הדבר המרכזי שחסר היום במדינה היא תשתית שתעודד יזמויות בתחום הסייבר והדיפלומטיה הציבורית.

מאז שחזרתי מוושינגטון לא כתבתי בבלוג ולא כי לא היה לי מה. וושינגטון היתה אירוע מכונן בשבילי, אירוע שיא של הבנת איך נראה העולם הפרו-ישראלי-פרו-ציוני, איך נראית ישראל מבחוץ וכמה תומכי ישראל, יהודי התפוצות, מאוהבים במדינה הזו שהיא הגאווה שלהם. (לא כתבתי כי) הייתי צריך לברר מי אני כציוני, מי אני כיזם, מי אני כאיש מדיה חברתית ומי אני כאחד שנלחם על שמה הטוב של מדינת ישראל באינטרנט.

וזה מה שעשיתי, ביררתי ולמדתי כמו שאני תמיד מברר ולומד, דרך הרגליים. אחרי המשט (31 במאי 2010) ואחרי שעזבתי את גיתם קפצתי ראש כדי להבין מה קורה במדינה הזו מבחינת הסברה, מבחינת מי האנשים במסדורונות הממשלה שעושים משהו בתחום הזה, מיהם היזמים שאכפת להם, מיהם הסטודנטים, המרצים, המתכנתים, האמנים, העיתונאים, הבלוגרים, אנשי הרשת, האנשים עם הכסף, המושכים בחוטים, אלה שרק מדברים וכל השאר. מיפוי הוא ראשיתה של הבנה.

אני חושב שעברתי דרך הרבה מאד אנשים, הרבה מאד אנשים מכל שדרות העם ומיפיתי, לפחות אצלי בראש, מי נגד מי וכמה כמה.

גיליתי אנשים נהדרים. אלה אנשים שיתנו את הזמן, המשאבים והקשרים שלהם והם מתים לתת את המוח והיכולות שלהם עבור העם והמדינה הזו והלב פשוט נפתח וצוהל כשפוגשים אותם- אלה האנשים שפגשתי.

אבל מעבר לכל אלה, מכיוון שאני אחד היחידים בארץ שכותב על מדיה חברתית בהקשר של ישראל (צבא, ממשלה, משברים, איך עושים את זה מעבר לים וכו’), אני חושב שהבנתי מה כל כך חסר פה, וחברים, זה לא טכנולוגיה.

בשנה האחרונה שמעתי יותר מכל את התלונה של חברים שלי שהמדינה לא עושה הסברה ושאנחנו ממש כצאן לטבח בתחום הזה. אני רוצה להטיל ספק בעמדה הזו ולהציע עמדה נגדית:

אינטליגנציה מדינתית לעולם תיכשל אל מול אינטליגנציית המונים ולכן אל לנו לתלות איזושהי תקווה בממשלת ישראל או בעומדים בראשה בכל הנוגע לדיפלומטיה הציבורית (להסברה) מהזן החדש הזה שאנחנו חווים פה מאז עופרת יצוקה (אז היו בערך 2 מליון יוזרים ישראלים בפייסבוק, היום יש מעל 4 מליון, לא אתפלא אם כבר יש 5 מליון).

אומר זאת אחרת: על תומכי מדינת ישראל להבין שמול נסיונות הדלגיטימציה והאנטישמיות הקיימים ברשת יש לעמוד כאינדיבידואלים או כקבוצות ולא לחכות שהמדינה תעשה משהו. כאמור, חכמת ההמון לעולם תנצח את המדינה (ההוכחות של 2011 מוכיחות זאת, וגם ישראל כבר יודעת את זה מהמשט). ולכן אם כבר לעשות משהו אז להתארגן בקבוצות ולפתח יזמויות עצמאיות כי למדינה אין את הכלים.

הדבר המרכזי שחסר היום במדינה היא תשתית שתעודד יזמויות בתחום הסייבר והדיפלומטיה הציבורית, שווה לראות איך מרימים כזו.

3 comments on “אינטליגנציה מדינתית תיכשל מול אינטליגנציית המונים

Comments are closed.