אם השגרירות לא תבוא למוחמד, מוחמד יעקוב אחריה בטוויטר: בשקט ומבלי לפרסם דבר, פתח משרד החוץ בשבוע שעבר חשבון טוויטר רשמי המכוון לקהל מאוד מסוים: תושבי מדינות ערב במפרץ הפרסי. החשבון, שפעיל רק מספר ימים ומצייץ בערבית ובאנגלית, כבר הספיק לרשום כמה מאות עוקבים, רובם תושבי מדינות ערב. על-פי הפרטים הרשמיים שנכתבו בחשבון, “הערוץ הרשמי של השגרירות הווירטואלית למדינות המפרץ הפרסי מוקדש לקידום הדיאלוג עם תושבי המפרץ”.

ה- Gulf Cooperation Council או בקיצור GCC (מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ), שנוסד בשנת 1981 בעקבות מלחמת איראן-עיראק הוא גוף פוליטי וכלכלי המאגד תחתיו את שש המדינות הערביות והמלוכניות השוכנות לחופי המפרץ הפרסי: כווית, ערב הסעודית, איחוד האמירויות הערביות, עומאן, בחריין וקטאר. החלק הכלכלי הוא החלק החשוב ביותר כאן: נסיכויות המפרץ אשר יש המכנים אותן “נסיכויות הנפט” ובכללן ערב הסעודית, ידועות במשאבי הנפט האדירים שברשותן, המהווים כמעט כמחצית מעתודות הנפט על הגלובוס. ככלל, ההזדמנויות העסקיות הרבות באזור נמנעו לאורך השנים מישראלים בשל הסכסוך הישראלי-ערבי. עם זאת, בשנים האחרונות ידוע על התחממות הדרגתית ביחסים בין ישראל לחלק ממדינות המפרץ. בין ישראל לאיחוד האמירויות אין אמנם יחסים דיפלומטיים רשמיים אך ישנם מגעים דיפלומטיים לא רשמיים בעיקר בתחומים כלכליים. בינואר 2010 ביקר שר התשתיות הלאומיות דאז עוזי לנדאו באבו דאבי לצורך השתתפות בכנס על אנרגיה מתחדשת, והיה בכך לשר הישראלי הראשון שמבקר במדינה.

אין זה פלא שמשרד החוץ מנצל את הפלטפורמה החברתית של טוויטר ולוקח את הדיפלומטיה הדיגיטלית לשלב הבא. טוויטר היא רשת חברתית פופולרית ביותר בעולם הערבי דווקא בשל יתרונותיה הרבים: היא דינמית, לא מתקיימת בה צנזורה ומאפשרת למשתמשים בה, ובפרט לגופים רשמיים, להגיע לחשיפה רבה בקרב קהלים שונים ומגוונים. פרויקט Twiplomacy העוקב אחר התפתחות ומעורבות הדיפלומטיה הציבורית ברחבי העולם בטוויטר פרסם לאחרונה דוח מצב של מעורבות מנהיגים וסוכנויות ממשל ברשת החברתית לשנת 2013. משרד החוץ והמחלקה לדיפלומטיה דיגיטלית זכו למקום של כבוד ודורגו בין לא פחות מעשרת סוכנויות הממשל “המחוברות ביותר” בטוויטר. ברק אובמה, מאחוריך.

ישראל עומדת כיום בפני חסם של ממש באשר ליחסיה עם מדינות ערב ועם האזרח שברחוב. גופי תקשורת הפופולריים במדינות אלו לרוב מוטים פוליטית ואינם ששים להציג תמונה אחרת של ישראל מלבד זו המצטיירת באמצעות הסכסוך, וההתמודדות עם האתגר הזה דורש חשיבה מחוץ לקופסא, כזו שאין עוד מדינה בעולם הנדרשת אליה. המדיה החברתית ובראשה טוויטר מחליפות אט אט את הצורך במדיה המשודרת או הכתובה בכלי התקשורת המסורתיים ומשנות את ההנחות הללו מהיסוד. בשל מורכבות היחסים של ישראל עם העולם הערבי ובהיעדר האפשרות לפתוח שגרירות פיזית שתייצג את האינטרסים הישראליים במדינות המפרץ ותטפח שיתופי פעולה עמן, בחרה ישראל באפשרות החכמה והפרודוקטיבית ביותר בכדי לקיים קשר בלתי-אמצעי וישיר עם מדינות המפרץ. מי יודע, אולי בזכות היוזמה המבורכת הזו עוד נזכה לראות דגל מתנוסס מעל בניין שגרירות ישראל בריאד.