21:05

photo (3)

שלטון הליכוד בסכנה, כך טוען ראש הממשלה בעמוד הרשמי שלו בפייסבוק

20:41

הערכה שלי ושל טל פבל: אחוזי ההצבעה לא יעברו את ה- 72%. 70 מקסימום. הלוואי שאנחנו טועים

20:30

עד שמונה בערב הצביעו 63.7% מבעלי זכות הבחירה שהם 8.2%.
בבחירות הקודמות הצביעו עד השעה שמונה 59.7%.
הערכה שלי היא שאנחנו נעמוד בעשר בלילה על 70% הצבעה

אחוזי הצבעה עד 8 בערב

אחוזי הצבעה עד 8 בערב

20:02

גרף שהכין טל גלילי, דוקטורנט לסטטיסטיקה מאוני’ ת”א מדגים את מה שאנחנו רואים ביום הבחירות הזה. לטענתו, אחוזי ההצבעה ידמו לאלה של בחירות 1992- הקליקו כדי להגדיל

percent votes per hourIsraeli elections 2013

percent votes per hour
Israeli elections 2013

19:45

רון שושני בשתי תובנות על הבית היהודי ויש עתיד:

1. המהלך ארוך הטווח של נפתלי בנט (ושל איילת שקד) עד להפיכת המפלגה שלהםלכוכבת ואת נפתלי לרוק סטאר -> המהלך הזה יילמד בבתי ספר למנהל עסקים. זה הדבר הכי מרתק שקרה במערכת הזאת, וזה ממש לפי כל ספרי השיווק ועל פי כל המתודות הקונסטרוקטיביות לבניית גוף פוליטי\שיווקי רציני.

צריך להוריד את הכובע בפניהם , ללמוד מהם, והמקרה שלהם יהפוך בברור ל case study

2. יאיר לפיד עשה מהלך לא פחות משמעותי, הוא לא יהפך ל case study, אבל כן יוזכר כמהלך מוחלש “סטייל נפתלי בנט” אבל בזוית שונה. יאיר לפיד עשה מהלך שיווקי רזה ונאה, בניגוד לבנט שהיה אסטרטגי, יעיל ובעל גוף ועוצנה.
לפיד בנה כח למערכה בקרב, בנט בנה למלחמה. מרתק.

19:15

כמה מחשבות תוך כדי היום הזה:

1- בטבע, לכל כוח יש גם כוח נגדי. כשהופכים מספרים לשיחה על בני אדם ועל ישראלים בפרט, אני חושב שהבחירות האלה, כלומר אחוזי ההצבעה האלה מבטאים את תחושת ה”עד כאן” שאנחנו חווים כשאנחנו מתגייסים לצאת למבצע צבאי או מלחמה. אם ניקח רגע את אחוזי הגיוס למילואים העומדים על מעל 100% בשעות משבר, אנחנו באותו מצב, או מתקרבים לשם, אלף אלפי הבדלות.

2- אחוזי הצבעה גבוהים טובים למרכז שמאל ורעים לימין. זה מעיד לדעתי על דבר אחד- ממשלות הימין של השנים האחרונות היו כתוצאה מאי הצבעה של השמאל. אפשר להסתכל על זה גם אחרת- זה לא מעיד שרוב העם בעד הימין אלא שהוא פשוט לא הצביע והבחירות נוצחו על ידי נצחון באחוזי הצבעה ולא על ידי מספרים אבסולוטיים.

3- הימין תמיד יהיה חזק יותר באחוזי הצבעה אם הם נמוכים כי הציבורים הנוטים ימינה מצביעים הצבעה אידאולוגית/דתית, משהו שלא קיים או שקיים במידה חלשה יותר במרכז שמאל. ואז תל אביב מתעוררת משנת החורף שלה. כך או כך, הדור הזה שקם פה בשנתיים האחרונות- עומד ומשנה את חוקי המשחק לדעתי.

טל שניידר בפוסט על מה שקורה בתוככי הליכוד – מתארת פאניקה

 

18:40

 

טל פבל הסב את תשומת ליבי למספרים הבאים:

עד השעה 10:00 הפער היה 1.1%.
עד השעה 12:00 הפער היה 3.3%.
עד השעה 14:00 הפער היה 4.3%.
עד השעה 16:00 הפער היה 4.7%. 
ועד השעה 18:00 הפער עומד על 5.2%.

18:30

נכון לשעה 6 בערב יש 55.5% אחוזי הצבעה בבחירות, תוספת של 8.9 אחוזים, 5.2 אחוזים יותר מבבחירות הקודמות.

שיחה מעניינת על מספרים יש כאן

 

אחוזי הצבעה עד שעה 18

אחוזי הצבעה עד שעה 18

16:50

אני תוהה ביני לבין עצמי איך ניתן להעלות את אחוזי ההצבעה? דיון מעניין מתקיים אצלי בפייסבוק בנושא הזה

גוגל העלו דודל בעמוד הישראלי שלהם

16:31

נתוני אמת על אחוזי הצבעה

נתוני אמת על אחוזי הצבעה

עד 10 בבוקר הצביעו 11.4 אחוזים מבעלי זכות הבחירה. עד 12:00 הצביעו עוד 15.3 אחוזים. עד 14:00 הצביעו עוד 11.6 אחוזים. עד 16:00 הצביעו עוד 8.3 אחוז. הצהריים שלנו חלשים.

16:22

46.6% אחוזי הצבעה עד השעה 16:00, כ- 5 אחוזים יותר מאשר בבחירות הקודמות

תוצאות אמת יפורסמו ברשת החל משעת סגירת הקלפיות- אפשר לקבל תוצאות אלה דרך גישה ללינק הזה דרך הסמארטפון שלכם: http://www.m.votes-19.gov.il

עידו דניאל: “שורה התחתונה- זה נראה כאילו התקוות שלנו לפוליטיקה חדשה של גושים הולכת ומתרסקת. רסיסי המפלגות והשוליים האידאולוגיים הם המרוויחים הגדולים מהפיצולים. זה למה הליכוד והעבודה יחסית נחלשים, זה למה מרצ, חד”ש ועצמה לישראל מתחזקים.קדימה של מופז נעלמה כליל מהמפה הפוליטית דווקא ביום הבחירות. זה לא אומר שלמופז אין מצביעים או שהוא לא ראוי, אלא שיש רסיסי מפלגות שחזקות ממנו כרגע והוא לא צפוי לצלוח את מבחן אחוז החסימה.”

אחוזי הצבעה רשמיים בבחירות 2013 לפי שעות, מתעדכן בלייב.

אחוזי הצבעה

אחוזי הצבעה

15:26

בטוויטר יש את #IsraelElection שיתן לכם ציוצים באנגלית בנושא המדובר, אפשר לעקוב אחרי פעילות של דוברים, של נציגי מדינה, תקשורת ועולים חדשים שמממשים את זכותם הדמוקרטית

15:15

יואב לרמן, בלוגר :

תורים בקלפי בצהריים, ובסך הכל אווירה טובה מאוד של דמוקרטיה. הרבה אנשים מצביעים גם אנשים שגרים רחוק מהקלפי מנצלים את זכותם הדמוקרטית בקלפיות למוגבלי ניידות. יש מצב לשמור על הדמוקרטיה הישראלית.

רמי יולזרי:

קלפי 54 בית ספר בן צבי נס ציונה. שקט שקט. נכון לשעה 15:00 175 מתוך 400 כבר הצביעו.
כיתה שטופת אור, הרבה סרגלים ועטים והמון סימון ידני. ככה נצביע גם בבחירות לכנסת ה 20 בעוד 4 שנים או שנה או עוד שנתיים. הכל נראה תקין. כל הפתקים במקום. בוועדה נציג שס נציגת הליכוד ואני כמי שרשום כפקוד העבודה . יש לנו משקיפה מטעם יש עתיד. מחכים לתוצאות האמת.

צילום: רמי יולזרי

צילום: רמי יולזרי

14:57

טל שניידר, פלוג, בפוסט פייסבוק שלה: “שני הסברים ראשוניים לשיעורי ההצבעה הגבוהים: האחד, מזג האוויר היפה. השני, העובדה שחלפו 4 שנים, ואזרחי ישראל לא נדרשים לקלפיות שוב ושוב, מחזירה את האימון של הציבור במערכת.”

14:30

טור טוב של סבר פלוצקר בוויינט הבוקר מדבר על כך שהליכוד של היום הוא לא מה שהיה פעם. הנוכחות שלו יצאה מהרחוב, מקור כוחו בעבר ועברה אל הרשת, מקור כוחן של המפלגות החדשות. זה מזכיר לי טור שקראתי על כך שהעולם המערבי, בגלל גידול אוכלוסיה שלילי מוביל את עצמו על עבר הכחדה, בעוד מהגרים מאפריקה וממדינות האיסלם מתרבים בקצב מטורף וכך יצא שלאורך זמן, הרחם הוא כלי הנשק הטוב ביותר של הנדכאים.

בנוסף, אחד הדברים שאנחנו שמים לב כאן זה שככל שבסיס הכוח האינטרנטי שלך חזק יותר, כך אתה תצליח בבחירות הללו. מפה תצמח ההפתעה בבחירות האלו.

מעריב מדווח עכשיו על כמעט 40% הצבעה.

כמעט 40% הצבעה

כמעט 40% הצבעה

14:05 – כתבה באייס: חיים יבין יגיש את המשדר המרכזי של ynet לידו של אטילה שומפלבי. מצד אחד, כבוד. מצד שני, לא רוצה להיות במקום אטילה במעמד הזה. #צל

13:55 תובנות הצבעה של בצלאל פוטשבוצקי, יועץ ארגוני, חבר ובלוגר

בבחירות האלה הצבעתי לראשונה בתל אביב. ב- 99 הצבעתי בקלפי צבאית, ב- 2003, 2006 ו- 2009 הצבעתי ברמת השרון. אולי זה השפיע על האווירה מסביב, אולי גם על התחושות שלי.
אני חושב שאני תמיד מתרגש להצביע. יש בזה משהו טקסי, משהו עוצמתי, רגע אחד שבו חתיכת נייר קטנה באמת נותנת לך כוח, הרגע שבו באה לידי ביטוי מלא השייכות שלך למדינה הזאת. אני אזרח מדינת ישראל – אני מופיע ברשימת האנשים שיכולים (גם אם דרך שורה של סוכנים) להגיד למדינת ישראל מה לעשות, והיא – צריכה שאני אעשה את זה.
הבוקר ראיתי בפייסבוק את הנשיא שמעון פרס מצביע. חשבתי על כך שהאיש בוודאי הצביע בכל מערכת בחירות שהתקיימה כאן מקום המדינה ועד היום. כמה זה יוצא? מעניין אם זה עדיין מרגש אותו כל פעם מחדש כמו שזה מרגש אותי.
התעוררתי עם מחשבות קונספירטיביות. מה אם מישהו לא סוגר טוב את המעטפה והפתק שלו נופל? איך הם סופרים בכלל את כל הפתקים האלה? יותר מארבעה מיליון פתקים בלילה אחד? מה אם מישהו מפשל בספירה? חשבתי על חוסר האמון הגובר במערכת הפוליטית ובמוסדות השלטון, ואז הגעתי למסקנה שהדבר היחיד שאני יכול לעשות הוא להאמין בחשיבותן של הבחירות וביכולת שלי להשפיע דרכן.
כשעמדתי בתור הגיע איש אחד מבוגר, אני מעריך שהיה בערך בן 70. הסדרן בכניסה שאל אותו איזה מספר קלפי הוא צריך, והאדון ענה שהוא לא יודע – הוא תמיד מצביע כאן, באותה קלפי, באותה פינה. אני חושב שכל מי שעמד מסביב העלה חיוך קטן. הוא עדיין מאמין.
נהרות אנשים נכנסים, יוצאים, עוברים. גברים, נשים, בחורות, בחורים, אבות, אמהות, גמלאים, מכל הגילים והצבעים. מנצלים את היום היפה בחוץ כדי לקבוע מה יהיה כאן בשנים הקרובות.
כל קול משפיע. חלוקת המושבים בכנסת לא נקבעת בהגרלה ולא מן השמיים, אלא באיסוף של קול לקול, כל איש ואישה שעשו חשבון נפש לעצמם והכניסו פתק אחד למעטפה לפי צו מצפונם. הקמפיין, התעמולה, ההורים, החברים, הרבנים – הם לא נכנסים איתנו מאחורי הפרגוד. גם לא ברק אובמה, מדינות אירופה או האו”ם. שם, כמו ביום הכיפורים, כל אדם עם עצמו, עם מצפונו. כי בסופו של דבר, אנחנו היחידים שנצטרך לחיות יום יום עם התוצאות של הבחירה הזאת.
אחת הסיבות שאני מאוד סקפטי ביחס לסקרי בחירות, היא שבסקר אנחנו לא לבד מאחורי הפרגוד אלא מול הסוקר, לפעמים אפילו עם אנשים נוספים בחדר, כך שאין לנו לא את החופש ולא את השקט לבחור בנחת. זוהי לא בחירה אמיתית וגם לא הבחירה החשובה.
הגעתי לקלפי כשאני יודע מה תהייה הבחירה שלי. לא הייתה התלבטות. ועדיין לקחתי כמה שניות כדי לספוג את הרגע, להחזיק את הפתק שלי ביד, למשש אותו, לחוש את הממשות הפיזית שלו המגלמת כל כך הרבה יותר מחתיכה קטנה של נייר לבן עם אותיות. המעטפה שהכנסתי לתיבה, זהה בגודלה, בצורתה ובחשיבותה למעטפה של שמעון פרס או של כל אחד אחר. היום, ליום אחד, אני לא האזרח הקטן אלא ה-אזרח ב-ה’ הידיעה.
קלפי מדגמית של רשות השידור ברמת גן

קלפי מדגמית של רשות השידור ברמת גן

13:30 עדכון של רמי יולזרי, מחברת זטא טולס המתמחה בסקרי אינטרנט:

אחוזי ההצבעה גבוהים / נמוכים ושיעור המתלבטים שהחליטו לדת מהגדר ולהצביע למפלגה כזו או אחרת יכריעו כיצד תיראה הכנסת הבאה, מי ירכיב את הממשלה הבאה ומה יהיה הרכבה. צריך לזכור שבשעה 22:00 היום שוב נראה תוצאות של סקרים / מדגמים.זה לא אותם סקרים שכולנו התקפנו או סתמנו את אפינו למראה הנתונים.
הפעם לא מדובר בסקרים טלפוניים אלא במה שאנחנו מכנים בשפה המקצועית exit poll .
סקרי יציאה מהקלפי שבה מבקשים הסוקרים מנדגמים להצביע כפי שהם הצביעו בקלפי.
הסוקרים של ערוץ 10 יעשו זאת באמצעות טופס וראיון קצר פנים מול פנים לפחות על פי הפרומואים בערוץ. המדגם של מינה צמח יהיה מבוסס על סימולציות אמיתיות של הקלפי.
מדגמים אלה הרבה יותר מדוייקים : מדגם גדול של אלפי מצביעים, יותר קרוב ודומה לדבר האמיתי, סקירה פחות או יותר בזמן אמת. עדיין יתכנו טעויות ‘ קודם כל זה מדגם ולא תוצאות האמת תמיד יש סטיות. דבר שני זו דגימה שכטיבה של דגימה יש בה תמיד מרכיב של בעיות. כבר עכשיו כ-7 שעות לאחר פתיחת הקלפיות עושה רושם שהקמפיינים השונים שקראו לאנשים ללכת לממש את זכות ההצבעה הצליחו. שיעור ההצב על פי הדיווחים הרשמיים נכון ל 12:00 בצהריים עומד על קצת פחות מ-27%.
אנחנו הולכים כנראה לאחוז הצבעה גבוה בהשוואה לבחירות קודמות.
למי זה טוב ??
צריך לזכור שחרדים / תושבי התנחלויות / קהל שמזוהה עם ימין קיצוני מצביעים בשיעורים גבוהים של למעלה מ-90%. כלומר מפלגות אלה מנצלות היטב את הבסיס האלקטורלי שלהן.
שיעורי הצבעה נמוכים נמדדו בבחירות הקודמות בערים הגדולות . לא רק בתל אביב שהפכה לסוג של סמל אי אכפתיות אזרחית בצדק או שלא בצדק אלא גם במקומות שעליהן אנחנו פעמים רבות אומרים שהם אלה שמכתירים את הליכוד (באר שבע, קרית שמונה , דימונה).
שיעורי הצבעה גבוהים יכולים לשנות את התוצאות בצורה שקשה לחזות. אף סוקר לא יכול או הצליח לנבא אחוזי הצבעה בבחירות.
נקודה למחשבה את הבחירות הראשונות שלו הצליח אובמה לנצח בעיקר בזכות יכולתו למשוך קהל שלא הצביע בבחירות בעבר.
אחוזי הצבעה גבוהי םאצלנו בבחירות הנוכחיות משמעותן יותר צעירים מצביעים, יותר מצביעי פעם ראשונה, יותר מיואשים שבחרו לחזור לקלפי.

13:00

1- מעל רבע מבעלי זכות ההצבעה כבר הצביע. מעל רבע.

מעל רבע מבעלי זכות הבחירה (מעריב)

מעל רבע מבעלי זכות הבחירה (מעריב)

12:20:

1- אחוזי הצבעה נמוכים באוכלוסיה הכללית משרתים את הימין מכיוון שאחוזי ההצבעה בציבור הימני גבוהים בהרבה משיעורם באוכלוסיה. כך למשל מצביעי ש”ס והמפלגות החרדיות האחרות ממש “מממשים מצווה” של הרב.  מפלגות דתיות ולאומיות, כגון הבית היהודי יביאו אוכלוסיות שממילא מצביעים בהמוניהם, יותר משיעורם באוכלוסיה. כך יצא שמה ש”אמור להיות” הוא הכנסת הלאומית ביותר מאז קום המדינה. הדרך היחידה לשנות את התוצאה הזו היא לאוורר את אחוזי ההצבעה, להעלות אותם, ללכת להצביע.

צילומסך ynet

היום הזה הולך להיות יום של תובנות, אני אעשה אותו בעיקר בפייסבוק אבל הוא יעבור גם לבלוג כדי לשמור את הרישום. נעשה אותו מתגלגל

את הפוסט הראשון התחלתי לכתוב ב- 09:50 הבוקר, מובא פה כלשונו

בקלפי. התלבטתי עד הרגע האחרון, ממש עד רגע כתיבת שורות אלה.
הנה מה שאני חושב:

1- בנט, אלדד ולפיד, ראשי שלושת המפלגות שתשתיתן הארגונית מבוססת על פייסבוק יפתיעו את הבחירות האלה. בנט קם על תשתית “ישראלשלי”, אלדד הקים את “ארץחדשה” ויאיר עשה את זה סולו על בסיס המוניטין התקשורתי שלו. אבל כך או כך, פייסבוק היה שם בעומק הדברים.

2- אם הסקר שראיתי הבוקר מתקרב איכשהו לאמת, זה אומר שאנחנו במעין ככר תחריר משל עצמנו. התפוררות הסדר הישן של הדברים, צמיחת המפלגות הקטנות וחוסר יציבות שלטונית אינהרנטית. במצרים לא ידעו ערב המהפכה שהיא תקרה, היא פשוט קרתה. אני חושב שזה יקרה היום גם בישראל, רק באופן דמוקרטי.

3- במצב כזה, יש סיכוי ששלי תרכיב את הממשלה, יש סיכוי שבנט (וגם ש”ס כמובן) ילך עם שלי. יאיר ילך עם ביבי ואני לא מאמין לו שהוא יעמוד במילתו לא להיות עלה תאנה. אם הוא יעמוד במילתו ואם לבני תעמוד במילתה, ניתן יהיה להרכיב רוב חוסם או להוביל מהלך קואליציוני של המרכז. הכל תלוי באחוזי ההצבעה.

4- קראתי ש- 35% מהכנסת יהיו חכ”ים חדשים, זה חסר תקדים. מתוכם אפשר לראות בבירור רוב או לפחות 50% צעירים. זה ד.נ.א אחר. אם הצעירים (לא משנה מה צבעם) יסרבו לקחת חלק בשיטה הקיימת וימציאו ויאמצו שיטה חדשה של הדברים, דברים לא יהיו כפי שהם. זו אינה תחזית או תקווה, זו הסתכלות על המציאות.

5- אחוזי ההצבעה היום יהיו גבוהים מהפעם הקודמת. ואם לשפוט ממה שהולך בפייסבוק (למרות שזה לא מדד)- אנשים פה יודעים טוב מאד שהם חיים במדינה דמוקרטית. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית, גם אם קשה פה וגם אם יש לכם ביקורת על הממשל או השיטה. תזכרו את זה תמיד.

הנה פוסט שכתבתי אי שם לקראת סוף דצמבר, הוא יסביר קצת יותר לעומק את מה שכתבתי פה בקצרה על השפעת המדיה החברתית על הפוליטיקה

 

מנוי מייל לבלוג שלי

 

מנוי רסס

 

עקבו אחרי בטוויטר

 

עקבו אחרי בפייסבוק

 

בחירות 2013