האמת היא שלא סבלתי את גוגל באזז ברגע הראשון. הסיבה לכך היא ששוב הייתי צריך לאסוף את כל מי שנאי רוצה לעקוב אחריו, ולהציע לאנשים לעקוב אחריי וכו’… עוד רשת חברתית… מזל שאני לא צריך להירשם. הספרטניות הגוגליסטית בעיצוב גם הציקה לי אבל צריך לדעת לבחור את המלחמות… אז ויתרתי.

כמובן שעוד ועוד אנשים הצטרפו ויצטרפו לשירות הזה, לא תהיה ברירה, אנחנו לגמרי תלויים בג’ימייל שלנו, הוא עושה עבודה טובה.  אז מה העניין המרכזי בג’ימייל באזז הזה?

במילה אחת: קטלניות. למה קטלניות? הקטלניות היא בכך שהוא נמצא לנו בתיבת הדואר ובכך שאנחנו מקבלים מיילים, נוטיפיקיישנס אם תרצו, על הטוויטים של החברים שלנו בתוך תיבת האימייל. אם בפייסבוק אנחנו יכולים לבחור אם לקבל תזכורות לאימייל על כל מה שקורה, פה אי אפשר- אם חבר ברשימה שלנו מדבר אנחנו נקבל על זה אימייל. זה קטלני. לא מאמינים לי? תשאלו את האנשים שחיים על אימייל בדחיפה (push email) והם יגידו לכם מה זה אומר.

בואו נשנה טרמינולוגיה, נלך קצת לשפה של יוסי ורדי וג’ף פולבר: אני חושב שלשלוח את הטוויטים (באזים?) באימייל זה דיסרפטיב (Disruptive) לאיך אנחנו חושבים ומשתמשים באימייל. תחשבו על זה- הפייסבוק שלנו  משמש אותנו לסוג תקשורות מסוים עם אנשים מסוימים. אותו הדבר גם טוויטר… צורה מסוימת של תקשורת. אותו הסיפור גם לגבי תוכנות המסרים המיידיים שלנו ולריבוי שלהן על שולחן העבודה שלנו, בכל רשת יש אנשים אחרים, לפעמים הם חופפים, לפעמים לא, לפעמים הסיבה לשימוש היא פונקציונלית, לפעמים סתם עניין של נוחות.

הבאזז משנה את זה. ראשית, בכך שכל דבר שקורה בהווה מגיע לנו למייל שהוא סוג של המעוז האחרון של התקשורת הקונבנציונלית, הבאזז מכניס את העולם החברתי החדש למעוז “מדורת השבט” האחרון, לא רק זאת, הוא מאפשר לנו לדבר מהאימייל החוצה אל תוך עולמם של החברים שלנו. אם פעם לא היינו שולחים מיילים אליהם, אז עכשיו, כשהם יכתבו משהו, זה יגיע אלינו למייל, בין אם נרצה ובין אם לא (וכן, אפשר לא לעקוב אחרי אנשים ולחסל את השירות הזה, שווה מחשבה), וכשאנחנו נרצה לצייץ משהו מתוך הבאזז, זה יגיע לאלה שעוקבים אחרינו.

עוד דבר שקרה הוא החיבור של הבאזז עם גוגל מפות, גם שם מסתמנת הפיכה. לא כל כך מזמן נחתה רשת פורסקוור בארץ. הייחוד שלה הוא בחיבור שלה עם מפות. כשמשתמש עושה צ’ק אין בפורסקוור, זה מופיע במפה וכל מי שעוקב אחריו (חבריו ברשתות החברתיות השונות) יכולים לדעת איפה הוא ולהסתכל במפה. גוגל חיברו את הבאזז למפות באופן אינטגרלי עד כדי כך שאין שום אפשרות לצייץ בלי לשדר מיקום.

לסיום, בואו נסתכל על מספרים רגע: פייסבוק חצתה לא מזמן את קו 400 המליון. טוויטר נמצאת על  100-150 מליון משתמשים, פורסקוור המדוברת חצתה זה לא מכבר את המליון הראשון שלה. ואז מדברים על ג’ימייל, יותר קרבו ל- 200 מליון. פייסבוק מתעתדת לפתוח את שירות האימייל שלה… דבר שיכול לשנות את המאזן הדמוגרפי של משתמשי האימייל ולייצר נדידה בין רשתות. גוגל באזז יכול לעשות אותו דבר לטוויטר (ג’ימייל גדול יותר מטוויטר בהרבה) ולמחוץ את פורסקוור בלי להתכוון אפילו. דיסרפטיב כבר אמרנו?

7 comments on “גוגל באזז- חוויית משתמש ומחשבות

 • buzz is just a prequel to wave , and yes 4sq will be squashed ..

 • לא קצת נסחפת?
  TWITTER עם NOTIFICATIONS
  EMAIL.
  מה מיוחד בזה?
  מה מפריע מחר בבוקר לטוויטר גם לשלוח לך
  NOTIFICATIONS
  למייל
  ?

  הם לא עושים את זה (ובצדק..) אחרת תיבת הדואר שלך הייתה מוצפת בשטויות.

  אחי , לא צריך להתלהב מכל שטות ולרשום על זה ישר משהו בבלוג ולהרגיש מגניב כי אתה כאלו מכיר מה חם היום.
  לא מזיק להבין קצת את הטכנולוגיה להכיר את האינטרנט ורק אז לרשום קצת בלוגים.

 • מזכיר את תקופת נדידת העמים, ההבדל הוא שפה המדינות מאמצות את המהגרים, בקליטה נוחה ובמלחמות עיצוב. עיצוב מינימליסטי (באוהאוס( כנגד שלטי נאון מרצדים ותזיזיתיים.

 • אפשר למיין לפי התגית BUZZ.
  לא שזה סותר את מה שאמרת, זה עדיין מציק ליד האינבוקס.

 • אפשר למיין לפי התגית BUZZ.
  לא שזה סותר את מה שאמרת, זה עדיין מציק ליד האינבוקס.

Leave a Reply