בשבוע שעבר רבים בספירה הפרו-ישראלית נטו לחשוב שזכינו לחזות בחזון אחרית הימים עוד בימינו אנו.  רוג’ר ווטרס, סולן להקת פינק פלויד האגדית, זו שגידלה דורות של אנשים ברחבי העולם להעז ולחשוב מחוץ לקופסא, הודיע בראיון וידאו ל”האפינגטון פוסט” כי הוא שוקל לחזור בו מהקריאה לחרם תרבותי על ישראל. בקטע מסרטון הראיון שפורסם באתר הבלוגים הפופולרי, נראה ווטרס מהורהר למדי וכמי ששוקל את מילותיו בכובד ראש: “אני שוקל את עמדתי בזהירות… אכפת לי מהאנשים המעורבים והתוצאות לטווח הארוך, יותר מאשר שאכפת לי מההווה”. בהמשך אף חיזק את משנתו החדשה באמצעות הדוקו הישראלי “שומרי הסף” שהתמודד באוסקר. כאן המקום להגיד כי אם את המשפט האחרון בדבריו לא הבנתם, זה בסדר. הניסוח המעורפל על האנשים וההווה הוא זה שגם הציל ווטרס מלינץ’ תקשורתי מצד חבריו המחרימים ברשתות החברתיות.

בשנים האחרונות משמש רוג’ר ווטרס באופן רשמי כנער הפוסטר של תנועת ה-  BDS (Boycott, Divestment, Sanctions), תנועת החרם על ישראל, ושלל הארגונים והפעילים אשר פועלים במסגרתה לבידודנו הכלכלי, תרבותי והאקדמי ולקידום פתרון המדינה הדו-לאומית לסכסוך הישראלי-פלסטיני. מאז שקרא לאמנים בין-לאומיים בראיון שהעניק לערוץ אל-ג’זירה במארס 2011 שלא להופיע בישראל, הפך ווטרס ליקיר הפעילים האנטי-ישראלים ורשם “לזכותו” מספר התבטאויות קיצוניות שמרבית הישראלים כלל לא מודעים להן: כמה חודשים לפני אותו ראיון לאל-ג’זירה הקים עליו ווטרס את חמתה של “הליגה נגד השמצה”, לאחר שבהופעה שלו בטורונטו הוקרן על הבמה קליפ ארט אשר הציג מטוסים משליכים פצצות בצורת מגן דוד ולאחריהן סימני דולר. ביולי 2011 צילם סרטון יוטיוב בתגובה על הצעת “חוק החרם” בכנסת בו רמז בתחילתו כי החוק מזכיר חקיקה מימיה האפלים של גרמניה.

 עשו מנוי לטק פוליטי:
לייק בפייסבוק
ציוצים בטוויטר
מייל על הבוקר
ר.ס.ס

המוניטין הזה זיכה אותו באוקטובר 2012 להזמנה רשמית להשתתפות כנציג חבר המושבעים בבית דין שדה לפשעי מלחמה בשם Russel Tribunal on Palestine שהתכנס בניו-יורק. “טריבונל ראסל” הוא למעשה קרקס שנתי נודד של הארגונים העוסקים בדה-לגיטימציה של ישראל ברחבי העולם. בזה אחר זה עולים בפני חבר המושבעים “עדי ראייה”, חלקם הגדול מעולם לא ביקר בישראל, ומאשימים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות, בהנהגת מדיניות של טרור מכוונת כלפי אוכלוסייה אזרחית, רצח עם והשלטת חוקי גזע במסגרת היותה מדינת אפרטהייד. המטרה הסופית מוצהרת: הפיכתה של ישראל למצורעת מבין משפחת העמים, ניתוק קשרים בינלאומיים ועידוד סנקציות וחרם כלכלי, תרבותי ואקדמי. במהלך הדיונים ווטרס קטע את הדיונים בכעס מסוים, ודרש מהנוכחים להתחיל לדבר על “הפיל הגדול שנמצא בחדר, וזה הכוח העצום של הלובי היהודי והישראלי” ששולט בוושינגטון ומאפשר לישראל לחמוק מעונש. ההתבטאות הזו הכתה גם את המארגנים בהלם, והם טרחו להשמיט את המילה “לובי יהודי” מתיעוד דבריו בחשבון הטוויטר הרשמי של הכנס, כאשר פעילים אחרים שצייצו מדבריו פועלים בהתאם. ואם זה לא מספיק, בדצמבר 2012 הוא כבר הופיע מעל בימת ועדה של האו”ם, במהלכה השווה את פעולותיה של ישראל לאלה של גרמניה הנאצית בעוד חמאס מבקש לעשות עמה שלום.

רוג’ר ווטרס עם חבר המושבעים בטריבונל ראסל

או אז, הגיע מועד הרצאתו של ווטרס במרכז הקהילתי היהודי 92nd street Y באפר איסט סייד של מנהטן שהייתה אמורה להתקיים בסוף חודש זה. יהודים רבים, בהם באי המרכז הקהילתי עצמו, מתחו ביקורת רבה שהתפרצה בעמוד הפייסבוק של המרכז על כך שאפשר שאפשרה את הגעתו. כמו כל קארמה טובה או חוק מרפי, ההופעה בוטלה, לקונים הוחזרו הכרטיסים, ורוג’ר ווטרס כאמור, הבין שלחרם יש מחיר אישי והתבטא כפי שהתבטא על חזרתו בתמיכה בהחרמתה של ישראל.

אך אל דאגה, תנועת החרם על ישראל, שנחלה כישלונות רבים מאז הקמתה, לא התכוונה לתת לחומה ליפול כל כך מהר ולוותר על הפרזנטור הכי נוצץ שלה. הם בוודאי כעסו עליו על שנטש אותם לפתע, ושהעז בכלל להזכיר את “שומרי הסף”, סרט שהמסר המרכזי שלו עומד בניגוד לעקרונותיה של תנועת  BDS: פתרון מדיני של הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס שתי מדינות לשני עמים. מכבש לחצים שהופעל על ווטרס הביא לפרסום הודעה רשמית מטעמו בעמוד הפייסבוק שלו, שם התנצל על אי ההבנה מהראיון ההוא ב”האפינגטון פוסט”, ובכדי שלרגע לא יהיה למישהו עוד ספק, אף הפציר בחבריו המוזיקאים: “בבקשה, הצטרפו אלי בחרם התרבותי על ישראל”. נראה שלפחות בשלב הזה רוג’ר ווטרס היה ונשאר, אחרי הכל, כמו “עוד לבנה בחומה”.

 

3 comments on “He Don’t Need No Education

  • Pingback: מהיום אל תאמרו אנטישמיות, אימרו אנטי ציונות | טק פוליטי

Comments are closed.