אתם חברת מדיה!
בשנים הקרובות, אתם לא אחראים רק על למכור את המוצרים והשירותים שלך. אתם חברת מדיה ומוטל עליכם לשעשע, לידע ולחנך אנשים עם “תוכן טוב”.
מה זה אומר לכם? איך כתיבת הבלוג שלכם יכולה לספק ערך עסקי יותר מאשר בלוג או אתר אחר? מהן הדרכים הטובות ביותר לשתף מידע מעניין ברשתות חברתיות שונות? קריאה מתמדת, הרצאות ומצגות שפותחות לכם אופקים זה חשוב, ממש חשוב, אבל אין תחליף להתנסות אישית. מי שמתעסק במדיה חברתית חייב להשתמש בפלטפורמות חברתיות, ללא יוצא מהכלל

פייסבוק-

בידקו מי החברים שלכם. נסו להבין עם עצמכם איך אתם מִתְחַבְרִים בפייסבוק. נסו להבין את המדיניות שלכם שמכניסה או לא מכניסה אנשים לחייכם.  אם לא שאלתם את עצמכם את השאלה הזו- תשאלו. אם עדיין לא עשיתם את זה, תמקצעו את עצמכם בכל מה שנוגע לנהלי הפרטיות של פייסבוק, שחקו באופציות, קיראו את הנהלים האחרונים. צרו לעצמכם רשימות אם לא עשיתם את זה עדיין, בידקו אם זה משפיע על ההתנהגות שלכם ברשת. לימדו להכין תמונת כותרת, אורלי מלמדת איך בונים עמוד טוב. בידקו אם תמונות הפרופיל שלכם משרתות את האינטרסים שלכם. הבינו עם עצמכם מה אתם רוצים שהפייסבוק שלכם ישדר- שבו רגע ותחשבו על זה בלי לבהות במסך- בלי לבהות במסך. מתוך ההבנה הזו הכניסו תכנים חדשים ונקו תכנים או אנשים שלא נכונים לכם. שתפו תכנים מעניינים והשתתפו בתגובות של החברים שלכם.

בונוס: בידקו מי מבין החברים שלכם בפייסבוק הוא אדם שכשאתם מגיבים אצלו מתרחשים אצלכם פעולות יוצאות דופן. אם אתם יודעים על מה אני מדבר, נסו לאפיין את אותו אדם- מה הוא עושה ואיך הוא מתנהג בפייסבוק שדברים “יוצאי דופן” קורים אצלכם כשאתם באינטראקציה אצלו. בידקו אם גם אתם יכולים להפוך ל”משפיענים” כאלה.

אם אתם לא מנהלים אף דף או קבוצה פיתחו כאלה. פתחו דף בנושא שאתם אוהבים, הובי, תשוקה אישית, מושא הערצה, רעיון. לנהל דף יעמיד אתכם בפני לפחות חלק מהאתגרים שתצטרכו להתמודד איתם בעבודה מסחרית. בשביל ללמוד מה אתם צריכים בדף גשו לדפים אחרים שאתם עוקבים אחריהם, השוו בין דפים, קחו את הטוב מכל העולםמות ונסו לחקות אותם בדף החדש שיצרתם לעצמכם. אתם תתמודדו עם אתגרים בתחום העיצוב, התוכן, ההנעה לפעולה, ההגעה אל ההמונים והויראליות. הנה דף שהקמתי לאחרונה, הוא מראה את ההיסטוריה של ישראל בתור טיימליין. זה פרויקט משותף שלי עם עוד כמה חברים- אנחנו מוסיפים אירועים היסטוריים. יש לנו מעל 1000 שנה של היסטוריה יהודית וישראלית לכסות. זה חתיכת דבר. אתם מוזמנים לעשות לייק וגם להצטרף לחבורה שלנו כדי לתרום את חלקכם במאמץ.

בלוג-

אין דבר כזה שאין לכם בלוג בלפחות פלטפורמה אחת. אם לא, צרו לכם בלוג. וורדפרס.קום, בלוגר.קום, טאמבלר.קום, פוסטרס.קום- כל אלה יספקו לכם פלטפורמות חינמיות. כיתבו.
אתם חייבים לפחות להתנסות בכתיבה אם לא יותר מזה. כל בלוגר ותיק יאמר לכם שהוא לא צפה את מה שיקרה לו בגלל הבלוג שלו, לבלוגים בעולם שלנו יש נטייה לשנות לאנשים את החיים. אני לא מגזים. אם תנהלו את הבלוג שלכם כמו שצריך הוא ישמש לכם כרטיס ביקור אפקטיבי למדי. הכניסו את עצמכם לאיזשהו משטר כתיבה, גם אם קשה לכם. לימדו לכתוב ולהביע את עצמכם בתחום שמעניין אתכם- זה יעזור לכם להבין מה זה בלוגינג וימתג אתכם בטווח הארוך כמביני עניין וכמשפיענים.  אם לא תלמדו להביע את עצמכם לא תוכלו להיחשב בעיני אחרים כמי שמבינים בתחום הזה. כשאתם פותחים בלוג זיכרו לכתוב עמוד “אודות”, זה אחד העמודים החשובים בכל אתר שהוא. תנו לאנשים ליצור איתכם קשר בדרכים הפשוטות ביותר. הזמינו את הקוראים לשמור איתכם על קשר ברשתות אחרות. כתיבה קבועה בבלוג יחד עם נוכחות במדיות אחרות תייצר לכם קהל קוראים לאורך זמן.

טוויטר-

טוויטר זו חיה רעה, באמת. אם אין לכם טוויטר כדאי שתלכו לעמוד בפינה. בחושך. עם הפנים אל הקיר. בישראל יש כמה אלפי צייצנים אדוקים. מעבר לזה, בטוויטר משתמשים מובילי דעה כמעט בכל תחום ויותר ויותר אנשי תקשורת מתחזקים חשבונות פעילים. אם תשאלו את מדורי הברנז’ה הם יגידו לכם שמאז שבר רפאלי פתחה טוויטר הם כבר לא שולחים צלמי פפראצי כי היא עושה להם את העבודה באינסטגרם שלה. טוויטר יותר משהוא רשת חברתית הוא כלי להעברת מידע מהעולם אליכם ומכם אל העולם. בשביל להתחיל ולהבין איך טוויטר עובד אתם צריכים לעקוב אחרי אנשים, רק כך הפיד שלכם יתחיל לזוז. אם תעקבו אחרי מעט אנשים הפיד יזוז לאט ואם תעקבו אחרי יותר צייצנים הפיד ירוץ מהר יותר. תוך זמן קצר ואם תשקיעו, תוכלו להבין מי נגד מי ואיך דברים עובדים. לי יש 4770 עוקבים בטוויטר היום. באופן תיאורטי זה אומר שכל ציוץ שאני מוציא מגיע אל כולם ושגודל המשדר שלי הוא לא קטן בכלל במושגים ישראלים. ועם זאת, מה שאמרתי הוא נכון רק בתיאוריה, כי במציאות לא כל העוקבים שלי נמצאים אונליין כשאני מצייץ ועל כן הציוץ שלי לא מגיע אליהם. יתרה מזאת, כשהם יכנסו לחשבון שלהם, מאות או אלפי ציוצים חדשים של אנשים אחרים כבר שטפו להם את הפיד. אז- טוויטר זה בעיקר כלי לתקשורת מיידית ואם אתם רוצים להגיע עם הציוצים שלכם למקסימום אנשים, כדאי שתצייצו את אותו ציוץ כמה פעמים ביום או לאורך מספר ימים באופן רצוף. אל תדאגו, זה לא יספים לחברים שלכם- סביר להניח שהם לא יקבלו את כל אותם שידורים חוזרים.

יוטיוב-

אם אתם בעסק הזה ההגיון אומר שצריך להיות לכם טלפון חכם. יש לכם טלפון חכם, תתחילו להסריט איתו דברים. תסריטו את עצמכם, את העבודה שלכם, את הלימודים, הפגנות ועצרות, מסיבות, חתונות, טיולים, בישולים. המטרה היא שתקבלו ניסיון ממשי בלייצר וידאו ולהעלות אותו לרשת. אתם לא יכולים לדעת איך סרטון יתפוס או לא יתפוס צפיות למרות שישנם כללים על מנת לייצר ויראליות.

שימו לב לסרטון הזה- הוא מצולם רע, הוא לא ברור והוא צולם תוך כדי המולה. ועם זאת, בשעתו הוא היה עדכני ומסקרן (השריפה בכרמל) ויש לו מעל 41 אלף צפיות ומעל 300 תגובות

מצד שני, שימו לב לסרטון הזה, הוא צולם בערב יום כיפור בתוך קהל של מתפללים- אתם לא תאמינו מה אנשים מחפשים.

פינטרסט-

פינטרסט היא פלטפורמה חדשה לשיתוף תכנים שנכון להחודש אחראית ליותר טראפיק באתרים מאשר טוויטר וזה כשהיא עדיין סגורה בהזמנות ובת פחות מצי שנה. יותר מכך, העיצוב של פינטרסט (שנלקח מעיצוב תוצאות החיפוש בגוגל תמונות) התברר ככל כך מוצלח עד שזה נהיה טרנדי לחקות את העיצוב של פינטרסט. אבל מילה אחת ברצינות, חברות פרסום רבות מתחילות לחשוב בכיוון של קמפיינים שיווקיים בפינטרסט. מאד פשוט להבין איך להשתמש בפלטפורמה, תחקרו אותה, אולי אפילו תאהבו להיות בה בעצמכם.

גוגל+

גוגל פתחה רשת חברתית כדי להתחרות בפייסבוק. אני לא חסיד שלהם אבל במקצוע הזה אתם צריכים שיהיה לכם פרופיל כדי שלפחות תוכלו לומר שאתם לא חסידים של המוצר. כך או כך, הרעיון מאחורי הפלוס של גוגל הוא שאתם מחברים את החברים שלכם במעגלים ואז בוחרים את מי לשתף ומתי. פשוט וקל. אם אתם רוצים לקרא הרבה ולעומק על גוגל פלוס, כריס ברוגן מדבר על גוגל פלוס ועושה עבודה לא רעה בלספק את הסחורה. אתם מוזמנים להתחבר איתי שם.

לינקדין-

לינקדין היא רשת חברתית לעסקים או במילים אחרות, כל אחד שיש לו קורות חיים רוצה שיהיה לו פרופיל ברשת הזו. וכמו שכל אחד רוצה שיהיה לו פרופיל שם, כך גם כל חברה שמכבדת את עצמה. אופציית הקבוצות המקצועיות היא טובה מאד ואתם יכולים להשיג הרבה מאד מידע על אנשים ועל חברות. יש קבוצות רבות שמתעסקות בחיפוש עבודה ממוקד מקצוע וקבוצות מקבוצות שונות בכל תחום מקצועי שתוכלו לחשוב עליו. רוצים ללמוד לחפש עבודה ברשתות חברתיות?

עוד בסדרה: 

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- חלק א’

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- חלק ב’

להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- עיתונות

שאלות?

 

 עשו מנוי במייל כדי לקבל עדכונים על פוסטים נוספים בסדרה ובכלל

המשך יבוא

4 comments on “להבין מדיה חברתית בלי ללכת לקולג’- החדש

Comments are closed.