בעתיד הקרוב מתוכנן משט גדול מאד והערכה של גורמים מדברת על כ- 50 ספינות עם כ- 9,000-10,000 פעילים שיבואו במשט גדול ומפואר ואללה איסטור, או בטפטוף קטן, מעצבן ומתיש (עצימות נמוכה בתו”ל של חמאס וחיזבאללה) באוקטובר נובמבר דצמבר ינואר.

למי שמארגן משט בגדלים כאלה יש כמה בעיות – ראשית, קשה מאד לארגן משט כל כך גדול. רמת הלוגיסטיקה היא כל כך מסובכת שאפילו משט של 10 ספינות יכול להיות גדול מדי לניהול וניוד. שנית, יש מדינות שלא ירשו למשט לעבור בשטחן עקב לחצים של משרד החוץ ויש כל מיני בעיות מכניות שמתרחשות במקרה. גיוס אנשים, אגב הוא לא בעיה וגם הכסף זורם כמו מים, לזה דואגים אנארכיסטים גויים ועוד כל מיני. אם אפשר להוסיף קצת שמן למדורה, משט כזה יגיע ממדינות אירופה המיודדות איתנו וגם מכאלה שפחות מיודדות. יכול להיות שהספינות יגיעו גם מיבשות נוספות ובקיצור, סדום ועמורה.

לנו יש בעיות משלנו

וורסט קייס סנריו מגיעות 50 ספינות עם 10,000 בני אדם כשעליהן יש (ואני סתם זורק מספר נמוך) 300-500 פעילי טרור חמושים. עכשיו בואו ניקח את חיל הים שהולך להיות אמון על פירוק המוקש הזה. במצב כזה יש כמה אופציות: גיוס מילואים של לוחמי ושייטי חיל הים וגיוס לוחמי מילואים מיחידות מיוחדות ומהמשטרה כולל ניוד לא קטן של לוחמים בחובה ובקבע כדי להתמודד עם עם כל המסה הזו. ועוד לא התחלנו לדבר על משט עצמאי של חיל הים הישראלי שיעצור את המשט הזה, כמות הספינות שנצטרך, כמות החובלים, הטכנאים, הלוחמה האלקטרונית, חיל האוויר שיגבה מלמעלה וכו’. בקיצור- בעיה לא קטנה, ותזכרו, מדובר על מקרה קיצון של הצלחה לארגן משט כזה. פריט טריוויה קצר: בתכנית ההתנתקות הוצאו מבתיהם 8600 בני אדם תושבי הרצועה. כמה חיילים השתתפו בזה?

במקרה גרוע פחות, אנחנו נתחיל לקבל טיפטוף החל מאוקטוברונזכה במנת ההצלפות הכלל עולמיות שנדמה שכבר התחלנו להתרגל אליה. לא!
(מי שהיה מחובר ביום כיפור וקרא חדשות יודע שיצא משט של 3 ספינות לכיוון האזור)

Palestinian Flag

photo: Anas Qtiesh

תשובה ישראלית בהסברה

עבור המשט שמתקרב אלינו (שאנחנו לא יודעים עליו מועד מדויק, מאיפה הוא יבוא, כמה ספינות יצטרפו, כמה אנשים יהיו עליו ואם הוא בכלל יקרה, בינתיים) המדינה לא מוכנה. אין לי פרטים על תורת לחימה צהלית במקרה הזה, אבל אני יודע שישראל (שוב) לא מוכנה מבחינת הסברה ושאנחנו עומדים לקבל בראש חזק. אין גוף חשיבה, אין גוף תגובה, אין גוף שמוכשר להשתמש בכל המדיות, אין גוף שנותן את הטון ואין גוף שאומר “אַחַרַיי”.

כמה נקודות חשובות

בגלל שהמדינה לא תושיע את עצמה, יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות על דעת עצמכם כדי לעשות טוב למדינה בתחום הדיפלומטיה הציבורית ובתחום הלכסח להם את התחת. הנה כמה דברים שאפשר וצריך לעשות לפני משטים, תוך כדי שהם קורים ובאפטר שוק של המשטים, כשהכל בוער פה מסביבנו:

1-      יש כמה “ארגוני צדקה” שעמודים מאחורי המשטים האלה. אתם יכולים לעשות מחקר עליהם ולפרסם את הממצאים שלכם בבלוג שלכם, בפייסבוק, באתרי חדשות. הם יהיו קשורים לחמאס, לחיזבאללה, לאחים המוסלמים ולאלקעידה. אלה ארגונים שאם הם היו יושבים בארה”ב, הם היו נסגרים מתוקף החוק של 9/11.

2-      זוכרים את הנינג’ה הזה, אקס מארינס שהיה על המארמרה ולקח פיקוד על העניינים שם? קן א’וקיף (Ken O’Keefe) הוא חתיכת ג’וקר. שמעתי שיש לו בלוג ואם תחפשו, יכול להיות שתמצאו קהילות שהוא חבר בהם. שווה למצוא ולעקוב אחריו. יכול להיות מעולה אם תכינו עליו פרופיל. הוא מתפעל את המשט הקרוב.

3-      מכירים את הסרטונים שאנחנו מריצים בפייסבוק על כמה צה”ל הוא צבא מוסרי (נאום באו”ם) ואת הסרטון על איך איש ה- UN WATCH מזמבר את הצורה ליו”ר הישיבה שם? בטוח אפשר להכין עוד סרטונים כאלה. בטוח אחד מכם עובד בתחנת טלויזיה או באתר חדשות ויכול לשים את ידיו על סרטונים כאלה. בטוח מישהו מכם קשור לקונסוליה זו או אחרת ויכול לשים את ידיו על חומרים. לא יכול להיות שנמשיך למחזר חומרים מעופרת יצוקה. אם קוראים פה אנשי משרד ה- הסברה/חוץ/רוה”מ- זו קריאה עבורכם- שחררו לנו חומרים ותנו לנו לעבוד.

4-      אני מצפה שאנשי טלויזיה וחדשות יתגייסו, שיביעו את דעתם, שיתנו גישה לחומרים, שיכתבו פוסטים בבלוגים שלהם על הנושא, כאלה שאפשר לקשר אליהם, כאלה שאפשר לתרגם ולתת קרדיט עליהם.

5-      אני מצפה מאנשי פרסום שמשקיעים המון בלהראות כמה קקטוסים הם קיבלו בכל עת, ומשקיעים הון תועפות בלפרגן לעצמם בכפולות בעיתון, שיעשו מעשה חתרני ויכינו משהו פרו ישראלי שאפשר להשתמש בו (זו דרישה גדולה מדי?)

6-      אתם קוראים כתבות לא מפרגנות, תגיבו ותביאו את החברים שלכם.

7-      אתם מתכנתים, תמציאו את הקסאם קאונט הבא.

8-      יש לכם רעיונות- גבשו קבוצת חברים ותתחילו להפיק ולהפיץ אותם.

לו יהי

מה היה קורה לו כל העולם היה יודע שה- IHH זה ארגון טרור שקשור לאלקעידה/חמאס לפני שהמשט ההוא יצא לדרך. תארו לעצמכם איך אנשים בעולם היו מרגישים כשהם היו יודעים שהארגון הזה הביא תרופות שפג תוקפן לרצועה ושחוץ מתרופות מקולקלות יש להם שם סכינים ומאצ’טות. לוחמת יחסי ציבור היא משהו שמתחיל לפני שמוכרז מצב החירום. זה משהו שצריך להתכונן אליו, להכין את השטח, להכין חומרים, להכין פעילים, לחשוב מה עושים, מסרים, פלטפורמות.

עד המשט אי אפשר לצפות שיקום גוף שיאגד שיעשה את העבודה, אבל אם אפשר להציע עצה- אל תחכו. אם בא לכם לעשות מעשה- עשו, אל תחכו.

כשאין הסברה טובה, זה פוגע לנו בחוסן הלאומי.

3 comments on “חמישים ספינות בדרך לארץ

 • I wrote it once and I’ll write it again. IDF should invite foreign journalists to join the Israeli forces.
  Stopping boats should be done in daylight and with warnings.
  Stopping boats should be done with distinctive indications of our territorial waters.
  Everything from our side must be broadcast live or with 3 minues delay so that to prevent exposing soldiers or anything not suitable for tv.

  We must control the initial imagery displayed around the world. The first images are broadcasted repeatedly. Other images are sometimes simply ignored. Even if they contain something new. 

 • ידידי
  אין לך שום התייחסות לשם מה כל זה.
  כל זה לשם הגנה על מצור, שעובד כל כך טוב. לפעמים כל כך שוקעים בפרטים הקטנים ששוכחים את התמונה הגדולה. המצור עצמו לא משיג את הפלת החמאס, לא מסייע לנו הסברתית בעולם, ומתחיל להיות בעייתי כי אנחנו מאבדים קרדיט בעולם.

Leave a Reply