יאיר לפיד הוא הבלוגר מספר אחד של ישראל, כרגע

זה היה השבוע של יאיר לפיד וריקי כהן מחדרה. שר האוצר החדש של מדינת ישראל החליט שהוא לא מוותר על המקלדת ומשתף את כל עם ישראל מה קורה בחדרי החדרים של משרד האוצר, ולא כאחרון הבלוגרים אלא כבלוגר מספר אחד של מדינת ישראל.  שמעתי אצלי בפיד בפייסבוק שברדיו אמרו שצורת התקשורת של לפיד ״מאפיינת משטרים דיקטטוריים״. אין רחוק ומגוחך מזה. לפיד מודע לאימפקט שדבריו מייצרים, הוא לבטח קורא את התגובות ורואה סטטיסטיקות פנטסטיות שניתנות לו מפייסבוק. מעבר לזה- פרויקט ״החבר שלך בכנסת״ של יש עתיד הוא יזמה נהדרת, ברוכה, חדשנית וראויה לאימוץ על ידי כל סיעות הבית, עד כדי כך שהיא לבדה, אם תעבוד כמו שצריך, תביא בעצמה מנדטים בבחירות הבאות. מעבר לתוכן סטטוסים של לפיד, שאין לי רצון להתייחס אליהם, עצם זה שנוצר שיח ח-ס-ר ת-ק-ד-י-ם ברחוב הישראלי, עצם זה שהשימוש בפייסוק מייצר שיחות פוליטיות חוצות מגזרים, עצם זה שיותר אנשים באים לשחק במגרש הפוליטי (במחנה שלהם או במחנות אחרים, אין זה משנה), מעיד על התבגרות של החברה, מעיד על הפוליטיזציה של החברה, מעיד על ההתבגרות של התקשורת שמבינה שהמציאות השתנתה ושצריך לעמוד בקצב, מעיד ומוכיח שכל אחד יכול להשפיע. הרגע היו בחירות כלליות, עוד 6-7 חודשים יש בחירות מקומיות בכל הארץ- אנחנו במגמת התגברות וזה מהמם בעיני.

בואו לעקוב אחרי כל הפוליטיקאים בפייסבוק

התקשורת מאבדת אחיזה וצריכה להתחדש

מאז החלה מערכת הבחירות האחרונה פה בישראל אי שם לקראת סוף 2012 התחלנו לשים לב לתהליך שהחל מתרחש בעולם עוד משנים קודם, חברות מסחריות מתחילות להתנהל דה-פקטו כחברות מדיה לכל דבר ועיקר. הן מקימות מערך דוברות שמדברר את החברה ישירות אל הקהל, ללא תיווך דרך בלוגים, פייסבוק, טוויטר, יוטיוב ואינסטגרם. הפוליטיקאים של ישראל, ואני אמנה רק את הבולטים (למרות שזה עושה עוול לכל השאר, וב-2013 כמעט כולם כבר משתמשים), נתניהו, יחימוביץ, לפיד ובנט הבינו שיש דרך לדבר עם העם או עם התפוצות ישירות באותה צורה. התקשורת המסורתית, ברדיו ובעיתונות המודפסת בעיקר, מדגישים כמעט בכל התייחסות שלהם שהפוליטיקאים נמנעים כך משאלות נוקבות מצד עיתונאים. אישית אני חושב שהם מרגישים שעקפו אותם בסיבוב ושרבים מהם שמתבטאים בנוגע למדיה החדשה לא מבינים מה הם מדברים פשוט כי הם לא מבינים את התהליכים העמוקים שעוברים על החברה הישראלית כתוצאה מחדירת הטכנולוגיה לחיינו והשינויים שהיא מחדירה. בנוסף, לא ראיתי כל כך הרבה ראיונות נוקבים בטלויזיה. הקשר בין “פגוש את העיתונות” של דנה וייס בערוץ 2  לעיתונות נוקבת הוא קלוש, ואחת היא רשימת המרואיינים. באולפן שישי, כשקושמרו שואל את שר האוצר לשעבר “מי צודק”, הוא או לפיד, וחוזר על השאלה הזו חמש פעמים, זו אינה עיתונות נשכנית אלא רצון להיצמד לפורמט מציאת הכותרת. “שטייניץ באולפן שישי: לפיד צודק ואני טועה”, זה מה שקושמרו מבקש לעשות וזה בחיים לא יקרה לפוליטיקאי משופשף כמו שטייניץ. הדבר הכי קרוב לזה קרה עם ציפי ליבני לפני פגישת השלישיה לפיד לבני יחימוביץ. שטייניץ הוא לא כזה.

אורלי בר-לב, המשמשת כדוברת “צדק חברתי-חדר מצב” כתבה את הדברים הבאים בפייסבוק שלה:

“התקשורת עומדת אובדת עצות לנוכח דרכו של לפיד לתקשר עם הציבור דרך דף הפייסבוק שלו, בתנאים שלו ובמגרש שלו. עיתונאים כותבים על זה וגם הבוקר אצל רזי ברקאי התנהל דיון שלם על כך שלפיד לא מתייצב מול מיקרופון ולא משיב לשאלות עיתונאיות נוקבות. המצב שבו שר האוצר מפזר הצהרות ולא עונה לשאלות עיתונאיות הוא מצב מחפיר ולא תקין. לפיד הוא לא הראשון שלא מתייצב מול מיקרופונים, אבל השימוש התכוף שלו בפייסבוק מעצים את הכשל. אבל יש מה לעשות עם זה. זה אמנם עשוי להישמע כרעיון מוזר על סף הזוי, אבל הי – אם נמשיך לעשות את מה שעשינו עד עכשיו לא נגיע רחוק. אז בואו נהיה יצירתיים. אני מציעה לעיתונאים לנצל את כוחם, מעמדם ושמם – ולהתחיל לשאול את לפיד את שאלותיהם הנוקבות בפייסבוק. כן, בפייסבוק. אם זו הזירה שלפיד בוחר לדבר בה – העיתונאים יכולים גם הם להשתלט עליה ולא להותיר אותה רק לשיח בשליטת הפוליטיקאי. זה יכול להיות למשל בפוסט שאלות נפרד של עיתונאי בעל שם כשלפיד מתוייג בו. לפיד יכול להתעלם מדבר כזה אם מדובר יהיה בפוסט אחד בודד – אבל אם תפתח כאן מגמה, הוא לא יוכל להתעלם מזה וכללי המשחק ישתנו. וכך, כבר לא תהיה לו את השליטה המוחלטת הזו בזירה הפייסבוקית. הימים משתנים, השדה התקשורתי משתנה ולעיתונאים יש כוח שהם לא מנצלים אותו עד הסוף… יש כאן הזדמנות.

קבלו עדכונים מטק פוליטי בצורה הנוחה לכם:

מנוי במייל
עדכון ר.ס.ס
 לייק בפייסבוק
עקבו בטוויטר

כל הפוליטיקאים בעתיד יהיו כמו נפתלי בנט

נפתלי בנט הוא תופעה מרתקת. אני לא מדבר על הסערה שאיתה כבש את המפד”ל, את הכנסת או על האקזיט שריפד לו את הארנק. לא על כל אלה אני מדבר, ולא על מוטיב “בנט זה אח” אלא על הדיבור שלו בגובה העיניים. בנט הוא לא נתניהו המרוחק ובעל הנסיון. הוא גם לא לפיד הכותב בחסד, גם לא יחימוביץ הרטוריקנית המופלאה או לבני שמדברת שמדברת דוגרי. בנט מביא צורת דיבור ושימוש ביוטיוב כמו אף אחד אחר במערכת הפוליטית. כן, כשמשתמשים במצלמת רשת או באייפון, אז זה בסדר לא להיראות במיטבכם, זה גם בסדר שהסאונד ככה ככה. אבל בסוף, זה מה שאתם משדרים במוזיקה של המילים שלכם ובאווירה. לבנט עשרות רבות של סרטונים קצרים ביוטיוב, אם לא כמה מאות (לא ספרתי). הוא אינו נתניהו שמשתמש ביוטיוב משנת 2010 ושכל צעד שלו מצולם בידי לע”מ, אבל הוא כן לוחם דגול בדלגיטימציה של ישראל ומרואיין נפלא ברשתות זרות ואת אותה שפה של “אמת לפנים” הוא מביא גם בתור ח”כ ושר, רק שמעבר לכל אלה, הוא משדר את האנושיות שלו ופוליטיקאים צריכים לקחת ממנו שיעורים פרטיים. יש ביוטיוב שלו שתי דוגמאות (לפחות שתיים), שתפסו את תשומת ליבי מעל ומעבר לכל שאר הסרטונים שלו. הראשון הוא בפורים, בעוד הוא מטייל עם ביתו שיושבת על כתפיו, הוא עם טי שרט מיוזע וכובע מטומטם וחסר צורה ומדבר על מדוע שאול איבד את המלוכה בעודו מתצפת על עמק האלה. זה סרטון אחד מבין המוני סרטים, אבל הוא מרתק. הוא מרתק בעיקר כי אחרי שמקשיבים לסיפורו של בנט במשך דקה אפשר להחליש את הסרטון ולהמשיך להקשיב לשפת הגוף של שר הכלכלה של ישראל ולהבין כמה דברים בנוגע אליו. כל מילה מיותרת, צפו בסרטון.

הסרטון השני, באופן מפתיע הוא דווקא על חברת ווייז הישראלית, החברה שפיתחה את אפליקצייה הניווט החברתית. בנט הוא כידוע סטארטאפיסט בדימוס והוא משבח בסרטון הזה את חברת ווייז על הענווה, על ההקשבה ועל הלמידה הבלתי פוסקת של ראשיה. חוץ מלהזכיר שבאותה עת הוא שקוע במו”מ הקואליציוני להרכבת הממשלה, הוא באמת לא אומר מילה על פוליטיקה, אבל אפשר להבין שכל מה שהוא אומר, כטכנולוג ואיש אינטרנט, מיועד ומעיד על איך הוא רואה את הפוליטיקה החדשה וכל זה, מבלי להגיד מילה אחת בעניין. זה סרטון קצרצר ששווה כל שנייה וצופה פני עתיד. שימו לב לשפה, לשימוש במונחים הטכניים, לשפת הגוף. קופי פייסט לעולם הפוליטי. שבוע טוב!