1- לפוליטיקה המקומית שלנו בישראל, בכל הקשור לניו מדיה, יש הרבה לאן לגדול, ואני אומר את זה בלשון המעטה. אתמול שאל אותי מתמודד מה דעתי על העולם הזה של הפוליטיקה והניו מדיה בארץ. עניתי לו שיש מעט מאד פוליטיקאים שמשתמשים בכלים הללו כמו שצריך (אם בכלל) ומעבר לזה, הם מפגינים חוסר הבנה בתחום שמעבר לשימוש הפיזי בכלים הללו (פייסבוק בעיקר). למה כוונתי- הבנת העולם, תפיסת המציאות של איך משתמשים, איך אפשר להשתמש ולאן אפשר באמת להגיע כשעובדים בניו מדיה. אני לא מדבר פה על מטפיזיקה או על אלכימאות של ניו מדיה, אלא על תכנון שימוש ועל יצירת אסטרטגיה אמיתית וארוכת טווח. “ארוך טווח” הוא ביטוי שלרוב הישראלים נשמע כמו קללה, בטח ובטח כשהם עומדים לרוץ לפוליטיקה או כבר נמצאים בה.

2- אחת הבעיות המרכזיות בשימוש הפוליטי בניו מדיה הוא חוסר ההבנה של הפוליטיקאים במדיום. הם מבינים שצריך שיהיה להם גדול. עמוד גדול, הרבה לייקים. אולי גם הרבה עוקבים בפייסבוק. אבל אין משהו שהוא יותר רחוק מהאמת. פייסבוק וטוויטר הם רק אמצעים להשגת מטרה, הם אינם המטרה. נכון יותר להשתמש בהם על מנת לבסס את הנוכחות של המתמודד, לתת לקהל להכיר אותו ואת עמדותיו, להראות לקהל הבוחרים את מי הם עומדים לבחור, מאשר ללכת שבי ובעיוורון אחר מספרים. מה עם בלוג? מה עם וידאו? מה עם תיעוד מצולם? המספרים יגיעו אם תהיה עבודה נכונה.
מהי עבודה נכונה ואיך מגיעים אליה ? דוגמה אחת היא לחשוב כמו פרח (פוסט וידאו) ודוגמה שנייה היא
לגדל קהילות.

חומר למחשבה: איך מייצרים ויראליות

3- הבחירות הקרובות, אלה של הפריימריז ואלה הכלליות, יתאפיינו לדעתי באחוז רב יותר של מצביעים מאשר בבחירות של העשור האחרון. בשנים האחרונות ובשנה האחרונה בפרט הצטרפו למעגל העשייה החברתית, האכפתיות הפוליטית והפוליטיקות המפלגתיות אלפים רבים של בני אדם להערכתי. תנועות חוצות מפלגות שקוראות להתפקדות והשפעה תוך מפלגתית, השתתפות ערה בשיח המקומי והארצי של רבים בעזרת אסיפות פיזיות ומעל דפי רשת ועשרות אם לא מאות של עמותות חברתיות חדשות, כל אלה קרו רק השנה. הבוחרים של היום הם קהל שונה. יש להם זכרון ארוך כי זה הם מתעדים ובמקרה שאתם לא מהמתעדים, אז החברים שלכם מתעדים. היום כל פאדיחה הופכת למימ, כל נאום לרימיקס. נוי אלוש עשה מזה קריירה.

 עשו מנוי במייל כדי לקבל עדכונים על פוסטים נוספים 

4- שאל אותי אותו מתמודד מה הדבר הראשון שצריך מתמודד לעשות היום בכל הקשור בניו מדיה. אמרתי לו שהוא צריך לקחת לו אדם שממש מבין בתחום ולעבור סדנה או שטיפת מוח מוחלטת בכל הקשור בתחום על מנת להבין את הדור שלי, זה שגדל והתבסס בניו מדיה, זה שמבין את האנתרופולוגיה של השיח.
למה צריך שטיפת מוח? כי הדור הזה של שני 25-40 הוא הדור ששולט בשיח, שולט במדיום ועומד לשלוט בעתיד הקרוב בפוליטיקה, תוך מספר שנים ספורות. מתמודד אל לו להסתכל רק על עכשיו, הוא צריך להסתכל גם על העתיד. אלה שילכו איתו היום יכולים ללכת איתו גם בעתיד ואין שום סיבה שכל ההשקעה שלו בריצה בהווה תיזרק לפח אחרי הבחירות.

5- זה מחזיר אותי לפוסטים שכתבתי לפני כמה שנים, ב- 2009, כתבתי על חשיבות ההשקעה במדיה חברתית. השקעה, כזו שמניבה רווח:

“מבחינת פוליטיקה ומדיה חברתית הבחירות הכלליות הבאות מתחילות החל ממחר בבוקר. הוכח מעל לכל ספק ששימוש במדיה חברתית הוא הכרח כדי להגיע להמונים. יש עיתונות, יש שלטי חוצות, יש טלויזיה, יש רדיו, יש באנרים באינטרנט ויש מדיה חברתית. כל אחד מהם הוא מדיה שונה עם חוקי התנהגות שונים. אם יש מקום בו אפשר לעשות אנגייג’מנט עם הבוחרים זה במדיה החברתית.” (פוליטיקה ופייסבוק: נקודות על המצב)

“מי שלא ישקיע עכשיו במדיה חברתית בזול ישלם על רכישת מדיה יקרה ולא אפקטיבית אחר כך. תשאלו את ברק אובמה, הוא כבר ניצח את מערכת הבחירות הבאה לפני שזו החלה. מערכת הבחירות של אובמה החלה אי שם בשלהי 2006. אובמה החל לתור את ארצות הברית שתי וערב ויחד עם קבוצת אנשים, לתחזק את כל אמצעי המדיה החברתית שאתם יכולים לדמיין לעצמכם: פייסבוק, טוויטר, לינקדין, פליקר, יוטיוב, בלוגים ועוד. הגדיל לעשות אובמה ואף פתח אתר המאפשר לכל אדם לתרום עשרה דולר למסע הבחירות שלו וכך איפשר להמונים לתרום עשרות מליוני דולרים שקנו לו שעות שידור דימיוניות בטלויזיה האמריקאית. למערכת הבחירות הבאה אובמה יזדקק להרבה פחות כסף בפועל. מליוני אנשים רשומים לפידים שלו ביוטיוב, מליונים מחכים לציוצים שלו בטוויטר, מליונים רשומים כתומכים בפייסבוק. אלו אנשים שרק מחכים שהוא ידבר אליהם. הם כבר פתחו לו את הדלת וכבר הטו את אוזנם לכיוונו. בעבודה חכמה שנמשכת שלוש שנים ומספר חודשים, מאז נבחר, אובמה כבר קנה את כל זמן השידור שהוא יכול לרצות לבחירות הבאות, נראה מתמודד אחד שיכול לגבור עליו במצב הזה, נראה אחד.” (450 מילה על טוויטר, עסקים ומדיה חברתית)

מידע נוסף:

קצת עלי ובמה אני מתעסק

איך ניתן ליצור איתי קשר בנוגע לייעוץ, ליווי ואימון של ניו מדיה ופוליטיקה

7 comments on “פוליטיקה וניו מדיה: ניתוח מצב והמלצות

Comments are closed.