שמות משרדי הממשלה, תחומי אחריותם ועצם קיומם הם דבר דינאמי ביותר במדינת בישראל.  לידי טק פוליטי הגיע המייל שנשלח לעובדי משרד ממשלתי המודיע על שינויי השמות של משרד התמת ומשרד המדע והטכנולוגיה.  

במסגרת הקמת הממשלה החדשה הוחלט (לינק להחלטת הממשלה) כי נפתלי בנט יופקד על משרד המסחר והתעשייה עם סמכויות נרחבות יותר. ב-14/4 ממשלת ישראל אישרה את שינוי שם המשרד למשרד הכלכלה. מעבר לשינוי זה הורחבו סמכויות המשרד והוכפפו לו גם השירות האזרחי-לאומי ואת סמכויות שר המדע והטכנולוגיה שהוקנו לו על בסיס חוק השירות הלאומי. בנוסף, לבנט הועברו גם סמכויות משר הרווחה והשירותים החברתיים. זאת ועוד, שם משרד המדע והטכנולוגיה שונה (לינק להחלטת הממשלה) ל”משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל”.

באותו הקשר, מעניין גם לראות את שמות המשרדים בעברית לעומת שמם באנגלית-

שם בעברית

שם באנגלית

פער

משרד האוצר

Ministry of Finance

משמעות השם באנגלית זה משרד הכלכלה

משרד המשפטים

Ministry of Justice

משרד הצדק

המשרד להגנת העורף

לא קיים באנגלית

לא קיים אתר אינטרנט למשרד

המשרד לפיתוח הנגב והגליל

The Ministry for Development of the Negev and the Galilee

כתובת האתר נמצאת תחת http://www.vpmo.gov.il
כלומר המשנה לראש הממשלה

המשרד לקליטת עלייה

Ministry of Immigrant Absorption

השם באנגלית מצביע על טיפול בכלל המהגרים, בעוד השם בעברית מצביע על טיפול ביהודים בלבד

נושא הדומיינים של אתרי המשרדים גם הוא “בעייתי”. איך ניתן לשמור על כתובת האתר בהלימה עם שם המשרד כאשר פעם בכארבע שנים השם שלו משתנה? משרד הבריאות ומשרד להגנת הסביבה (בעבר המשרד לאיכות הסביבה) מצאו פיתרון מקורי לבעיה – קבעו את שמות הדומיין על הנושא עליו הם אחראים ולא על שם המשרד – http://www.sviva.gov.il, ו-http://www.health.gov.il. בצורה כזו, שינוי שם המשרד לא ישפיע על כתובת האתר.

דומיין בעייתי שעליו התגבר משרד הכלכלה ועליו דיווחנו בעמוד הפייסבוק שלנו ב- 3 באפריל הוא שינוי שם המשרד בפייסבוק. מן הידועים הוא שאחרי 200 לייקים לא יכולים אדמינים של עמודים לשנות את שם העמוד. כתבנו על כך כאמור בפייסבוק וכמו שציינו מנהלי העמוד, הם תיכננו את השינוי והשינוי באמת קרה, כך שמשרד התמ”ת בפייסבוק הפך למשרד הכלכלה. ברכות.

One comment on “משרדי ממשלה משנים את שמם, גם בפייסבוק

Comments are closed.