השילוב המנצח של אנטישמיות, תנועת החרם על ישראל ורשתות חברתיות הוכיח לאחרונה שהוא תמיד יכול להמציא עצמו מחדש, אך בעיקר כחוצה ימים ויבשות. ה”סניפים” האוסטרליים של פעילי החרם על ישראל עמלים שעות נוספות בערים המרכזיות ביבשת על מנת לשנות את דעת הקהל בדרכים רבות ומגוונות, אך הפעם ספגו מהלומה קשה דווקא מבית וגינוי חריף מצד לא פחות מראש ממשלת אוסטרליה, כאשר הווייתה האנטישמית של התנועה הרימה שוב את ראשה המכוער, קבל עם ופייסבוק.

דניאל כץ הוא סטודנט יהודי-אוסטרלי ב-University of New South Wales – UNSW ששמח מאוד על פתיחתו הצפויה של סניף רשת מקס ברנר בקמפוס, שזוכה להצלחה רבה באוסטרליה. אלא שלמפגינים האנטי-ישראלים היו תכניות אחרות בשל מקורה הישראלי של מקס ברנר. הסיפור הזה לא מקרי, מזה זמן רב שמפגינים אנטי-ישראלים מכלים את זעמם בסניפי מקס ברנר, וכל ההסברים וההוכחות על כך שהרשת האוסטרלית מצויה כולה בבעלות אוסטרלית לא עזרה. לקראת הפתיחה כמובן, התארגנה הפגנה, וכמו כל הפגנה נפתח לה עמוד אירוע בפייסבוק (או איוונט כפי שכולנו אומרים) להזמנת אנשים. בתוך כמה שעות, הפך עמוד האירוע לזירת התגוששות בין סטודנטים יהודים תומכי ישראל לעומת מחרימיה  אלא שבזמן שהסטודנטים היהודים שמרו על קור רוח, פעילי החרם, חבריהם לספסל הלימודים, פנו להסתה פרועה. בין הפנינים: “Sue me Jew”, “היהודים שולטים בתקשורת”, “היהודים הם עם מקולל” ואפילו גילוי נוגע ללב של סטודנטית שהכריזה כי עוד מילדותה ידעה על “טבעם המרושע של היהודים רודפי הבצע ואוהבי הכסף”. אירוע הפייסבוק אמנם נמחק מאז, אך דניאל כץ השכיל לעשות צילומי מסך של הדברים, והפיץ אותם לכל עבר.

הסערה כאמור, לא איחרה לבוא. הפוסט שלו עם צילומי המסך מפייסבוק זכה לעשרות אלפי צפיות, שיתופים וציוצים והפך לשיחת היום באוסטרליה. לקראת סוף היום ובצעד חסר תקדים, גינתה ראש ממשלת אוסטרליה באופן פומבי ובחריפות את ביטויי הגזענות והאנטישמיות של הסטודנטים תומכי החרם, והדבר הפך לכותרת ראשית בעיתון הנפוץ במדינה למחרת.

אך גינויים לחוד, ומציאות לחוד. דברים שרואים מאוסטרליה לא רואים כנראה ממרומי מגדל השן של אוניברסיטת קיימברידג’ בבריטניה. פרופ’ סטיבן הוקינג עשה כותרות בימים האחרונים לאחר שהחליט להיענות ללחץ מצד גורמים אנטי-ישראלים ולהחרים את ועידת הנשיא אליה הוזמן כאחד מאורחי הכבוד. דוברות האוניברסיטה מסרה כי הפרופסור “החליט להצטרף לחרם האקדמי על ישראל, בעצתם של אקדמאים פלסטינים מ”הוועדה הבריטית למען אוניברסיטאות בפלסטין”. מי הם אותם אקדמאים פלסטינים נמרצים? מסתבר שאין כאלה, לפחות לא פלסטינים. חיפוש קצר באינטרנט מגלה כי אותה “ועדה” מורכבת משלושה מרצים בריטים ה”מככבים” בכל כנס, דיון ועצומה להחרמת ישראל: ד”ר רוברט בוייס, ד”ר ג’ון צ’לקרפט ופרופ’ דיוויד פג. נבירה נוספת באתר הארגון מעלה כי הוועדה בראשותם אף מנסה זה זמן מה להביא ל”חרם רפואי” על ישראל: כזה שיפגע בשיתופי פעולה והחלפת ידע של ארגונים רפואיים בבריטניה עם ארגונים רפואיים בישראל, ועל הדרך ימנע מחולים דרכי טיפול שעשויות להציל את חייהם. להזכירכם, הוקינג, חולה ALS,  מרותק מזה עשרות שנים לכסא גלגלים אך מצליח לשרוד בזכות פריצות דרך רפואיות אשר מושגות בעקבות שיתופי פעולה שכאלה.

בשיחה שערכתי השבוע עם גורם ישראלי רשמי שעסק בפרשה נמסר לי שסיפור החרם של סטיבן הוקינג הוא “שינוי כללי המשחק” מצד פעילי תנועת החרם. “לא בגלל החרם עצמו”, הסביר הגורם, “אלא בגלל הציניות הבלתי נסבלת של ניצול בריאותו הרעועה של הוקינג לטובת מטרות פוליטיות”.

 עריכה:
מקס ברנר בשטראוס
מי מפעיל את מקס ברנר בעולם
 (גלובס 2012)

מנוי לטק פוליטי: לייק בפייסבוק  | עקבו בטוויטר | מנוי במייל | עדכון ר.ס.ס