אנחנו קוראים לכל ההתעסקות הזאת באינטרנט ניו מדיה. יש כאלה שיקראו לזה ווב שתיים אפס ויש כאלה שיקראו לזה מדיה חברתית. הכל אותו דבר, מילים נרדפות. בואו נשאר רגע עם ניו מדיה.

אז מה זה ניו מדיה? בשביל להבין מה זה ניו מדיה צריך קודם להבין מהי המדיה הישנה. מדיה ישנה היא העיתונותהכתובה, הטלויזיה, הרדיו, הפרסומות של פעם. ה”ניו” נשען כמובן על האחר כישן, כמו שהברית החדשה הגדירה אתהתנ”ך כברית הישנה.

אך בשונה מהנצרות שהחלה כיהדות שביקשה להתפלג מהנורמות של אותה תקופה עד שהגדירה עצמה כדת חדשה, הניו מדיה לא מבקשת להתפלג מהנורמות הקיימות של המדיה הישנה, היא מבקשת לייצר נורמות חדשות ואכן מייצרת אמצעים חדשים, פלטפורמות חדשות ויכולות חדשות לאנשים המשתמשים בה.

דבר נוסף צריך לקרות: אם יש ניו מדיה צריך לייצר ניו מרקטינג. הניו מדיה מייצרת נורמות חדשות, מייצרת ומשפיעהעל דרכי התנהגות, מייצרת שפות חדשות של תקשורת בין אנשים, מעלה את השיתוף לרמת אומנות, מייצרת כלכלות, מוניטין, מלחמות, שיתופי פעולה, עיתונות חדשה, כוכבים חדשים, מרימה את המציצנות והאקסהיביציוניזם לרמה שלא תיאמן. לאנשי השיווק הישנים זהו החמצן שהם מחפשים, הם רק לא יודעים או מבינים את זה.

משווקים “חדשים” צריכים לקום כתוצר המדיה החדשה הזו, משווקים אשר באים מהעולם הזה כבר, אנשים הנושמים את החמצן, מכירים את השפה, שבאים מהתרבות הזו כי עד כה, מה שיש בעיקר זה משווקים שבאים מהעולם הישן, שמנסים לשווק לעולם החדש הזה בלי הבנה, בלי ידע, בלי יכולת להסתכל למציאות בעיניים, לא כי הם לא רוצים, אלא כי הם לא יכולים, אין להם את המשקפיים המתאימות או את השפה. זה כמו לקחת רבנים יהודיים בתקופה ההיא ולבקש מהם ללמד את הנצרות בתחילת דרכה, זה לא ריאלי. הם (אנשי שיווק, יחסי ציבור, מנהלי (שירות) לקוחות, מנכ”לים) צריכים להביא את עצמם או את החברה שלהם למצב בו הם יבינו את הנורמות החדשות, יבינו איך מחוללים שיתוף, איך מחוללים ומנהלים מוניטין בעולם החדש הזה, איךמייצרים שיתופי פעולה, עיתונות, מלחמה ושלום ואיך פורטים על יצר המציצנות והעניין של אנשים ברחבי העולם. חמצןכבר אמרתי?

או אז יגיע הכסף האמיתי, הגדול. אז יפסיקו הדינוזאורים להסתכל על האינטרנט החברתי כגיג, כמשהו שאין בו ערךאמיתי, כמשהו השתעשע בו, לברר. הם יפסיקו לשאול מה יוצא להם מזה והשקעה בניו מדיה תיראה הם כמו השקעה בשלט חוצות, בעיתון או בשיווק הטלפוני היום.

media

בזמנו כתבתי שמי ששולט בפלטפורמה שולט בעולם. הזכרתי את מיקרוסופט שמכתיבה את עולם התוכנה לפיסי, הזכרתי את פייסבוק שמכתיבה את עולם האפליקציות לרשת של עצמה, את אפל עם האפליקציות לאייפון. אבל בואו לא נשכח את גוגל שמייצרת פלטפורמות פתוחות למפתחים, גם היא שולטת בעולם. זה צד אחד. אם מסתכלים על זה מכיוון אחר ודרך משקפי שיווק, גם כאן- מי ששולט בפלטפורמה שולט בעולם, מי ששולט בהתנהלות הניו מדיה שולט בעולם, מי שמכיר את הכלים הקיימים הוא משכיל יותר ממי שלא מכיר, ומי שמשכיל מתקדם בסולם החברתי והמעמדי, פתוחות בפניו יותר אפשרויות לפרנסה, לביטוי עצמי ולקשרים עם אנשים, פשוט כי הוא שולט בפלטפורמה. בעיות של אחרים נראות פתאום פתירות, זניחות או בכלל כהזדמנויות חדשות לפעולה. אם אתם לא שולטים בפלטפורמה אתם לא תשלטו בעולם והמדיה החדשה היא הפלטפורמה.

7 comments on “ניו מדיה מצריכה ניו מרקטינג

Comments are closed.