אובמה ונתניהו- אובמה עם שפתיים מתוחות, רגליים משולבות ויד אחת מחזיקה את השנייה

ביבי מרצה עם ידיים פתוחות, אובמה מסתיר את הפה

את הפגישה בין ברק אובמה לביבי נתניהו ראיתי ביומן של יום שישי. על המסך היתה תקלה של הערוץ, הם הריצו אחורה את הקלטת ורק אז שידרו אותה כראוי (וידאו בסוף הפוסט). כמובן שלא היה אפשר להבין כלום, אבל שפת גוף מדברת בלי מילים והיתה תחושה (שאחר כך אומתה) שביבי נתן חתיכת הרצאה לאובמה ואובמה אחז בסנטר שלו ובלחיו תוך כדי הקשבה (תכף נגיע לזה). חוץ מזה, אפשר לראות לראות את שפת גופו של אובמה: לשפתיים אתייחס אחר כך אבל שימו לב לישיבה עם הרגליים המשולבות ושימו לב לידיים שנמצאות אחת בתוך השנייה. חופש בטח אין פה. מתי אנחנו מחזיקים ידיים ככה? הרבה פעמים אנחנו עושים את זה כדי להסתיר כעס או תסכול, אנחנו מנתבים את הרגשות שלנו לתוך הידיים, זו בתוך זו, כדי להסתיר את רגשותינו. אחר כך הן יוצאות מזיעות.

בתמונה השנייה אפשר לראות את אובמה מחזיק את פיו עם ידו הימנית. אנחנו מחזיקים את פינו על פי רוב כאשר אנחנו מתעניינים ומסוקרנים, ומאידך, כאשר אנחנו רוצים להסתיר את הרגשות שלנו שמתבטאים בפה (מתח, תסכול, כעס), כמו עם הידיים מהפיסקה הקודמת. פעמים רבות נחזיק את הפה כדי להזכיר לעצמנו לא להוציא מילה בזמן שבן שיחנו מדבר. לדעתי זה בדיוק המקרה. מצד שני יש את נתניהו שמדבר אל אובמה, רגליו פתוחות וישובות, כל גופו פונה לאובמה וידיו פתוחות. ידיים פתוחות יכולות לשדר את המסרים הבאים: “קח את מה שאני נותן לך!”, “תבין את מה שאני אומר לך!”, “מה אתה רוצה ממני?!”, “אני מאמין לחלוטין במה שאני אומר”. לדעתי מדובר פה בשילוב של “קח את מה שאני אומר”, “תבין אותי” וגם “אני מאמין בדבריי”. ועם זאת, בגלל המתח שבין השניים שנראה לכל אורך הישיבה המשותפת בין המצלמות, נראה שאם לא היה מדובר פה בשני מנהיגי מדינה היינו יכולים לפרש את הידיים של נתניהו גם כהתחלה של אלימות, אבל כזו שמגיעה מרצון להגנה עצמית, ואני כמובן מפריז, אבל ככה זה בני אדם, גם כשהם ראשי מדינה.

הנה עוד כמה דוגמאות:

ynet: “אובמה ישב בנוקשות והרבה להביט לעבר העיתונאים כשהוא משבח את הקשר בין שתי המדינות.
כשראש הממשלה הישראלי דיבר הוא עשה זאת בעוצמה ולהט. הוא השתמש בידיו כשפרש את חזונו לשלום, בזמן שאובמה ישב עם מרפקיו על משענת הכיסא וידו מחזיקה את הסנטר”.

וולסטריט ג’ורנל טען שביבי “נזף” באובמה:

“Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu delivered a rare public rebuke of President Barack Obama at the White House, declaring that Israel would never accept the terms of his proposal to resume peace talks with the Palestinians.”

ומכתבה נוספת מהג’ורנל

“Mr. Obama sat somewhat stiffly and mostly looked to reporters in the room as he repeatedly praised the bond of friendship between the two countries. When the Israeli prime minister spoke, it was with force and passion. He gestured with his hands as he talked about his vision of peace, while Mr. Obama sat with his elbow on his armchair and his chin in his hand.”

ועוד כמה מילים למחשבה:

הבעות פנים הן הצורה הפיזית של הרגשות, כלומר, אפשר לדעת איך אדם מרגיש לפי הבעות שיש על פניו, גם אם הן קצרות ביותר. שפת גוף, לעומת זאת, היא התוצאה של אותם רגשות. ועכשיו משזה נאמר, שימו לב לתמונה למעלה, הסתכלו על השפתיים של אובמה. השפתיים שלו מתוחות וצמודות אחת לשנייה. זה קרה גם לאדם שלידו בזמן אחר. עכשיו שימו לב לתמונה למטה, ולביבי נתניהו:

השפתיים המתוחות של ביבי והשפתיים הקמוצות של אובמה

השפתיים של נתניהו נמתחות ונצמדות אחת לשנייה, מעיד על קושי. אובמה לעומתו קימץ את שפתיו, גם זה קושי. מי יותר כועס לדעתכם?

ויש עוד דוגמה, גם היא קשורה לאובמה, אבל למחמוד עאבס:

מחמוד עאבס מצמיד את השפתיים שלו. קושי.

photos by: AP and Reuters

פוסט שיכול לעניין אתכם: על שפת הגוף בוידאו של ציון בלס משטראוס

2 comments on “ברק אובמה ובנימין נתניהו: הבעות פנים ושפת גוף

Comments are closed.