עדכון 5/8/2013

אינפוגרפים במערכת הבטחון– פוסט חדש בטק פוליטי על השימוש של משרד הבטחון באינפוגרפים למטרות הסברה

עדכון 24/11/2012

[מצגת] אוליבר וודס פירסם מצגת מרשימה ביותר שייתרה את הצורך בפוסט סיכום לפעילות הצהלית שהתחילה לקרות שעות ספורות אחרי שפירסמתי את הפוסט הזה.  וודס מדבר על השימוש המקיף, המכיל, המרשים, המקיף ביותר של ארגון בכלל וארגון צבאי בפרט בכלי מדיה חדשה ועל יחסי הציבור וההשלכות של השימוש המקיף הזה.

כשהעליתי את הפוסט הזה בבוקר מבצע עמוד ענן של צה”ל, לא ידעתי שהוא יחזה במדויק את השימוש של דובר צה”ל בכלי ניו מדיה בצורה כל כך מורכבת ומקיפה. אני מצדיע, מתרשם ושמח עלההטמעה העמוקה של ההבנות.

Israel’s Social War: Strategy & Tactics from Oliver Woods

 

[תחילת פוסט מקורי 14/11/2012]

אינפוגרפים הם כלי מלחמה, הכותרת הזו דורשת הסבר כמובן, אך ראשית כל בואו נעשה סדר בדברים.  

מהי אינפוגרפיקה?

לפי וויקיפדיה, אינפוגרפיקה היא יצוג גרפי של מידע או ידע. האינפוגרפיקה מציגה אינפורמציה בצורה מהירה ובהירה בד”כ בעיתונים, במפות, בכתיבה טכנית ובספרי לימוד. באמצעות אינפוגרפיקה אפשר להעביר מסרים מורכבים (מספרים, סטטיסטיקות, רעיונות) באמצעות סימבולים בודדים. עד כאן ההגדרה.

איך מייצרים ויראליות

כתבתי כבר בעבר שויראליות היא תוצאה של תהליך שלם ואינה כפי שחושבים רבים אקט יחיד או דבר שנוצר מעצמו כמו מעין מפץ גדול שפתאום קרה. בשביל “תוצאה” ויראלית צריכים מסרים פשוטים, עדיף אחד או שניים, צריך לעבוד בצוות, צריך שגרירים שישאו את המסר בתחילת הדרך וצריך כלי תחבורה שישא את המסר- תמונה, סרטון, סטטוס, בלוג פוסט- כל דבר שניתן לשתף אותו. זה בקיצור.

אינפוגרפיקה ככלי מלחמה

ככל שרשתות חברתיות הפכו להיות כמו אוויר ואנשים הפכו למשתמשים חכמים יותר במדיות השונות כך גבר התסכול של כל אחד ואחת מאיתנו מכשלונות ההסברה של מדינת ישראל בשנים האחרונות. זה לא פלא, מול ישראל עמדו אינסוף אינדיבידואלים וארגונים מכל העולם שביקשו לקעקע, להשטיח, להכפיש ולערער את לגיטימיותה של ישראל בדעת הקהל. איך הם עשו את זה? הם לקחו מסר פשוט, שלרוב היה גם שקרי או מסולף, עבדו בצוות, רתמו שגרירים, השתמשו במדיה זמינה ככלי תחבורה ועשו לעצמם יחסי ציבור. כך ישראל חטפה פעם אחר פעם, כך עשו לנו בית ספר. זו היתה אחת ההוכחות לכך שאינטליגנציה מדינתית תמיד תיפול אל מול אינטליגנציית המונים, שהרי מה למדינת ישראל וקראוד סורסינג, מה לפקידים ולחדשנות?

מהצד האחר, ככל שישראל חטפה יותר, כך קמו תומכי ישראל, בארץ ובגולה כדי לעשות מעשים שונים על מנת להגן על ישראל בדעת הקהל. הפעולות נעו מהפגנות תמיכה, עצרות, הרצאות, הפגנות, כתבות בעיתונים שונים, קבוצות ועמודים בפייסבוק, דיונים ערים בטוויטר, מלחמות ערכים בוויקיפדיה ועוד. אך עם כל הכבוד לכל אלה, ויש הרבה כבוד, אני חושב שהאלמנט החזק ביותר, זה שמבעיר הכי הרבה שדות קוצים, זה שנישא ברוח את הזמן הממושך ביותר, זה שכמעט אי אפשר להתגונן בפניו הוא האינפוגרף (הוא ויראלי מחד, ורוב האנשים לא בודקים את אמיתות הנתונים שבו). לאחרונה יש התעוררות מבורכת בתחום הזה, יחידת הניו מדיה בדו”צ, למשל, החלה לפעול בשיטתיות באפיק הזה על מנת להעביר את מסריה. זה לא שהם היחידים שיכולים, הם מהבודדים שממש עושים. גם אחרים מכינים, אינדיבידואלים, ארגונים (אייפאק עושים עבודה לא רעה), קבוצות וראשי ממשלה למיניהם גם. 

אינפוגרף נושא מסר פשוט. הוא אמנם מעט קשה להכנה (פיזית) אבל הוא עושה את העבודה וככזה הוא כלי מלחמה חזק ביותר במלחמה על דעת הקהל. הנה כמה דוגמאות שלבטח כבר ראיתם ואולי עוד לא, על כולן ניתן להקליק כדי להגדיל. אינפוגרפים הם הדבר להשקיע בו בתחום הזה.

 אייפאק יודעים לספור ועושים את זה בצורה מרשימה

 יחידת הניו מדיה בדובר צה”ל

 אינפוגרף ממקור לא ידוע על הפערים הצבאיים שבין ישראל ואירן

בנימין נתניהו באו”ם, מציג אולי את האינפוגרף הידוע ואולי האפקטיבי ביותר שנעשה מעולם

 

main photo by iStrategy

 

5 comments on “אינפוגרפים הם כלי מלחמה

Comments are closed.