ה- Newseum בוושינגטון הוא מוזיאון העיתונות הנחשב והמפורסם בעולם ומהווה אטרקציה תיירותית כמו גם מקור מידע למאות אלפי מבקריו. מדי שנה עורך המוזיאון טקס הנצחה כמחווה לעיתונאים שנפלו במילוי תפקידם. ברשימת 80 העיתונאים שנוספו השנה לטקס השתרבבו גם שמותיהם של שניים, מחמוד אל-קומי וחוסם סלמה. הסיבה בגללה נפלו במילוי תפקידם: סלמה ואל-קומי היו פעילי חמאס שחוסלו על-ידי כלי טיס של חיל-האוויר במהלך מבצע “עמוד ענן”.

אל-קומי וסלמה היו עיתונאים של תחנת הטלוויזיה הרשמית של חמאס “אל-אקצא” המשדרת מעזה, או לפחות היו כאלה על הנייר. ערוץ “אל-אקצא” משמש את חמאס זה שנים בהפצת הסתה אנטישמית פרועה וקריאות לאלימות במסווה של תכניות אקטואליה תכניות דת ואפילו תכניות לילדים. הערוץ פרץ לתודעה הציבורית העולמית בשנת 2007, כאשר ארגון  Palestinian Media Watchחשף את סדרת התכניות שלו לגיל הרך, בהן בובות חביבות בגודל טבעי מטיפות לצופיהן הקטנטנים לצאת לפיגועי התאבדות. המפורסם שבהן היה העכבר “פארפור”, שזכה לכינוי ‘מיקי מאוס הג’יהאדיסטי’ והזמין ילדים להתקשר לתכנית כדי לשיר שירים על התנגדות אלימה לישראל. לאחר החיסול, באתר צה”ל באנגלית הדגישו כי השניים אכן היו פעילי טרור שקיבלו את משכורתם מחמאס, והביאו הוכחות לכך כי הערוץ ואנשיו עומדים מאחורי מטרותיו הצבאיות של הארגון.

משנודע הנושא לגורמים פרו-ישראלים בארה”ב, סערת הרשת כבר הייתה בלתי נמנעת. במשך 24 שעות, משתמשים רבים ברשת הטוויטר פנו לחשבון הרשמי של ‘ניוזיאום’, דרשו הבהרות, ותהו הכיצד מוזיאון המכבד את עצמו פועל להנצחת פעילי טרור שהתחזו לעיתונאים. גם חשבונות רשמיים השתתפו במלחמת הטוויטר נגד החלטת המוזיאון, ביניהם של דובר צה”ל,  שגרירות ישראל בארה”ב, והליגה נגד השמצה. אגב הודעת דובר צה”ל בטוויטר, גם הפעם חשבון הטוויטר של חמאס לא נשאר חייב וצייץ בתגובה כי “צה”ל הוא בסך הכל חבורה של שקרנים שמנסה להצדיק באמצעות פרופגנדה הרג של עיתונאים”. נו, מי אמר שהשיחות עם הפלסטינים נכשלו.

כאמור, לאחר יממה של בליץ תקשורתי שהתנהל בעיקר ברשתות החברתיות חזר בו המוזיאון מהחלטתו להנציח את השניים. בהודעה הרשמית שפרסמה דוברות ה’ניוזיאום’ נאמר כי “הטענות באשר לאל-קומי וסלמה נבחנו ברצינות, ולאחר הערכה מחדש של מועמדותם להנצחה על קיר המוזיאון הוחלט להשהות את התהליך עד להשלמת חקירה בנושא”.

שגרירות ישראל בארה”ב שחררה הודעה בפייסבוק בה בירכו על ההחלטה החדשה בתוספת ספק מחמאה, ספק עקיצה: “החלטת ‘ניוזיאום’ משקפת ערך עיתונאי יסודי אותו המוסד מבקש לכבד בפעילותו: המרדף אחר הבנת הסיפור בשלמותו”.

מנוי לטק פוליטי: לייק בפייסבוק  | עקבו בטוויטר | מנוי במייל | עדכון ר.ס.ס