בסוף הפוסט הזה אבקש מכם להביע את דעתכם בעניין.

מדבר כצלם
בינואר השנה כתבתי פוסט על הצלם הכי בר מזל עלי אדמות, פיט סאוזה. זה הצלם הראשי של הבית הלבן והצלם שבתקופתו התחיל הבית הלבן להשתמש במדיה החברתית כדי לשרת את הציבור. לאחרונה התבשרנו שממשלת ישראל על משרדיה השונים החלה להשתמש בפליקר, יוטיוב, פייסבוק וטוויטר על מנת לשדר לעולם את מעלליה. אני שמח שיש אנשים במשרדים ואגפים שונים בממשלה שקיבלו מנדט לשדר לציבור הישראלי מה נבחריו עושים וללא הסתמכות על עיתונאים ועל מהדורות מודפסות שישמשו כחיץ הבין הבוחר לנבחריו. איכות ההשקעה של התקשורת עם הציבור (זו שהוציאו עליה בינתיים כספים כדי לקנות לפטופים ואייפונים-מפגרים) היא בדיוק זו- השקעה, כזו שתניב רווח אם ידעו אלה שמנווטים את המקלדת להשתמש בה נכון.

רה”מ- מחלקת הסברה
במחלקת ההסברה במשרד רה”מ יושבים אדם או שניים שיודעים לנווט לכיוון הנכון והחלו להשתמש במדיה במתכונת האמריקאית (המבוססת והמוצלחת מאד), כך שאם אתם רוצים, אתם יכולים לקבל עדכונים שוטפים על הנעשה בטוויטר, פייסבוק ופליקר. על אנשים אלה מוטלת עדיין חובת ההוכחה. לא בהאִם ישתמשו בכלים אלא בכיצד ימקסמו את התועלת הגלומה בהם. (הצורך בשימוש במדיה חברתית ידוע בין פקידי ושרי הממשלה ואינו משהו שצריך לכלות עליו אנרגיה. רק על איכות צריך לדבר, כמות ואיכות)

PM Netanyahu Sharm el-Sheikh Summit 2

בנימין נתניהו עולה למטוס בדרך לפסגה בשארם (צילום: משה מילנר, לשכת עיתונות ממשלתית)

קרוב אל העין נכנס אל הלב
התמונה שאתם רואים כאן צולמה כאמור על ידי משה מילנר, צלם ותיק בלשכת העיתונות הממשלתית, המתלווה לרה”מ במסעותיו. הייחוד בתמונה הזו הוא בזה ש1- זו תמונה שבחיים לא תראו בעיתון (כי אף עורך לא יבחר בה), 2- נתניהו מסתכל אל מילנר עצמו, 3- זו תמונה שיש לה איכות של צילום אייפון אותנטי (רוצה לומר: קרוב, אינטימי, בטוח. אולי תרצו לקרא את הכתבה הזו של אלכס ליבק) ו4- זו תמונה שמתאימה לאנשים שהתרגלו להיות מוּזַנים דרך מערכת התמונות של פייסבוק, א.ק.א- אתם. זו תמונה גדולה, מפני שהיא, יותר משאר התמונות שתראו בעיתונות מסמלת את ההבנה שם אצל רה”מ שזה מה שהציבור צריך לראות ושכמו שצדק צריך להיעשות וגם להיראות, כך ענייני ראש הממשלה צריכים להגיע לציבור בצורה הכי ישירה שניתן כיום.

כבוד והערכה
צריך לכבד ולהעריך את המאמץ שעושים במשרדי הממשלה על מנת להשתמש במדיה החברתית. אתם הרי יודעים שהכל אצלנו הולך יותר לאט מאשר בארצות הברית, ואין מה לעשות, בשוק עוד לא תפסו את כל הפוטנציאל של השימוש ועדיין צריך להסביר לאנשים מה יצא להם מזה, אז תכפילו את זה בעשרות מונים של בירוקרטיה וקיבלתם מה שקורה בממשלת ישראל. ועם זאת, זה לא מאבק בתחנות רוח והנה, עובדה שיש תנועה ויש פעולות יפות וכהוכחה- אתם יכולים לקרוא כמעט בלייב מה קורה בפסגה בשארם, אתם יכולים לקבל תמונות משם יחסית מהר. תאמינו לי, זה הרבה יותר טוב מהכלום שהיה עד היום. הרבה.
ובכל זאת, הנה כמה דברים שהייתי רוצה לראות:

מה אני מצפה
1- אמרתי במקום אחר כבר שגופים ממשלתיים יודעים להפיק תוכן אך לא להפיץ, שאז זה רק 50% ממה שהמדיה הזו צריכה- יתכבדו רבותיי בלשכת הפרסום הממשלתית (לפ”מ. ידעתם שיש להם פייסבוק?) ויקצו סכום כסף להכנת תשדיר שיספר לציבור על כל ערוצי המדיה החברתית של הממשלה. הצלחתם יפה להעלות את המודעות לחיסכון במים, יאללה, תעלו את המוּדעוּת לתקשורת הישירה עם הציבור. אפשר בטלויזיה- אפשר גם בפייסבוק.

2- צריך להכין “עמוד מדיה חברתית” לממשלת ישראל, אינדקס שירכז את כל הלינקים הקיימים לכל המקומות ושיהיה עדכני. הנה, ככה גוגל עושה את זה עם כל חשבונות הטוויטר שלה, והנה גם דל עושה את זה.

3- צריך לייצר נוכחות חברתית לכל משרדי הממשלה שאין להם, לכולם. כן, פרוצדורה וזה, אבל קדימה. מישהו צריך לנער את הדינוזאורים, אז קדימה אתם שם למעלה, תנערו אותם, תייצרו מכרזים. אנשים יבואו. תזדרזו.

4- מקום טוב להתחיל לפרסם בו את כל הלינקים האלה זה במערכת gov.il. אם זו מערכת השירות לציבור אז יאללה לשרת את הציבור. אגב, יש נוכחות מדיה חברתית למערכת gov והיא מופיעה בעמוד הראשי.

5- מי אמר אסטרטגיה תקשורתית למדיה חברתית למשרדי הממשלה? (אם אתם אומרים “בוא נסתפק בזה שלכל משרד יהיו עמוד בפייסבוק” אתם סתם לוזרים)

6- לאנשים אצל רה”מ- תמונות מראים כל יום, לא רק מאוויר פסגות.

עכשיו תורכם
מה אתם הייתם רוצים שיקרה מבחינת המדיה החברתית של ישראל? מה חסר?
אני בטוח שאם תיערם פה רשימה של הצעות וכיוונים מעניינים, נוכל לקדם את זה במעלה הסולם למי שמקשיב. יאללה דברו!

8 comments on “מדינת ישראל והשימוש במדיה חברתית

Comments are closed.