אחד בפה, ואחד בדף הפייסבוק: המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על בסיס גבולות 67′ הותנע שוב בימים האחרונים בוושינגטון ביוזמת מזכיר המדינה האמריקני ג’ון קרי, וסוקר בהרחבה בכלי התקשורת בישראל ובחו”ל –  אך נראה שבמשלחת הפלסטינית יש מי שחושב אחרת.

הצוות הפלסטיני המצומצם לוושינגטון כולל את ראש הצוות סאאב עריקאת ולצדו בכיר תנועת פת”ח ד”ר מוחמד שתייה. לא בכדי הצטרף ד”ר שתייה לנסיעה לוושינגטון: הוא נחשב לאחד מבכירי הרשות, חבר הוועד המנהל של תנועת פת”ח ומכהן כנשיא המועצה הפלסטינית לפיתוח כלכלי. ד”ר שתייה גם השתתף בעבר בשיחות עם ישראל ונחשב לאחד המקורבים ביותר לנשיא הפלסטיני אבו מאזן.

אך מי שנכנס לעמוד הפייסבוק הרשמי של מוחמד שתייה בימים האחרונים הופתע לגלות שבתמונת הקאבר המתנוססת בראש העמוד נמצא דווקא איור של מפת המריבה בגבולות 48′, כאשר בתוכה משולבת בערבית המילה “פלסטין” (فلسطين‎ ).

ראוי לציין, כי התנעת התהליך המדיני הגיעה לכדי הבשלה לאחר הסכמתה מעוררת המחלוקת של ישראל לשחרור מחבלים אסירים ביטחוניים פלסטיניים עם דם על הידיים כאשר במקביל, ההנהגה הפלסטינית הסכימה לחזור לשולחן המשא ומתן בתנאי אחד: קבלה של הזמנה אמריקנית לשיחות עם ישראל על בסיס הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67′, כפי שמסרו גורמים פלסטיניים לתקשורת ערב היציאה לארה”ב.

רבות דובר ופורסם בעבר על כך שמנהיגי הפלסטינים מדברים בשתי שפות שונות בכל הקשור לסיום הסכסוך: באנגלית מחויבים לפתרון שתי המדינות, אך בערבית מתנערים מהדברים מכל וכל. המקרה המפורסם ביותר שייך דווקא לאבו-מאזן בעצמו, כאשר לפני כחצי שנה העניק ראיון מיוחד לכתב המדיני של חדשות 2, אודי סגל, וטען כי “בשבילי פלסטין זה גבולות 67′ עם מזרח ירושלים. אני פליט, אני גר ברמאללה, הגדה ועזה זה פלסטין, כל השאר זה ישראל”. מאוחר יותר בראיון בערבית לטלוויזיה המצרית, חשף מכון “ממרי” לחקר התקשורת במזרח התיכון כי אבו-מאזן התנער מהדברים וטען כי מעולם לא וויתר על זכות השיבה לגבולות 48′, וכי “איש אינו יכול לוותר על זכות השיבה”.

בעקבות הדברים נשאלת השאלה האם אנשי אמונו של אבו-מאזן, אשר נשלחו לייצג את הרשות הפלסטינית במסגרת המשא ומתן עם הצוות הישראלי בראשות השרה ציפי לבני אכן  מחויבים להצהרותיהם, או שמא דף הפייסבוק כמו דף הנייר מסוגלים לספוג הכל.