אתמול העלו ח”כ אלי ישי, שר הפנים לשעבר וישראל כץ, שר התחבורה שני סטטוסים נפסדים שצדו את עיני ולא היו צריכים להיכתב כלל. כל אחד מהם דיבר על נושא אחר. ישי ענה לשר האוצר לפיד בציניות על נאומו של האחרון בעניין הצעות אי האמון שהוגשו בכנסת וכץ העביר את עמדתו, או נכון יותר לומר “עמדתו” בעניין חוק “שמיים פתוחים” שעבר בכנסת.

שתי נקודות דמיון יש בין הסטטוסים האלה, האחד הוא ששניהם מדברים בסופו של דבר על יוקר המחיה. השני הוא ששניהם לא היו צריכים להיכתב מלכתחילה. למה לא? כי הם נכתבו במטרה ללכלך את הצד השני. את הסטטוס של ישי היה נכון יותר להעביר כהתייחסות קצרה מעל בימת הכנסת, או שלא, אבל בטח לא בפייסבוק. פייסבוק זוכר הכל והגולשים גם הם זוכרים ובעידן שבו פוליטיקאים חיים בפייסבוק זה לא נכון, פשוט לא נכון, בטח כשהעברית קלוקלת: “הכי אהבתי את התקופה שהצלחנו להחביא את הגנבה תחת סעיפי התספורות, התשתיות והגז. או יאיר”- איזו מין עברית זאת? זה יעבור בדיבור. בפייסבוק זה צורם. כאזרח המדינה אני מצפה מח”כים שישמרו על כבודם וכבוד חבריהם וכבוד הבית. ישי לא היה מעלה על הדעת להוציא הודעה לעיתונות עם הטקסט המזלזל הזה שכן הוא היה מעיד יותר על עצמו בכך. אה רגע, הוא בעצם מעיד על עצמו גם פה. וואלה.

את הסטטוס של ישראל כץ, שר במדינת ישראל, אפשר אולי לנסות להעביר כספין לעיתונאים לא מבריקים במיוחד, אבל גם כך לא ראוי ששר במדינת ישראל יתנהג, ספינולוגיה נוטה להיחשף מהר מאד בימינו. הפסקה השנייה בדבריו של כץ אינה ראויה. משר מצופה להנהיג ומשר תחבורה מצופה שינהג בממלכתיות ובכבוד בעובדי תחום העיסוק שלו ושלא ילחם בהם ובחברות הישראליות בתחום. אם כבר, בכל הנוגע לשימוש בפייסבוק עליו לכתוב על היתרונות שבתכניתו ואותן להציע בדיברור שלו ולא לספק עצות לחברות עסקיות כעוד אדם ברחוב.

לסיכום, ישי וכץ לא היו צריכים לכתוב את מה שכתבו בפייסבוק, ישי לא היה מוציא את הסטטוס הזה כהודעה לעיתונות שכן היא היתה מחתימה אותו ומלעיזה אותו. כץ לעומתו דווקא כן הוציא לפייסבוק הודעה לעיתונות וגם זו סיבה לא לעשות את זה. כך או כך, שניהם הורידו מערכם העצמי בצורת הכתיבה שלהם וזילזלו בעצמם.