כל בלוגר יגיד לכם ברטרוספקטיבה שהוא לא היה יכול לחזות מה יתפתח מהבלוג שלו, ובמדיה חברתית, כך ראינו, אי אפשר לנבא את העתיד, רק קצת. לא יכולתי לחזות מה יצא מ- 20 השעות שלי בכרמל. עליתי צפונה כצלם נטו, אך ברגע אחד הפכתי לצמוד למפקד הכיבוי של כוחות ירושלים (תמונה).

עשרות תגובות לסטטוסים ולתמונות, עשרות שיתופים לאלבום (אולי מאות, אין דרך לדעת), עשרות ריטוויטים, אלפי צפיות באלבום בפליקר, עשרות אלפי צפיות בסרטוני יוטיוב (לינק לוידאו), מאות הצעות חברות בפייסבוק בתוך ימים אחדים. אבל זה רק המספרים. החוויות שחוויתי שם, האנשים שהכרתי וזווית הראייה המיוחדת שקיבלתי (זווית ראיה של כבאי- עולם חדש), זה הערך המוסף של מה שקיבלתי שם.

ברגע שהייתי עם הכבאים ושידרתי מהשטח, אנשים התחברו אלי בשביל להבין מה עובר עלי, ודרכי- מה קורה שם. כולכם עדים ששידרתי מהשטח. לא היו לי עורכים, היו לי רק מאזינים וצופים שניהלתי איתם דו שיח “מהחזית”, אנשים שרצו לקבל פרטים. הנה וידאו לוג שצילמתי שם.

מהמקום הזה אני רוצה להגיד את הדברים הבאים:

מדינת ישראל צריכה בלוגרים. מערך ההסברה החדשה של המדינה צריך להתבסס על בלוגרים. כאלה שבאים מבפנים. לא מהחוץ, מהפנים. כאלה שיהיו עובדי המשרד אבל עם זווית ייחודית. עובדי המחלקה. מחלקת ההסברה כמובן. אבל לא רק מחלקת ההסברה של משרד החוץ. גם כאלה שישבו במשרד התיירות, כאלה שישבו במשרד התיירות, כאלה שישבו במשרד ההסברה והתפוצות, כאלה שיהיו של דובר צה”ל (של אמיר לוטן), פיקוד העורף, המשטרה, הכיבוי ואני יכול ללכת עוד ועוד ולפרוט את זה לפרוטות ממש קטנות, אבל הבנתם את הנקודה.

איך הגעתי לזה? הגעתי לזה כמו שאני מגיע להרבה תובנות בחיים שלי, חווה חוויות על בשרי, מפיק מסקנות ואז הולך ומפתח/משתף/מוכר/יוזם אותן.

באופן ספציפי הגעתי למסקנה הזו כשנסעתי לכרמל, אבל זה התגבש חצי שנה קודם,  ימים ספורים אחרי המשט התורכי, הייתי מעורב ביוזמה (שלא יצאה לפועל בסוף) להעלות מספר בלוגרים על ספינות צה”ל בדרך למשט עתידי שהיה אמור לקרות ימים אחרי המשט הראשון (ב-31 במאי) ולא קרה לבסוף.

למה זה חשוב?
א. שקיפות היא דבר ספציפי שאנחנו כישראלים כמהים לו. מעבר לזה, כשהייתי שם, נודע לי, לפני התקשורת, על מותו של אחד הכבאים. לא העזתי לצייץ על זה מילה, ידעתי מה עלול לקרות בטעות אם כן. בלוגרים יכולים לפעול לפי הסכמות אתיקה וחוקים אחרים בדיוק כמו נושאי תפקידים ועיתונאים.

ב. הציבור אוהב לקבל מידע ממקורות שונים. במקרים רבים הוא לא אוהב מה שהתקשורת נותנת לו ויבחר לקרא ולראות תקשורות שקורות במדיה החברתית ולא בעיתונות. גם אם הוא כן אוהב, הוא ידבר על זה בפייסבוק ובטוויטר בכל מקרה.

ג. העסקת בלוגר תשדרג את רמת הקשר עם הציבור של כל הארגונים שיפעלו בדרך זו.

ד. במקרים רבים התקשורת משמשת כפילטר ולא מעבירה מידע לציבור בנושאים שיכולים לעניין אותו. פעמים רבות, עיתונאים חושבים שהם יודעים מה הקוראים שלהם רוצים. הרבה פעמים זו הנחה המבוססת על אויר. העסקת איש יחסי ציבור בדמות בלוגר יכולה לפתור את כל התלות הזו.

ה. במקרי חירום, מהירות התקשורת עם הציבור היא מכרעת, עם כל המשמעויות שבדבר.

ו. מעבר לדיפלומטיה הציבורית שישראל תפיק ממנה ערך אם תעסיק בלוגרים כלפי חו”ל, יש צורך עז מצד הציבור בארץ שידברו אליו בשפתו, שיסבירו לו, שישכנעו אותו, שיראו לו, שילכדו אותו ושתהיה לו כתובת לבוא אליה בעת הצורך. ישראלים רבים רוצים להתעדכן בכל הנוגע למה קורה במדינה שלהם, וזו דרך נפלאה לבצע את זה.

כמה מילים לסיום:

1- מחלקת המדינה של הילארי קלינטון מעסיקה שני אנשים (או אולי כבר יותר) שמצייצים חזק את מה שהיא עושה ואת כל העבודה של מחלקת המדינה. הם במקרה גם מקושרים לכל תעשיית ההיי טק בעמק הסיליקון ויזמו פגישה שלה עם ראשי גוגל וטוויטר מתישהו ב-2010. הסיפור שלהם עלה לכותרות אחרי שקלינטון נכנסה בסין אחרי שאלה ניסו לחסום את גוגל אי שם בשנה שעברה. רק כמה ימים קודם הם (ראשי התעשייה) ישבו אצלה בארוחת ערב…

2- אוטוטו עומד להכנס לתפקיד דובר צה”ל אדם שהכרתי בשירותי הצבאי באג”מ מבצעים, אחד בשם יאיר לוטן. הכרתי אותו בתור מפקד צוות המו”מ המטכ”לי. אני רוצה לברכו ולהגיד שזו בחירה נהדרת. אני מקווה שהוא יזניק את יחידת הדובר לרמות חדשות.

3- אני מצרף פה צילומי מסך של ציוצים שלי ושל תגובות שקיבלתי על סטטוסים ותמונות. בעוד אני אסיר תודה על כל החום שקיבלתי מהאנשים שהגיבו, אני חושב שמה שזה מביע זה את המידה  בה אנשים ביקשו להיות מעורבים וכמה המדיה הזו מאפשרת את זה, עד כדי כך שקיבלתי מספר מכתבי תודה ואנשים שתייגו את עצמם ואת חבריהם בתמונות מהשריפה, שלכשעצמו, זהו אקט שמראה רצון להשתייך ולהראות שייכות. תארו לכם שאנשים שזה תפקידם ידברו איתכם על כל נושא שקורה, כל הזמן, בכל תחום שקשור לשירות לאזרח. האין זה מה שאנחנו רוצים? אם התגובות אומרות משהו, אני חושב שהן אומרות את זה.

למעלה: צילומסך של הציוצים שלי

למעלה: צילומסך של מספר תגובות שקיבלתי תוך כדי העבודה

למעלה: תגובות לאלבום, שימו לב לטחת הפניות שם לכבאים

למעלה: אחד ממכתבי התודה שקיבלתי, מכבאי שהיה בשטח

למעלה: עמוד הפרופיל שלי וחלק מהתגובות

5 comments on “ישראל צריכה להעסיק בלוגרים

  • Pingback: Tweets that mention ישראל צריכה להעסיק בלוגרים -- Topsy.com
  • סיבה נוספת שמדינת ישראל צריכה בלוגרים היא ז’אנר היחצ”נים, הדוברים ויועצי התקשורת שהתפתח כאן, שכולו עצלות, בטלנות, שקרים, אג’נדות, חיים בסרט, נתק מהמציאות, בורות טכנולוגית ומעט מדי הבנה מקצועית בתחום שהם אמורים להיות אמונים עליו.
    בייסיקלי אתה לגמרי צודק.
    ראה הדיווחים מהשטחים – גדודי הדוברים המנותקים לא יכולים להתמודד עם טוויט אחד של יונתן פולק שראה את ג’וואהר בהפגנה וצייץ על זה בזמן אמיתי.

Comments are closed.