כשעוקבים אחרי המערכת הפוליטית מגלים שקורים הרבה דברים במקביל, כמובן. ביום השואה, רוב חברי הכנסת, השרים והמשרדים מוציאים הודעות סטנדרטיות. טק פוליטי אסף עבורכם מספר ידיעות קצת פחות סטנדרטיות:

א. ציפי לבני:

“בישיבת הממשלה היום הודעתי שמשרד המשפטים יתן סיוע חינם לניצולי שואה בלי שיצטרכו להוכיח אי יכולת כלכלית, למלא את כל הטופסולוגיה ולעבור את הביורוקרטיה. הצעת חוק תונח בימים הקרובים בעקבות עבודה מקדימה שנעשתה ובה נמצא כי רבים מהם נמנעים מלקבל סיוע או נופלים בידי מאכרים בעייתיים.”

ב. GOV IL:

“הושק אתר מידע ייעודי שירכז את כל זכויותיהם של ניצולי השואה. האתר הוקם על ידי הרשות לזכויות ניצולי השואה במשרד האוצר, בשיתוף מיזם כל-זכות: http://bit.ly/Y5SGEk“.

 

ג. משרד החינוך – אוח

איך מדברים עם הילדים על השואה, כיצד מסבירים להם זוועות שלנו כמבוגרים קשה לעכל, מה אומרים להם על הצפירה וכיצד משיבים כשהם שואלים האם האסון הזה עלול להתרחש שוב? כל התשובות לשאלות אלה בעמוד מיוחד באתר משרד החינוך.

ד. ראש הממשלה בהודעה ליום השואה:

בימים האחרונים היינו עדים למקרים מזעזעים של תקיפת קשישים, ביניהם ניצולי השואה. אנחנו לא נסבול זאת. אנחנו נפעיל את כל משקלה של ממשלת ישראל כדי למנוע את מעשי הפשיעה האלה וכדי להעניש בחומרה את הפורעים. יש לנו מחויבות עמוקה לקשישים בכלל ולניצולי השואה בפרט, ואנחנו מחויבים קודם כל לרווחתם ולביטחונם. הממשלה אישרה היום הצעה שסוכמה ביני ובין שר האוצר להוסיף 50 מיליון שקל לקרן סיעוד לקשישים הללו ולניצולי השואה, וביקשתי להוסיף גם 15 מיליון שקל של תרופות, כדי להקל עליהם. האנשים האלה שרדו את תופת השואה, הם השתתפו במערכות ישראל, הם בנו את מדינת ישראל, הם העדות לתקומה שלנו, והמחויבות שלנו להם היא כזו שנעשה כל מה שנידרש. אנחנו נותנים היום ונוסיף ככל שיידרש.

ה. הכנסת:

1- השופט בך בכנסת: “לא עובר יום שאני לא נזכר במשפט אייכמן”. שופט בית משפט העליון, גבריאל בך, ששימש כאחד התובעים במשפטו של אדולף אייכמן, התארח ב״בימת הכנסת״ וסיפר על חוויותיו מהמשפט.

2- יו”ר ועדת העבודה והרווחה המיועד: אכנס דיון דחוף במצוקת ניצולי השואה
בתגובה לנתונים המצביעים על טיפול כושל של המדינה בניצולי השואה, אמר ח”כ חיים כץ (הליכוד) המיועד לכהן כיו”ר הוועדה, כי מדובר בביזיון ובתעודת עניות לחברה הישראלית. 

ו. אביגדור ליברמן:

מתקפת הסייבר על מדינת ישראל, שבאה בתאריך הסמלי של ערב יום השואה, היא תזכורת נוספת לכך, כמובן עם אלף אלפי הבדלות, שבכל דור ודור ינסו שונאי ישראל לנצל גם את הקדמה והטכנולוגיה בכדי לנסות ולספק את מאוויהם האנטישמיים, הפרימיטיביים והחשוכים.
משחר ההיסטוריה, מימי העבדות במצרים שציינו רק לפני שבועיים בליל הסדר, דרך השואה הנוראה מכל ועד ימינו אלה שבהם אנו מתמודדים עם אוייבים שתוקפים אותנו גם באבנים וגם באינטרנט, חובה עלינו לעמוד על המשמר ולדאוג לכך שאף יהודי, במדינת ישראל ובעולם, לא ייפגע רק בשל היותו יהודי ושכל המזימות של האנטישמים לדורותיהם יגדעו באיבן.
גם הכישלון הידוע מראש של השיחות שנערכו בסוף השבוע האחרון בין המעצמות לאירן, מוכיח שוב שגם בדור הזה ההגנה על המשך קיומו של העם היהודי ישאר תפקידה של מדינת ישראל. שהרי המדינה היחידה שאותה מאיימת אירן להשמיד, במקביל לפיתוח הנשק הגרעיני, היא מדינת היהודים. ולכן אסור להקשיב לאלה שמרגיעים אותנו ושאומרים שעלינו לשבת בשקט ולחכות. חיכינו כבר בשנות ה-30 וראינו מה קרה בשנות ה-40. לצערי, המסקנה שלי מסבב השיחות האחרון באלמאטי בקזחסטן היא שמהסכמי מינכן ועד השיחות האלה – כלום לא השתנה והעולם לא למד דבר. לכן, ההגנה הזו, על כל יהודי באשר הוא, הוא תפקידה הראשון והחשוב ביותר של מדינת ישראל ואנו נמשיך למלא אותו תמיד.

ז. מזכירות הממשלה (לא קשור ליום השואה):

בישיבת הממשלה שתחל בעוד שעה, תשיק מזכירות הממשלה פיילוט למערכת ‘שולחן חכם’. המערכת תחליף את ערמות הדפים שמקבלים השרים לפני כל ישיבה. המערכת מציגה לכל שר את סדר היום של ישיבת המשלה, הצעות ההחלטה, המצגות, וכל החומר שמועבר בדרך קבע לשרים והודפס עד כה על גבי חוברות נייר. המערכת תאפשר לשרים לקרוא חומרים, להצביע באופן דיגיטלי, להירשם בסדר הדוברים בדיון, ולהעביר מידע בין אחד לשני.

מזכיר הממשלה, צבי האוזר: “המהלך משלים את תהליך הפיכת עבודת הממשלה לעבודה בסביבה דיגיטלית מתקדמת. הוא נועד לייעל את מהלך הישיבות לאפשר נגישות טובה יותר של השרים לחומרים, לחסוך בנייר ובהדפסות ובכך גם לשמור על איכות הסביבה. ישראל היא מעצמה טכנולוגית וראוי שגם ישיבות הממשלה ינוהלו באמצעות עזרים מתקדמים כיאה למדינות מפותחות”.