במהלך דפדוף באתרי חדשות וירטואליים נתקלתי במאמר המספר שג’ורג’ קלוני, אותו רופא שרמנטי מ E.R. ונוכל בעל לשון חלקלקה מסדרת סרטי אושן, הוא בעליו הגאה של לווין ריגול.

במהלך ביקור הומניטרי בדרום סודאן ב 2010, קלוני הביא מתנה מחייו כסלבריטי הוליוודי.  בהוליווד קלוני חש מוגבל בתנועותיו עקב מעקב תמידי של צלמי הפפראצי.  את אותה תחושה הוא רצה להעביר למפקדי הכוחות הצבאיים בסודאן.  כמו שהפפראצי עוקבים אחר כל תנועה שלו, הוא יעקב אחר תנועות המפקדים הצבאיים והכנופיות החמושות בסודאן.  אם הפפראצי יכול לראות לתוך הסלון שלי בעזרת עדשה מיוחדת, הוא חשב, אז מדוע שאני לא אוכל לעקוב אחרי התמרונים הצבאיים שלהם בעזרת מצלמה לוויינית.  כעבור שנה, פרויקט לווין הסנטינל (SSP) של קלוני בשיתוף עם האו”ם וגופים הומניטריים אחרים, כבר תיעד תקיפות אלימות, גירושים של כפרים שלמים, וקברי אחים בסודאן.

מאז, קלוני הספיק להסתנן לתוך סודאן פעמים נוספות רבות.  ישן באוהלים, נסע באחורה של משאיות בדרכים לא סלולות והספיק לחמוק עם חייו ממתקפת טילים על רכבו על מנת לחזור עם תמונות מצמררות של גופות, ילדים בלי ידיים, ושבטים שלמים שנאלצים לחיות במערות מפחד לחייהם.  את התמונות וסרט שצילם הציג בסנאט לקול תשואות הפוליטיקאים.  אך נעצר והובל באזיקים במהלך הפגנה מול השגרירות הסודנית בבירה האמריקאית.

התמונה של קלוני מובל באזיקים עשתה רבות להגברת המודעות לנעשה בסודאן.  אך התמונות שמגיעות מהלוויין בעלות השפעה גבוהה בהרבה על התהליכים בשטח.  מדי יום, צוותו של קלוני נפגש ב”חדר מצב” ומנתח את התמונות אל מול דיווחים מסודאן.  הם משווים אותם אל מול מאגר תמונות ומידע, מחפשים שינויים כגון בסיסי צבא חדשים, תנועת רכבים וחיילים, ויוצרים ניתוח של התרחישים בשטח אשר מופץ בתוך סודאן ולעולם כולו.

במקור, SSP  נוצר כדי לאסוף מידע נגד מנהיגים סודאנים בבית המשפט לפשעי מלחמה.  אבל הצילום המתקדם של הלוויין כל כך מדויק שהוא מאפשר לעקוב בזמן אמיתי אחר טענות לרצח המוני וקברי אחים.  הלוויין גם צילם חיילים סודאנים מקיפים ערים, מעלים כפרים באש, וכן הפצצות מהאוויר על מטרות אזרחיות.  שנה שעברה, תמונות הראו כ – 3,000 חיילים עם טנקים, ארטילריה, ומסוקים נערכים לתקיפה על העיר קומרוק.  SSP  הזהירו את תושבי העיר ואפשרו לאזרחים לברוח לפני התקפיה.  מצד שני, הם גם סייעו לכוחות המתנגדים להיערך למתקפה.  הלכה למעשה, SSP  הפכו מעוד קבוצה הומניטרית שפועלת במדינת עולם שלישי שסועת מלחמת אחים, לכוח אמיתי שעושה שינוי ומשפיע באופן ישיר על יחסי הכוחות בשטח.

הארגון מודע רק חלקית למשמעות הפעולות שלו.  בכיר ב SSP  התבטא על כך ש”כיום אף אחד לא עושה את מה שאנחנו עושים.  זה רגע ביקוע האטום של קהילת פעילי זכויות האדם.”  אך למעשה SSP  בסכנה להפוך מארגון הומניטרי לגוף מודיעיני הפועל בשירות מתנגדי השלטון הסודאני ובארגון כבר מדברים על יישום השיטות שלהם בסוריה ובמדינות האביב הערבי.

בישראל, פועלים כיום עשרות ארגוני זכויות אדם ורבים מהם עסוקים בזכויות האדם של הפלסטינים בשטחים הכבושים. אם ארגוני זכויות האדם בישראל יעשו שימוש בלוויין בזמן אמת באותה צורה שבה ה SSP  פועל בסודאן, זה יצור אתגר חדש לגורמי הביטחון בישראל:  כיצד צה”ל יוכל לבצע מעצר של מבוקש בשכם כאשר כל תושבי העיר מקבלים התראה שנצפתה תנועה כבדה של רכבים צה”ליים מחוץ לבסיס הסמוך והם בדרך לעיר?  איך יוכלו מסתערבים להסתובב חופשיים בחברון כשהלוויין זיהה אותם יוצאים לדרך וכבר התריע את תושבי העיר עוד לפני שהספיקו להיטמע בקהל? האם זה לא יגביר את סיכוי חטיפת החייל באופן משמעותי ויכריח את צה”ל לוותר על פעולות מסוג אלה?