1- בתחילת אוקטובר, אחרי שנפגשתי עם מתמודד לפריימריז בעבודה, שנבחר מאז במקום גבוה, כתבתי כאן את הדברים הבאים“שאל אותי אותו מתמודד מה הדבר הראשון שצריך מתמודד לעשות היום בכל הקשור בניו מדיה. אמרתי לו שהוא צריך לקחת לו אדם שממש מבין בתחום ולעבור סדנה או שטיפת מוח מוחלטת בכל הקשור בתחום על מנת להבין את הדור שלי, זה שגדל והתבסס בניו מדיה, זה שמבין את האנתרופולוגיה של השיח. למה צריך שטיפת מוח? כי הדור הזה של שני 25-40 הוא הדור ששולט בשיח, שולט במדיום ועומד לשלוט בעתיד הקרוב בפוליטיקה, תוך מספר שנים ספורות. מתמודד אל לו להסתכל רק על עכשיו, הוא צריך להסתכל גם על העתיד. אלה שילכו איתו היום יכולים ללכת איתו גם בעתיד ואין שום סיבה שכל ההשקעה שלו בריצה בהווה תיזרק לפח אחרי הבחירות. “יש מעט מאד פוליטיקאים שמשתמשים בכלים הללו כמו שצריך (אם בכלל) ומעבר לזה, הם מפגינים חוסר הבנה בתחום שמעבר לשימוש הפיזי בכלים הללו (פייסבוק בעיקר). למה כוונתי- הבנת העולם, תפיסת המציאות של איך משתמשים, איך אפשר להשתמש ולאן אפשר באמת להגיע כשעובדים בניו מדיה. “הבוחרים של היום הם קהל שונה. יש להם זכרון ארוך כי זה הם מתעדים ובמקרה שאתם לא מהמתעדים, אז החברים שלכם מתעדים. היום כל פאדיחה הופכת למימ, כל נאום לרימיקס.” 

2- בעולם המלחמה בדלגיטימציה, יאמרו לכם במכון ראות, במשרד החוץ ובמשרד לעניינים אסטרטגיים, ככל שאתה מדבר יותר על דלגיטימטורים ועל מעשיהם, ככל שאתה משקיע יותר משאבים, אפילו על מנת לקעקע אותם ובעצמך לעשות עליהם דלגיטימציה, אתה מעלה את קרנם בעצם זה שאתה מייחס להם חשיבות. לפעמים עדיף להתעלם מעקיצות יתוש קטנות מאשר לגדל אותו בעיני הציבור לדרגה של איום על ישראל.

עשו מנוי לבלוג שלי

3- האסטרטגיה של הליכוד מגדילה את כוחו של בנט ומפלגתו מדי שעה. ככה שהם זורקים יותר תחמושת לשדה המערכה כך הם מפסידים יותר קולות. אסטרטגיה של קמפיין שלילי בעידן של מדיה חברתית היא אסטרטגיה נפסדת מעצם היותה מייצרת ריקושטים. הריקושטים האלו אינם מכיוון המתמודדים דווקא אלא מצד הגולשים. אין קמפיין שיצליח לעמוד מול Back Fire של גולשים שמחליטים ליזום היזון חוזר על דעת עצמם.

niv tie

4- אלדד יניב וארץ חדשה מוכיחים שיש שיטה” עם ערוץ ביוטיוב עם מעל מליון צפיון וכ-2500 מנויים, מוכיחים שיש הוראה מגבוה להתעלם מהם בתקשורת, מוכיחים שאקטיביזם שיש לו ביצים ויודע לדבר בשפה הנכונה יכול לסחוף אחריו המונים רבים. לפעמים כשמקשיבים למילים שאלדד אומר בסרטונים הנפש מזדעזעת, הלב נקפץ. אבל לכו לכל אדם שישב במאהל ברוטשילד, או במאהל בבאר שבע, או במאהל בשדרות, או במאהל בירושלים או בכל מאהל אחר, והוא יגיד לכם בדיוק את אותם דברים. הוא לא היה בחדרי חדרים כמו אלדד, אבל הוא הבחין בשיטה, הוא ראה פתאום את המציאות כפי שכוחות אחרים מנסים להכתיב. כל אדם שבילה ברחובות בשנת 2011 ונכנס לעומקה של המחאה יודע לומר שמה שנאמר בתקשורת לפעמים לא קשור למציאות. למה? כי מגיע לשטח כתב, הוא מחפש מישהו שיסביר לו את המציאות, הוא אולי מחפש קונטרה ואולי לא וכך זה משודר בסופו של דבר. המציאות חזקה יותר.

מה ראינו עד כה מהצד של אלדד- הוא זכה להתעלמות גורפת מהתקשורת המסורתית ולמרות זאת הגיע לדעת הקהל בעזרת מדיה חברתית ולמורת רוחם של מי שניסו לעצור אותו. יתרה מזו, לבסוף הוא גם הגיע למדיה הרגילה כשכבר לא היה אפשר לעצור את מה שהיה נראה לעין וברור כשמש. שוב, בעזרת המדיה החברתית. המוטיב המרכזי בכל מה שראינו היה דיבור בגובה העיניים, אנושיות, הודאה באשמה ולקיחת אחריות מוחלטת ודיבור על עתיד שיבוא לידי ביטוי במעשים, אך גם בהוויה. הדבר הזה קונה את לב הבוחרים כי הוא מדבר בשפה בה כולם רוצים לדבר ושיקשיבו להם. בנועם.

קיראו: כיצד תשפיע המדיה החברתית על הפוליטיקה בעתיד

5- שוב בנט. הבית היהודי לא הולך על קמפיין נגטיבי. הוא הולך על קמפיין חיובי, משתדל שהמסרים שלו יובנו בגובה העיניים, הבאנרים שלהם אומרים ש- “בנט הוא אח”. הדיבור הוא כמו דיבור בין חברים. הנה דוגמה מהפייסבוק שלו:

הפייסבוק של נפתלי בנט

שימו לב לשפה של בנט: “עכשיו אנחנו מדירים נשים. נו כבר. באמת.”

גובה העיניים הזה בא לידי ביטוי גם בבקשה לייצר סרטונים שלבסוף יועלו בקמפיין בטלויזיה. גובה העיניים. גם איילת שקד יודעת משהו על גובה העיניים. בתור מי שהקימה את ישראל שלי, בעיניי אחד המנגנונים החכמים, המתוחכמים והמשומנים ביותר לדיפלומטיה ציבורית דיגיטלית שאי פעם קמו בפלנטה ועל אחת כמה וכמה בישראל, אין לי ספק שהידע והניסיון שלה באים לידי ביטוי בהפעלת קראוד סורסינג או לפחות בתובנות מהנסיון שלה בקמפיין הנוכחי.

6- סקרים. הסקרים בישראל מטרתם היא לייצר תודעה ולא לשקף את התודעה. מרגע שמתעלמים מרשימות שרצות לכנסת, דוגמת ארץ חדשה, אפשר לזרוק אותם לפח. מרגע שדוגמים רק בעלי קו טלפון קוי אפשר לזרוק את הסקרים לפח. מרגע שמתעלמים מהשיחה הנעשית ברשת, אפשר לזרוק אותם לפח. הסוקרים של היום, אלו שיושבים באולפני הטלויזיה הם דינוזאורים שקנו את עולמם במאה ה-20. המאה- 20 מתה. דבר נוסף, רוב הסוקרים שאתם רואים על המסך נולדות באזור שנות ה-40 של המאה ה-20. זה לא שהם לא מקצועיים (למרות מה שאמרתי בתחילת הפסקה), אבל הם לא מבינים ולא יכולים להבין את הלך הרוחות של העולם היום, הם לא יכולים להבין את הצעירים שלא מחזיקים קו בזק, הם לא יכולים להבין אנשים שמדברים בסמסים, הם לא יכולים להבין בני אדם שהרגע מלאו להם 18 או 20 שנים ואלה יהיו הבחירות הראשונות שלהם- הם לא מסוגלים- ועל האנשים האלה בונה התקשורת המסורתית את מהדורות החדשות.  יעשו טוב גופי המדיה אם יקחו חברות כמו טראקס לבחינת מצב השיח ברשת ואת זטה טולס בשביל לעשות את הסקרים באינטרנט ובמובייל. אחרת- עזבו אותכם שטויות, זה לא רציני, זה בדיחה רעה וזה פוגע בדמוקרטיה כי מה שאנחנו רואים בסקרים זו הטעיה והטייה של המציאות.

7- אנושיות, זה היה הנושא של הפוסט הקודם שלי בנושא הזה של פוליטיקה, ניו מדיה והעתיד. הנה קמצוץ ממה שכתבתי שם:
“בשנים הקרובות אנחנו יכולים לצפות לעוד ועוד אנושיות שתנבע מהפוליטיקה שלנו בעקבות השימוש המדיה החברתית, אין ברירה אחרת, מי שלא יהיה אנושי וזמין יחטוף על הראש. בעוד 12-16 שנים יהיה פה דור של פוליטיקאים שישתמש במדיה הדיגיטלית לפני שישתמש בעיתונות המסורתית בעודו יושב במשכן בירושלים. חברי כנסת שיהיו יותר מחוברים יהנו ממוניטין גדול יותר, מחיבור גדול יותר לשטח הוירטואלי והפיזי ומהשפעה גדולה יותר על דעת הקהל שצורך את המידע שלו בכף היד והצעירים האלה שצורכים את המידע שלהם היום יותר מכף היד לא יהיו יותר צעירים, הם יהיו בגירים מבוגרים. תארו לכם איזה עולם זה יהיה. לדעתי דווקא השימוש הגובר במדיה חברתית יעלה את אחוז המשתתפים במשחק הפוליטי, כפעילים וכמצביעים. ימים יגידו.” 

עדכון: פוסט של רוי קארתי על מי עומד מאחורי הקמפיין של ארץחדשה

7 comments on “מדיה חברתית משנה מציאות פוליטית: נפתלי בנט ואלדד יניב

  • אני לא חושב שאלדד יניב בטוח יכנס .אם יכנס זה גג שני מנדטים .חלקו במחאת הקרן חדשה במימון זר להפלת שלטון הימין בישראל לדעתי מסוכן יותר מכל הקומבינות שהוא תפר ,הרי בעידן של מדינות קורסות [אצלינו זה לא כדי ] אצלינו אין את הפריבילגיה הזו ,ועתיד הארץ באמת נתון בשנים הקרובות ובבחירה האם גוש ימין או גוש אום קרן שמאל .

  • את טענה 2 אני מכיר זמן רב, ובאופן כללי מסכים עימה (כנ”ל לגבי טרולים). אולם הייתי שמח אם היית מביא דוגמה קונקרטית לאפקט- הווה אומר היכן שיח על משהו לא לגיטימי (או מישהו לא לגטימי) אכן הפך ליתרון עבור אותו נושא או אדם.

  • תומר, אתה בוודאי יכול לשים לב מהכתיבה שלי שלא הבעתי דעה פוליטית, רק קשר ותובנות בנוגע למדיה חברתית והשפעתה על השיח והמרחב הפוליטי

  • Pingback: מי שלא יהפוך לדיגיטלי ימות | TechPoliti
  • Pingback: מלחמת אזרחים מולידה עיתונאות חדשה בישראל | TechPoliti

Comments are closed.