‎לילה פה, בסינגפור הרחוקה אני גולש בפליקר אחרי המון זמן שלא עשיתי את זה לעומק. יש לי מחשב חדש, ואני עסוק בלהכניס אליו את כל המקומות שאני אוהב לגלוש אליהם, כל המקומות הקבועים שלי שבין השאר הם רשתות חברתיות כאלה ואחרות. עם נסיעת הבכורה פה של האקספלורר (יאק יאק) התקנתי את פייסבוק כעמוד הבית שלי ואת הג’ימייל כעמוד בית שני.

‎אני חושב שזה בלבד מסמל את המהפך הגדול שקרה לי, ושאולי קורה כעת לעוד ועוד אנשים שמרכז עולמם הפך להיות בתוך רשת חברתית, כמוני למשל, ואולי פחות נזה, מה שקורה בתיבת המייל הפרטית, או שלא לומר חלילה- מה קורה עכשיו בחדשות למשל.

‎מעבר לזה, פליקר למשל, היה מקום בו הייתי מבלה שעות על שעות, כל יום, בערך כמו שאני מבלה עכשיו בפייסבוק. מן הסתם, עם המעבר שלי מעולם הצילום לעולם האינטרנט במרכז התעסוקה שלי, מרכז הכובד שלי הושקע במקום אחד באופן יחסי. כל זה השתנה ואפשר להבין מזה שרשת חברתית יש לה כוח על בנאדם רק אם הוא נותן לה את המקום הזה בחייו. עכשיו למשל, אני לא מחובר רגשית לפליקר כמו שהייתי מחובר פעם. אמנם הקריירה שלי והזכרונות שלי שם ואני אפילו מעדכן עם הרבה תמונות- אבל אני מעדכן כבר במקום נוסף, ושיש לו חשיבות עצומה לגביי.

‎מעבר לזה חשבתי על עוד משהו- ריבוי הימצאויות ברשתות חברתיות גורם להזנחה של חלק מהן. פשוט אין יכולת או אין סבלנות לעדכן בכולן ולהיות בהן באופן שווה.

‎אומר עוד משהו- אני חושב שהמונח רשת חברתית כבר לא תופס. אני חושב שהמונח יישום חברתי- social utility תופס יותר, כי כל אתר ווב2, אם הוא מוגדר נכון, יש בו איכות חברתית.

‎אחזור לג’ימייל. אני חושב שהמעבר שלי לדף בית חדש מסמל עבורי שמרכז הכובד עבר מנטלית מקיום של “אני במרכז ויבואו אנשים אלי למייל” לקיום של “אני בקבוצה ואני יכול לתקשר בכמה צורות”.

‎אגב, מצטער שחיכיתם מלא זמן לפוסט, כאמור, טסתי לחו”ל ואני עדיין מתכנן לכתוב על חוויית המשתמש בכל האתרים שהזכרתי בפוסט הקודם.

‎אני אשמח לשמוע את דעתכם בעניינים שהעליתי פה.

Its night here in Singapore, and after months, I’m enjoying flickr like in the old days where I took my camera everywhere and shot a lot of photos. I have a new laptop, and i’m working on entering new and old favor

ites to my links bar on Avant and Firefox, many of them- social utilities such as Flickr, Facebook, the Cafe, LinkedIn ect…

Moreover, I’ve decided to put Facebook as my homepage and to “overthrow” Gmail to be my second homepage, for the first time since 2004, when Gmail was introduced to me. I think this move represents a real shift of powers.

Flickr. After months i think, i sat down today and just enjoyed this amazing photo tool called Flickr. But everything changed in my world when i left the photojournalism way of living and got in to the web life. Once, I used to play hours inside Flickr, just like I do now on Facebook, where my real mass is at. All that made me understand that a social utility of any kind has a power over people only if their place in life suits being in that point and place.
Another thing being inside Flickr made me understand is that being in too many places gets some place to get neglected and even more- every social utility is a direct competition to other utilities, even if they’re not of the same sort- you know why? because it’s not a competition about the cause or the subject- it’s a competition about the person’s time.

Back to Gmail. I think my shifting from Gmail to Facebook represent a shift of balance from “i’m in the center and let others come to my mail” to an “I’m in a group and can communicate in many ways” state of mind.

I would really love to hear your thoughts about this subject I find very interesting. Originally i wrote it in Hebrew, but then I realized I must share it with as many people I can reach, so please feel free to comment.

Now I go to sleep