הפוסט הקטן של גדי שמשון שהפנה בכלל לאמיר דותן המצוין גרם לי לחשוב על לכתוב את השורות האלה. אני לא זוכר בדיוק איפה הייתי כשכל קמפיין ההשקה של נענע10 היה ברחובות ובטלויזיה אבל הוא פסח עלי. אולי זה גם בגלל שאני לא רואה פרסומות בשועל שלי בכלל ושהגלישה שלי נקייה מלכלוכים שמרתי על תומתי.

בכל אופן, לא יכולתי שלא לחשוב על שנענע לא דיברו עם מנהלי הפורומים שלהם, אלא זמן קצרצר עד מבוטל לפני ההשקה של האתר, ולהקביל את זה לתפוז הישראלי ולפייסבוק האמריקאי.

זה הכל הסתכם בתפיסה אחת ויחידה שאומרת: “אנחנו לא נכפה על היוזרים שלנו את העיצוב שאנחנו רוצים להכיל. אנחנו ניתן להם זמן, אנחנו ניתן להם יכולת להישאר במוכר שלהם“.

למה אני אומר את זה? בתקופה שבה הייתי בתפוז עמלו קשות על איפיון ועיצוב הפורומים החדשים שהם הכרכרה והסוסים של תפוז, הם המנוע והדלק והם החשמל שמניע את האורנג’דה הישראלית הזו (ולא לשכוח שכל אלה נועדו לשרת בני אדם). בתקופתי שם (לפני שנה) היתה העלאה של מערכת הפורומים החדשה שירדה אחרי שמנהלי הפורומים זעמו (שיחות יומיומיות עם מנהלי פורומים זה אנדרסטייטמנט- יותר כמו דיונים לתוך הלילה ובסופי שבוע) על בעיות שימושיות ועיצוב ותלונות על זילזול בהם (עקב טירוף פרסומות שפתאום צץ). זה היה לפני שנה. מאז כמדומני, היתה עוד השקה, רשמית ומסודרת יותר שעלתה באיחור של חודשים לאחר QA של הגולשים עצמם (מנהלי הפורומים הם האוכלוסיה הכי חזקה בתפוז ואכן מקשיבים להם). (QA של הגולשים זה רעיון ענק שבסיסו בענווה אבל גם ביראה מהגולשים) (יראה=כבוד).

למרות ההשקה, מעולם לא עברתי למערכת החדשה, לא הייתי צריך לעבור ודבר זה לא נכפה עלי. במקום זה קיבלתי באנר שעוד לא השתמשתי בו, ששואל אם כבר ביקרתי במערכת החדשה ומזמין אותי לנסות. כבר חודשים ארוכים מאד שאני מתעלם ממנו, אבל הוא שם, יושב ומחכה לי.

תפוז מציעים לעבור למערכת הפורומים החדשה

עכשיו פייסבוק.
אני אוהב את העיצוב החדש. כבר אמרתי ביני לבין עצמי שיש שם מן הגאוניות. כן, המון מקום ריק, המון מרחב, אולי בזבוז, אבל ביני לבין עצמי, זה שאני רואה פרסומות ושזה לא מפריע לי, זה שהאתר נותן לי לתקשר בצורה טובה יותר מהאתר הקודם, זה שהנושאים מחולקים לתתי נושאים ולטאבים- עושה לי את זה.
גם פייסבוק יודעים משהו שבנענע לא ידעו, וכמו תפוז (אם כי, יחי ההבדל)- לא כופים עיצוב על משתמשים, בטח ובטח כשהם באים ממגוון מערכות הפעלה וממגוון דפדפנים, נותנים לכל אחד להגיע לאתר איך שנוח לו ואם יש אנשים שצריכים קצת זמן להתרגל, נותנים להם לחזור לקחת אוויר באתר הישן, עם השימושיות המופחתת, לא נורא, הם עוד יבינו מה טוב. אבל אלה פייסבוק, איזה בחור בן 23, מה הוא יודע?!

 

 אמר יפה אמיר דותן באחת מהפסקאות שלו בפוסט המצוטט מעלה Form follows function
“כאשר מדובר בעיצוב להמונים העיצוב משרת את השימוש ולא להפך. כל הנועזות והחדשנות לא שווים דבר אם הם באים על חשבון איכות השימוש. העיצוב משרת את השימוש על ידי כך שהוא מקל על ההתמצאות, על הקריאה, יוצר תחושת נוחות ומיידע את המשתמש. העיצוב צריך להיות שמיש כך שהוא משלב בחוכמה רגישות אסתטית ותמיכה בפעילות של אנשים. זה לא עניין של טעם אישי אלא משהו הרבה יותר אובייקטיבי – או שאפשר להשתמש בנוחות ויעילות בממשק או שלא. בניגוד להתרשמות סובייקטיבית וטעם אישי, שמישות ניתן לכמת ולהעריך (זמן למידה, זמן ביצוע מטלות, מספר לחיצות עכבר, מספר טעויות, תדירות הטעויות וכו’).”

6 comments on “פוסט קטן על נענע10

 • ?? ????? ??????? ?????? ?”???” ??? ?? ???? ????? ?????? ????, ???? ?????? ?? ??????, ??? ???? ??? ??????? ?????? ?? ????? ????.

  ?????? ????????? ?? ??? ??????? ?? ???????? ??????? ????? ?? ??????? ????? ???????, ???? ??????? ?? ?????? ??? ????? (??? ????? ????? ??????) ?? ????? ??? ?????.

 • ???? ??? ?????? ???? ?? ????, ????? ???? ???????.
  ????? ????? ?????? ?????? ???? ?????? ??????, ??????? ?? ??? ????? (?????? ?? ????? ?????) ?????’? ?????.

  ??? ???? ?? ???? ??? ????? ???????? ??????, ?????? ???? ???? ??? ?????? ?? ??????, ????????? ?????? ??????? ???? ???? ??? ???? ????? ???????? ???.

  QA ?”? ???????? ?? ????? QA ????? (???? ????? ????? ???? ??? ?? ????), ??? ??? ????? ??? ????- ?? ?? ?????? ????? ?????, ??? ?? ?????? ??????? ?? ???????? ?????? ???????.

  ??? ????? ??????? ???? ???? ?? ????? ????? ????, ?? ????? ?????? ??? ???? ????? ??????? ?????? ????? ????, ?????? ????? ??????? ?????? ????.

  ?? ????? ???????-?? ?? ???? ????? ??? ?-99, ??? ???? ?? ????? ?? ???, ?????? ???”? ??????? ?????, ??? ??????? ????? ???? ???? ??????? ??????? ??????, ???? ???? ????? ????, ?? ?????? ???? ?????? ?????? ??????, ?? ?????? ????? ??????? ???? ?? ???????.

 • ??? ????? ??????? ????? ?? ???????? ??? ??? ?????? ????? ????? ????? ???? ??? ???? ???????? ?????? ?? ??? ????? ??? ????, ???? ???????? ??????. ???? ??? ?? ????? ????? ????? ?????? ???? ?? ?????? ?? ??? ???? ???? ????? ??????? ????? ??????? ?? ???????? ??????? ????????? ?????? ????? ????? ????? ?? ?? ???????? ???? ?????. ?? ??? ?-xslf ?????, ????? ??????? ?? ???? ?????? ?? ????? ?????? ??? ?????? ??? ?? ???? ???? ?? ??? ???? ????????? ????. ???? ????? ?????? ?? ?????? ????? ?????? ??? ????? ????? ???? ????? ????????? ?????? ?? ???? ??????? ?? ?? ??????? ???-???????/?? ????? ?????.

  ????? ?????? ?? ??? ??????? ????? ??? ??? ??????? ????? ?????? ???? ????? ??? ????? ???? ????? ????? ?? ???????? ????? ?????, ?? ????? ???? ??? ????? ?? ????? “???????”. ?????, ???? ????? ????? ????? ????? ????’??? ?? ???? ????? ?? ????????? ?????? ?? ???? ???? ???? ???? ?????? ???? ???? ?????? ?????? ??????? ?? ????. ????? ???? ????? ???? ????????, ??????, ?????? ??????? ????? ???? ???? ?? ???? ??? ???? ????. ?????? ???? ??? ????? ??????? ?? ???????? ???? ?-QA ??? ????? ???? ????? ???? ?????, ??? ??????? ???? ????? ?? ?????? ??????? ?? ??? ???? ????. ??????? ?????? ?? ??? ?? ???? ????? :-) ???? ???? ???? ????? ????? ???? ????.

 • ??? ???? ????? ????? ??? ???, ????? ?????, ????????????…
  ???? ???????, ??? ????? ?? ?? ?? ????? ????? ????????…
  ??? ?? ?? ????? ?????? ?????

Comments are closed.