ניישן בילדר, חלק מהאובמה אפקט
nationbuilder.com

בתקשורת האמריקאית מדברים המון על חברות וסטארטאפים חדשים שקמו אחרי שני הקמפיינים האחרונים של ברק אובמה ב-2008 ו-2012. הקמפיין האחרון היה ייחודי במובן הזה שהוא הביא מספר לא מבוטל של אנשי טכנולוגיה מהמגזר הפרטי כדי לקחת חלק במשחק הפוליטי של מערכת הבחירות. חלק נכבד מאותם מקצוענים טכנולוגיים מתכנן להישאר לעבוד עם המגזר הציבורי, אבל לא במגזר הציבורי אלא בסטארטאפים שקמו ויוקמו על מנת לשרת לקוחות מהעולם הזה כגון בקמפייני מימון למטרות שונות, מועמדים פוליטיים שרצים או מתכננים לרוץ, מטרות ציבוריות (Causes), ארגונים ללא מטרות רווח, מחאות וכיוצא באלה.

הסיבה לפריחה הזו דווקא בסביבתו של הנשיא אובמה, אפשר להניח, מצויה לפחות בראשיתה בביקור של סנאטור בשם ברק אובמה במטה גוגל בנובמבר 07. בביקור הזה שאל אותו אריק שמידט, אז מנכ”ל גוגל, בבדיחות הדעת ומבלי לצפות לתשובה, מהי הדרך היעילה ביותר כדי למיין מיליון מספרים של 32-bit. שמידט שכמובן שאל שאלה רטורית  והתכוון לעבור הלאה הופתע כשאובמה ענה לו פתאום שלדעתו “מיון בועות”, אלגוריתם לסידור מספרים, הוא לא הדרך הנכונה. מנכ”ל גוגל נע גירד במצח ונע בחוסר נוחות מופגן בכסאו, אבל אובמה זכה למחיאות כפיים סוערות על התשובה הנכונה, מעובדי גוגל שישבו באולם. בעקבות אותו מפגש, דן סירוקר, אז מנהל מוצר בצוות הכרום בגוגל, והיום המייסד והמנכ”ל של Optimizely, לקח חופשה ללא תשלום מגוגל והצטרף לקמפיין הראשון של אובמה בתור יועץ דיגיטלי. בהתחלה הוא לא ידע מה הוא עושה שם, אבל לאחר מכן הוא הכניס את שיטת ה A/B Testing לתוך הקמפיין והיה אחראי באופן ישיר ל- 4 מליון מתוך 13 מליון כתובות מייל שנאספו במהלך הקמפיין. היו  אלה 4 מליון כתובות מייל שיצרו באופן ישיר 75 מליון דולר בתרומות כתוצאה מהקלקה של גולשים, כל זאת מתוך עבודה זהירה ומחושבת של סירוקר שהקים את  Optimizely לאחר מכן.

Blue State Digital היא חברה נוספת שהוקמה בעקבות הקמפיינים המוצלחים של ברק אובמה. בלו סטייט דיגיטל היא סוכנות דיגיטלית שהוקמה במקור לאחר קמפיין הריצה לנשיאות של האוורד דין משנת 2003-4 ולקחה חלק בשתי מערכות הבחירות האחרונות של הנשיא. בלו סטייט דיגיטל עוזרת לעמותות, ארגוני הסברה ומועמדים פוליטיים  לייצר קמפיינים שמניעים המונים לפעולה. הפורטפוליו שלהם כולל את את הפדרציות היהודיות, את  מוזיאון השואה בארצות הברית, הקמפיינים של אובמה, הצלב האדום ואחרים.

סטארטאפ בשם Amicus הוא בעצם פלטפורמה העוזרת לעמותות להשיג תרומות גייסה בנובמבר 2012 3.2 מליון דולר
מ- Y Combinator, 500 Startups ואחרים. עוד פרטים על  Amicus בטק קראנץ’.

חברה אחרת שנכנסה לשוק היא חברה NationBuilder שמשרתת היום כבר 1600 לקוחות כגון ראש עיריית ניוארק ומפלגת העצמאות הסקוטית. במרץ 2012 גייסה החברה 6 מליון דולר מבן הורביץ ושון פארקר.

הארפר ריד, שהיה ה- CTO של כל הקמפיין הזה (לשעבר ThreadLess) והפך להיות סלבריטאי של ממש, עובד בימים אלה על סטארטאפ חדש, ככל הנראה בתחום הביג דאטה. אפשר לקרוא עוד על הארפר ריד כאן.

ביג דאטה הוא כמובן הסיפור הגדול של הבחירות האחרונות בארצות הברית. מחנה אובמה ששרץ בטכנולוגיסטים הקים מערכות InHouse שהיו אחראיות לאינסוף כסף ואינסוף אנשים שהצביעו לבסוף, כל זאת, כי הם הצליחו להגיע אליהם אחרי תהליכי כרייה אינסופיים.

One comment on “אפקט הסטארטאפ ניישן של אובמה

Comments are closed.