This post is also in English

בשורה התחתונה הכל מסתכם ב-לחשוב על הכל מראש.

כשאנשים אומרים לכם שהם רוצים סרטון ויראלי אתם יכולים להסיק מזה שבאופן כללי הם מסתכלים בהשתאות על מהלכים שיוצרים באזז, שהתוצאה היא ברמה של קסם עבורם או במילים אחרות- הם לא מבינים. זה בסדר, באמת. ולא משחצנות, כשאני מסתכל על כל מיני דברים שדרושה עבורם השכלה בפיזיקה גם אני משתאה, ולא רק פיזיקה, גם מאנשים שיש להם אינטליגנציה רגשית יוצאת דופן אני מתפעם.

ויראליות היא תוצאה של תהליך, היא לבטח לא אקט שקורה יש מאין. סרטון הוא רכיב בתהליך מורכב שיותר משהוא דורש נסיון בצילום, דורש הבנה של תהליכים חברתיים. סרטון הוא הרכיב הפשוט ביותר להפקה בכל התהליך, גם אם הוא המורכב ביותר להפקה מבחינה פיזית.

אז אחרי ההקדמה הזו- איך מייצרים ויראליות?

אם מסתכלים על ויראליות כתהליך אפשר להתחיל ולפרק אותו לגורמים. יש לו התחלה אמצע וסוף. ההתחלה ידועה, האמצע ידוע בערך והסוף לא ידוע בכלל. חוק טבע, ככה זה. כל גורם צריך להיות במקומו בזמן המתאים ובמסה המתאימה. בתהליך כזה קיימים מוטיבים של הפקה, של יחסים עם אנשים, של כסף, השקעה, מחוייבות של אנשים, טכנולוגיה, אמצעי הפצה, רעיון מדליק, גוף מתניע, יחסי ציבור ו”משתנה נעלם” שצריך להוסיף למשוואה ולחיות איתו.  בשורה התחתונה הכל מסתכם ב-לחשוב על הכל מראש.

איך מייצרים ויראליות?

1- אתם צריכים מסר פשוט, keep it simple, stupid. מסרים מורכבים לא עוברים. הם לא עוברים בגלל שהציבור לא יכול להתרכז במסרים מורכבים (תניחו שלציבור יש מוח עצל) והמדיה או המדיום לא מצליחים לשאת מסרים מורכבים.

2- עיבדו בצוות. אחד אולי יכול להמציא את הרעיון אבל אף אדם אחד לא יכול להתחיל ולסיים תהליך שסופו באזז ובטח לא התנעה לפעולה. בתהליך הזה אתם צריכים מסביבכם קבוצה של אנשים שכל אחד מהם הולך בכיוון שונה ואז נוצר אפקט פיזור או שכולם הולכים באותו כיוון ויחד יוצרים אלומת אור גדולה ומרוכזת.

3- ריתמו שגרירים. שגרירים הם האנשים שנושאים את המסר שלכם על גבם אל הקהילות שלהם. הם החלק הכי חשוב בכל התהליך וזה שבוחן כמה הרעיון שלכם טוב, כמה הצוות שלכם טוב ובעצם גם מספק בחינת מציאות ראשונה אצל “המאמצים המוקדמים” של המסר שלכם.

כשחושבים על באזז נהוג לחשוב על אש בשדה קוצים. בצדק. בשדה קוצים צריך זיק אחד, ניצוץ אחד שידליק את הקוץ הראשון, והטבע של האש, במידה שיש לה חומר בערה לאכול- תתפשט. כשאתם בונים סרטון או כל דבר אחר, אתם בסך הכל מייצרים את הניצוץ הראשון. אך מכיוון שאינכם מייצרים את השדה ולא את התנאים בטבע, אתם צריכים לייצר אותם אצל אנשים דרך ההגעה לרגש שלהם, שאחרת הם לא יסכימו לשמש לכם כמוליכים. השגרירים הם גם אלה שמסכימים לשאת את הניצוץ וגם מסכימים לשמש חומר בערה, כמו מדליקי הפחמים הלבנים ששמים במנגל. הם יידלקו וידליקו את הפחם שלידם, סימכו עליהם.

צילום: דימה וזינוביץ’

4- עשו הכל כדי שיהיה קל לשתף. זו דווקא הנקודה הקלה ביותר מכל הנקודות. מקודם הצעתי לכם להניח שלציבור יש מוח עצל. אתם צריכים להניח שיש לו גם אצבע עצלה. שדה קוצים נוטה להיכבות אם משעממים אותו או אם לא קל לו לדלוק. הדגישו את כפתורי השיתוף באתר שלכם, שימו את הסרטון במקום הכי ברור והכי טריויאלי עבור שיחי הקוצים שלכם. המצגת שלכם צריכה להיות פשוטה נורא. כיתבו פחות והציגו יותר. אם אפשר לסכם אתכם באינפוגרף אל תכתבו פוסט. השאירו סרטונים באורך של דקה וחצי ולא יותר, שדה הקוצים נוטה להיכבות משיעמום, הסירו מכשולים זה עושה לו טרנאוף. תיזהרו מ TURN OFF.

5- השקיעו ביחסי ציבור. אתם בטח אומרים עכשיו “רגע, כל ההשקעה בשגרירים זה יחסי ציבור”. כן. אבל לא. הנה הגענו לשלבים האחרונים. יחסי ציבור יעזרו לכם להעביר את השיחה מהמדיה החברתית למדיה המסורתית, במידה וזו לא אספה את הבאזז אליה קודם לכן. אם יש לכם משהו שאתם רוצים להעביר לציבור, שהוא יותר מרעיון אלא משהו קונקרטי יותר, פיזי יותר, אנשי יחסים ציבור יעזרו לכם לשפר תוצאות, בין אם של כמות צפיות והשתתפות ובין אם זה המרה לקניה של המוצר או השירות שלכם. יחסי ציבור טובים יתנו לכם עוד הרבה חומרי בערה בצורת כתבות שתוכלו להזרים בַּסירקולציה של שדה הקוצים שלכם והטבע של התקשורת המסורתית היא לסקר ולהעביר מסרים, זה שווה את משקלו בזהב. אם אתם עושים אופנה, דברו עם כל בלוגרי האופנה. אם אתם עושים טכנולוגיה, המאמצים המוקדמים הם הקהל שלכם. אותו דבר עם מוסיקה, פוליטיקה, אומנות, עיתונות.

את כל אלה צריך להכין מראש. הכינו את כל הדברים האלו מראש ורק אז התחילו בתהליך. אם תעשו את זה צעד צעד כנראה תיפלו בדרך פעם אחת או יותר. אם תכינו את הכל מראש, אז אחת היא מה יקרה, אתם מוכנים לכל, וגם אם לא, אם זה מצב המוכנות שלכם לא תיזדקקו לרמות גבוהות של אילתור ופתרון בעיות.

אם יש לכם עוד רעיונות או שאלות על התהליך אתם מוזמנים לכתוב בתגובות

לפוסט הזה יש גירסה באנגלית

עריכה מאוחרת:
סרטון מ TED- למה סרטונים הופכים לויראליים 

11 comments on “איך מייצרים ויראליות?

Comments are closed.