למרות האיחורים וקיצור ההופעה בכמעט עשרים דקות, קרוב ל-55 אלף צופים משולהבים צפו בהופעה של ריהאנה בפארק הירקון ביום שלישי האחרון. רק אחת מהן, שהיא גם לגמרי במקרה כתבת “הארץ”, לקחה את האכזבה רחוק מדי. כתבת מהדורת “הארץ” באנגלית איימי קליין החליטה שריהאנה החליפה את מילות השיר “Pour It Up”, כך שבמקום המילים “All I see is dollar signs”, היא אמרה “All I see is Palestine” ללא כל בסיס. כדי להוסיף למבוכה, בחרו ב”הארץ” גם להכפיש את כל הישראלים באשר הם. העיתון מיהר להפיץ את הכתבה תחת כותרת הטוענת ש”כל מה שריהאנה רואה זה את פלסטין, אבל לישראלים זה לא היה אכפת”.

כאן המקום לציין כי גם כותב שורות אלה היה נוכח בהופעה של ריהאנה בפארק הירקון. ההופעה הייתה א-פוליטית, וזה בלשון המעטה: רשימת שירים ולהיטים, ריקודים ומדי פעם הבלחות של הזמרת לצורכי שלהוב הקהל כשהיא צועקת למיקרופון את המילה “תל-אביב!”. שום מילה על שלום עולמי, אחווה ורעות א-לה הופעותיה של מדונה בישראל. הופעה עם מוזיקה (ולא מעט פלייבק) נטו, מהסוג שכבר שכחנו שקיימות כאן. אז איך בדיוק שמעה הכתבת הזריזה את המילה “פלסטין”? ל”הארץ” הפתרונים. מיותר לציין, כי השמועה מבית “הארץ” עשתה לה כנפיים במהירות והפכה ויראלית בתוך שעות בקרב פעילים פרו-פלסטינים ברחבי העולם שצהלו על כך שהזמרת בחרה במחאה כזו נגד הקהל שלה בתל-אביב. אתרים רבים ציטטו את הכתבה והוסיפו לסיפור אזכורים נוספים, ביניהם גם באתר BuzzFeed הפופולרי בארה”ב. אלא ש-55 אלף צופים לא טועים ובדיקה באחד סרטוני היוטיוב שהועלו מיד לרשת לאחר ההופעה חשפו את הבלוף – החלפת המילים לא הייתה ולא נבראה.

אך הנזק כבר נעשה, ובעיתוי די מוזר כמעט 48 שעות לאחר הדיווח הראשוני, טרחו בחשבון הרשמי של “הארץ” בטוויטר לתקן את המעוות. בינתיים, הרשת לא נשארה חייבת. האשטג MisheardHaaretzLyrics# (‘מילות שירים שבעיתון הארץ לא שמעו כראוי’ בתרגום חופשי מאנגלית) פרץ לאוויר העולם ותפס מקום מכובד ברשימת הטרנדים. כאן נתגלתה שעתה היפה של הרשת הפרו-ישראלית בטוויטר שהחלה ללגלג על הנושא בציניות האופיינית והשמורה לממלכת 140 התווים. אפילו אני לא יכולתי להתאפק, הנה כמה דוגמאות:

 להב הרקוב, עיתונאית הג’רוזלם פוסט הפעילה למדי בטוויטר הייתה אולי העיתונאית הראשונה שפקפקה בטענות “הארץ” תוך שיגור עקיצה לעבר מערכת העיתון:

בהמשך היום, היא נקלעה לויכוח עם הכתב המדיני של “הארץ” ברק רביד, שעלה לטונים מעט גבוהים, כאשר פרשת ריהאנה עדיין מרחפת:

המתח ששרר במערכת “הארץ” בעקבות ההתקפות נגדה לא פסח גם על כתב העיתון אנשיל פפר, שהביע סולידריות עם העיתון שלו, “היחיד בישראל שמדווח נכון על הדברים החשובים” לדבריו, והפטיר ברמז דק לעבר הג’רוזלם פוסט שכל שאר העיתונאים הם צבועים. גם התנצלות הייתה יכולה להיות בסדר, אבל מילא.

עיתון “הארץ” ובמיוחד המהדורה באנגלית שלו סיפקו מספר רגעים מביכים שכאלה לאחרונה, כאשר נדמה כי השיקול הויראלי ותנועת הגולשים שיספקו לאתר מעפילים לעיתים על יסודות האתיקה העיתונאית של עורכיו וכתביו. ייתכן שהעובדה כי עמודי הפייסבוק וחשבון הטוויטר הרשמיים של “הארץ” בשפה האנגלית פופולריים מאוד בקרב מי שאינם תושבי ישראל משחקת כאן תפקיד חשוב, ומכאן שלא ניתן להתעלם משערוריית “סקר האפרטהייד” של העיתון שהתנהלה באופן דומה לפרשה הנוכחית (שכבר זכתה לכינוי Rihanna Gate) ברשתות החברתיות לפני כשנה ומקרים נוספים. אישית,אולי כדאי שאי שם במערכת “הארץ” ישהו מעט את היד על ההדק ויבדקו עניינים לעומקם בטרם לחיצה על כפתור ה-Post. אנחנו עוד עלולים לחשוב שהם עושים את זה בכוונה.