין מדיה חברתית למי שלא מבין, נמדד הרבה פעמים ביכולת שלו לתפוס קונספט או לפצח איך לגרום למשהו להפוך להיות ויראלי. היום, כשכולם נמצאים בפייסבוק, צריך לבוא עם ערך מוסף לכל ראיון עבודה שתלכו אליו. הפוסט הזה מיועד לאנשים שעושים את צעדיהם הראשונים בתחום המדיה החברתית אבל גם לאנשים שרוצים להרחיב את ההשכלה שלהם, שהרי ככל שעולמכם רחב יותר, כך תפיסת המציאות שלכם בתחום תהיה עמוקה יותר.

אני בדעה שבשביל להתעסק במדיה חברתית לא צריך ללכת ללמוד את זה. אם אתם תעבדו אצל מישהו, אתם יכולים להיות בטוחים שהוא לא הלך ושילם למישהו שילמד אותו, הוא התנסה ופיתח יכולות לבד. בתור אחד שהתחיל להתעסק בזה לפני 5 שנים כמקצוע ממש, לא היה לי מי שילמד אותי, אז למדתי לבד, תוך כדי עבודה, כשעוד לא היה בכלל שוק בארץ. איך אתם יכולים ללמוד לבד?

ברשת ישנם מוקדי ידע עצומים בכל תחום שאתם יכולים לחשוב עליו. החומר מספיק מעניין בשביל לעבור עליו לבד. בנוסף, לא צריך לבלוע את הכל מיד, מספיק לעשות את זה בביסים קטנים.

מצגות

מצגות יכולות ללמד אתכם בכל נושא שתבחרו. יש כיום שני אתרים מרכזיים שמרכזים לתוכם פרזנטציות ופידיאפים בתחום, סליידשר וסקריבד.
הנה כמה דוגמאות למצגות בתחום המדיה החברתית, אם אתם רוצים נושאים נוספים, תשתמשו בחיפוש, המידע יישפך עליכם:

פלנינג:
סקריבד: סושיאל מדיה פלנינג / סליידשר: סושיאל מדיה פלנינג

טרנדים:
ללמוד את העבר, ההווה והעתיד של הטרנדים החברתיים ייצרו אצלכם את היכולת לחזות ולהגות כך שתוכלו לשפר את הדיוק העצמי שלכם אל מול שוק מלא מתחרים
סקריבד: טרנדים במדיה חברתית /  סליידשר: טרנדים במדיה חברתית

אנגייג’מנט:
אנגייג’מנט זה אחד הדבר שאתם ממש רוצים להבין. מה גורם לאנשים להגיב ולפעול, על איזה לחצנים צריך ללחוץ כדי לייצר אפקט פסיכולוגי, איך מייצרים תנועה ועוד
סקריבד: אנג’ייג’מנט במדיה חברתית / סליידשר: אנג’ייג’מנט במדיה חברתית

גיוס כסף:
ענף מתפתח ביותר בתחום המדיה החברתית הוא גיוס התרומות באמצעות המדיה החברתית, בעיקר לארגונים ללא מטרות רווח, לקמפיינים ולפוליטיקאים
סקריבד: גיוס תרומות במדיה חברתית / סליידשר: גיוס תרומות במדיה חברתית

ניהול משברים:
מדיה חברתית והכניסה של הסלולר לכל מקום בחיינו מחייבים אותנו בתור מקצוענים, אם לא להתמחות בזה, לפחות להרחיב את האופקים שלנו בתחום. אגב, הנה פוסט שלי בנושא המשבר של שטראוס עלית ופוסט בנושא התנהלות המדינה במצב משברי
סקריבד: ניהול משברים במדיה חברתית / סליידשר: ניהול משברים במדיה חברתית

מדיה חברתית לארגונים:
יותר ויותר ארגונים מבינים שהם צריכים לייצר אסטרטגיה ופעילות. הנה מצגות שילמדו אתכם על צרכי הארגון
סקריבד: מדיה חברתית לארגונים / סליידשר: מדיה חברתית לארגונים

עשו מנוי במייל כדי לקבל עדכונים על פוסטים נוספים בסדרה ובכלל

בלוגים:

בלוגים הם אולי מוקד הידע החשוב ביותר שלכם כדי לספוג עוד ועוד מידע עדכני. בלוגים על פי רוב יהיו עדכניים יותר מעיתון ויהיו עדכניים יותר מאתרי חדשות ואם אתם רוצים ללכת עם זה הלאה- רוב אתרי החדשות יקחו ידיעות מבלוגים. זה ככה בענייני טכנולוגיה, זה ככה בעוד תחומים. את הבלוגים אתם יכולים צרוך בכניסה ישירה, בר.ס.ס, בפייסבוק או במייל. שאר האופציות: טוויטר וגוגל+ לא מספיק טובות, אלא אם כן יש לכם רשימה מסודרת בטוויטר של בלוגים שאתם עוקבים אחריהם ואם אתם מבלים כמה שעות בגוגל+ כמו השעות שאתם מבלים בפייסבוק. אז בתור אנשי מדיה חברתית אתם רוצים לעקוב אחרי הבלוגים הבאים:

ג’יגה אום של אום מאליק הוא אולי אחד מאתרי הטכנולוגיה האינטליגנטיים ביותר. הוא עושה יותר טורי דעה ומומחים מאשר חדשות, נותן לכם מאמרי עומק, אבל קצרים. אם תרדו לסוף העמוד תמצאו עוד שישה בלוגים שהם חלק מרשת “אום נטוורק”, למעשה בלוגים שנקנו על ידי אום מאליק בתחומים הבאים: אפל, קלינטק, פס רחב, קוד פתוח, קולבורציה וטכנולוגיות ענן

טק קראנץ’, אולי בלוג הטכנולוגיה החשוב ביותר בשנים האחרונות שהוקם על ידי מייקל ארינגטון ונקנה על ידי AOL הוא כנראה ה- ynet של אנשי ההיי טק. טק קראנץ’ מפרסם בממוצע 20 ידיעות חדשות ביום. אולי לא הכל יעניין אתכם, אבל אם תקדישו 10-20 דקות ביום לאורך תקופה, יתחיל להיווצר אצלכם זכרון טכנולוגי אקטואלי ותתחילו לקבל תחושות בטן בנוגע לכיוון אליו הולכת התעשייה. גם להם יש מדורים שונים אליהם אתם יכולים להירשם כדי לפתח מומחיות בנושא ספציפי שמעניין אתכם.

מאשבל גם הוא בלוג חשוב, יתעסק פחות בטכנולוגיה ויותר במדיה חברתית דווקא, גם לו יש מדורים שונים. התחושה בקריאה שלו היא שהוא מוכוון לאנשים צעירים יותר, אם לא בגיל אז לפחות במהות. בלוג חשוב למדי.

פאנדו דיילי הוא בלוג חדש ששם לו למטרה לספק חדשות מאחורי הקלעים של סיליקון ואלי. הנה הסיפור של שרה לייסי.

דה נקסט ווב וריד רייט ווב שידועים יותר בשמות הקיצור שלהם: TNW  RWW  הם שני בלוגים חשובים נוספים שמסקרים את עולם האינטרנט והטכנולוגיה, שווה לשים עליהם עין אם אתם רוצים להכנס לתחום ולהיות מעודכנים מכל כיוון שהוא.

אול פייסבוק הוא בלוג שכפי שאתם יכולים להבין משמו, מתעסק רק ברשת החברתית. אתם תקבלו חדשות, מידע פנימי, רכילות, מדריכים למשתמש והכל- רק על פייסבוק.

אול ת’ינגז דיגיטל, או בשמו החדש AllThingsD הוא בלוג נוסף, מיזם תוכן יומי בנושא חדשות, פרשנויות וטרנדים בתחום הדיגיטל.

אתם רוצים לדעת שכמעט בכל נושא שהוא ישנם בלוגים מקצועיים, לא רק לטכנולוגיה. חפשו בלוגים שמתעסקים באופנה, מוזיקאים, בלוגים של אמהות, בלוגי בישול, פוליטיקה, עשה זאת בעצמך ועוד. ככל שתיחשפו לסוגי בלוגים רבים יותר, כך תוכלו לדעת מה מעניין אתכם ומה לא, איפה אתם חזקים ואיפה כדאי לכם לפרגן לחברים אחרים בתחום.

עוד בסדרה: 

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- חלק ב’

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- החדש

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- עיתונות

 עשו מנוי במייל כדי לקבל עדכונים על פוסטים נוספים בסדרה ובכלל

המשך יבוא

portrait by Martin Schoeller

5 comments on “להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- חלק א

Comments are closed.