בשנת 2003 הלווה בנק לאומי לנוחי דנקנר 500 מיליון ש”ח לטובת חברת גנדן שבבעלותו. בשנת 2008 החליט הבנק לוותר על סעיף בהסכם בו נכתב שכל הדיווידנדים מחברת הבת אי.די.בי יועברו לכיסוי ההלוואה. עברו כמה שנים, החוב לא ברח לשום מקום ואי.די.בי חילקה דיווידנדים בשנים 2008-2010 בשווי העולה על מיליארד וחצי שקלים. עם זאת איפשר הבנק לדנקנר רכישת מניות באי.די.בי באמצעות אותם דיווידנדים כשאותן מניות שועבדו ללאומי. חשוב לציין שמחצית מהדיווידנדים עברו לחברת האם – גנדן.

עם השנים צנח שווי החברה ל-400 מיליון שקלים ולפני מספר שבועות התגבש הסדר והחליטו בבנק לאומי למחוק חלק מהחוב – 150 מיליון שקלים. לפי הבנתנו זו הדרך היחידה להציל חלק מהכסף וזו עדיפה על פירוק ההפסד לכל הצדדים בפירוק החברה. ההערכות מדברות על כך שלחברת האם של גנדן, טומהוק יש חובות אצל הבנקים על סך של 400 מיליון שקלים נוספים עליהם כבר וויתרו.

מרגע שיצאה ההודעה לתקשורת, אפשר היה להסיק שהציבור לא יקבל את זה בברכה. מעמד הביניים, התספורת, מחאת הקוטג’ ועוד מושגים יפים שכולנו אוהבים החלו להופיע באתרים החדשותיים. ציטוטי “בנקאים בכירים” שמסבירים כי אין ברירה, החלו מופיעים בביזפורטל, כלכליסט, מאקו ואיפה לא. האספסוף שוב נזכר בכוחו והפעיל לחץ במדיות החברתיות. שר האוצר לפיד יחד עם גלאון ויחימוביץ’ פנו לדודו זקן המפקח על הבנקים והובילו לקיום דיון בועדת הכספים ולבדיקת ההסדר על ידי בנק ישראל. טענת הציבור היא “למה את המינוס שלי אתם לא מכסים וכאשר אני במצב ממש לא טוב אתם מעקלים אבל כשמדובר בנוחי אתם בוחרים לעשות תספורת?”.

אלדד יניב מארץ חדשה יוזם התקהלות מול בנק לאומי, אלפי אנשים מאשרים שיגיעו

 

איתי אדם במכתב פתוח למנכ”לית הבנק רקפת רוסק עמינח, אלפי שיתופים תוך שעות

לייק בפייסבוק  | עקבו בטוויטר | מנוי במייל | עדכון ר.ס.ס

לציבור נמאס מהסדרי חוב, עשרות פעמים שמענו בשנים האחרונות על מחיקת חובות לזיסר, תשובה, לבייב, שטיינמץ ועוד. הציבור כועס ומשתמש במדיות החברתיות כדי לקדם פעולות ועושה זאת די טוב. קיצוץ חובות יכול להכניס בנקים למשברים; ולא משברים כספיים כי אם משברי אמון. כשכולם בפייסבוק מכירים את אותם אנשים עם אותם מאפיינים וציפיות- המסרים ישותפו ללא היסוס ולמחאות יינתן חיזוק נוסף. בשעת כתיבת הפוסט הודיע בנק לאומי כי הדיון בביטול החוב נדחה. תגובת הבנק בעמוד הפייסבוק שלו:

“בנק לאומי סבור כי המתווה להסדר החוב של חברת גנדן, אשר אושר על ידי דירקטוריון הבנק לפני מספר חודשים, מהווה את הפתרון הטוב ביותר להשבת החוב לבנק, אל מול אלטרנטיבות הפעולה האחרות הקיימות. זאת, בראיית הבנק, בעלי המניות והאינטרס הציבורי.
כידוע, הבנק אינו יכול להציג לציבור את כלל הנתונים והשיקולים אשר הנחו אותו בגיבוש המתווה להסדר, אשר טרם נחתם.
כתוצאה מכך, למרות שהבנק קשוב לרחשי לב הציבור, אין הציבור חשוף לתמונה המלאה.
לאור הודעת המפקח על הבנקים כי הוא בודק את הנושא, החליט הבנק להשהות את הטיפול במתווה להסדר החוב של החברה, וזאת עד להשלמת הבדיקה, ויפעל בכפוף לתוצאותיה.”

הנה אנחנו עדים שוב לכוח הניו מדיה בעידן של מחאות ועם זאת, עוד נותר לראות האם באמת יעזבו הלקוחות את הבנק או שאלו איומי סרק, את זאת נדע כנראה רק בעוד מספר ימים, שבועות או חודשים. הימים הראשונים הם הקובעים- או שיש נטישה (כמו מחאת הקוטג’ בקיץ 2011) או שזו עוד הוצאת קיטור.

עדכון: הלחץ הציבורי עובד: לאומי מבטלת את מחיקת החוב לדנקנר