נכתב ב: 22/12/12

כבר הרבה שנים כותבים אנשים מתחום הדיגיטל שהחוק מספר אחת במדיה החברתית הוא להקשיב, לדבר בגובה העיניים, לייצר  אינטראקציה ויחסים. עד כאן אין כל חדש. חברות מסחריות, ממשלות, פוליטיקאים, כוכבי פופ, זה עובר מתעשיה לתעשיה.  הלוגיקה פשוטה- אנחנו נדבר איתכם בגובה העיניים ואתם תאהבו אותנו יותר, זו הלוגיקה, בפשטנות אמנם, אבל זו הלוגיקה.

אנושיות

בשנים הקרובות ה”לוגיקה” הזו תהפוך לברורה אף יותר כאשר מילת המפתח היא “אנושיות” וכרגיל, היא תחלחל מלמטה למעלה. אם פעם “שיחה” היתה הבאזז וורד, “אנושיות” היא הדבר הבא. הסנונית הראשונה כבר כאן ובמפתיע או שלא במפתיע, זהו הנשיא ברק אובמה שמסמן לאן אנחנו כחברה עומדים ללכת בהקשר הזה של מדיה חברתית. כבר כתבתי כאן על צלם הבית הלבן פיט סאוזה שעושה חיל עם הבוס שלו אבל דווקא התמונה הזו של אובמה משחק עם ילד שמחופש לספיידרמן מחדדת את התחושה שלשם הדברים הולכים. כאן יש עוד כמה תמונות.

 

עשו מנוי לבלוג שלי

פוליטיקה

אנושיות היא הדבר הבא במדיה החדשה הזו, עם דגש על דיבור ישיר, בגובה העיניים, חוסר יומרות וגינונים. עכשיו בואו נראה מה זה אומר בפוליטיקה שלנו:

אתחיל בגילוי נאות: אני עובד כמנהל השיווק בחברה שהטכנולוגיה שלה הריצה את קמפיין הבאנרים האינטראקטיבי של הליכוד בוואלה. הנה אחת ההודעות שלנו בנושא בפרופיל שלי בפייסבוק)

קמפיין הבחירות הנוכחי לא רק שמשתמש במדיה הדיגיטלית במלוא העוז, הוא קורא לגולשים ממחנות רבים לקחת בו חלק באופן חסר תקדים שילך ויתבסס עוד יותר בבחירות בעוד 4 שנים. בואו נסתכל לרגע על מערכת הבחירות שלנו בארץ ובואו נסתכל על מערכות הבחירות העתידיות של עוד 4-8-12 שנים.  מערכת הבחירות הנוכחית מציגה את היסודות המוחשיים האמיתיים של שימוש פוליטי במדיה חברתית (ואני מרשה לעצמי לא להתייחס ל-2009 למרות שהייתי מעורב שם מבחינת מדיה חברתית גם כן). וידאו, אפליקציות, שיתוף גולשים, פייסבוק. השמות החזקים במפת המדיה החברתית הפוליטית הם #ארץחדשה, הבית היהודי, יש עתיד, העבודה והליכוד.

#ארץחדשה

אני מתחיל מ #ארץחדשה דווקא כי היא היא מסמלת בעיני את הכיוון באופן המשמעותי ביותר. רביב דרוקר בצדק קרא לסרטונים של ארץ חדשה “חסרי תקדים”. אם אלדד יניב וחבורתו יעברו את אחוז החסימה בבחירות הקרובות הם יהיו קבוצת האנשים הראשונה שמדברים את השפה החדשה הזו במלוא עוזה, כקבוצה.  הנה משהו שכתבתי בפייסבוק לפני שלושה שבועות:

הבית היהודי

איילת שקד, למי שלא יודע, הקימה בזמנו את עמוד הפייסבוק האפקטיבי ביותר בתחום ההסברה הישראלית שנקרא ישראל שלי. לא מכחיש לרגע שמפעילי העמוד ימניים בדעותיהם, אבל שקד, יחד עם חבריה עשו ועושים רבות על מנת להילחם בדעת קהל בינלאומית שלילית כבר שנים, יודעים להפעיל ומפעילים בהצלחה עשרות אלפי אנשים מרחבי העולם באמצעות טקטיקות מוצלחות ואין ספק שלפחות ממנה ומבנט (טכנולוג לא קטן בעצמו) אנחנו יכולים לצפות לזן חדש של פוליטיקאים שמשתמשים במדיה חברתית. זאת ועוד, קמפיין הבית היהודי קורא לגולשים לייצר סרטונים שיהפכו להיות חומר הגלם של הבית היהודי בבחירות. לא פלא.

יש עתיד

יאיר לפיד, סמל התקשורת המסורתית, הלך קודם כל לפייסבוק והפך אותה במשך חודשים רבים לכלי התקשורת העיקרי שלו בזמן שייבש את כלי התקשורת האחרים, טלויזיה, עיתון ורדיו. הוא אמנם עוד כתב בידיעות אבל סירב בכל תוקף להתראיין. לפיד בשבתו כראש תנועה שהחלה את דרכה תוך שימוש ישיר בפייסבוק ושיחה ערה עם גולשים בפייסבוק התחיל וימשיך להשתמש בכלי הזה גם כשישב בכנסת.

העבודה

האסטרטגיה הדיגיטלית של העבודה אומרת, לפחות בשלב הזה: “אתם תיצרו את סיסמת הבחירות של העבודה”. גולשים תומכי העבודה יכולים היום לנסח סיסמה ולהדפיס אותה על שלט למרפסת, סטיקר לאוטו, חולצה או שלט לפייסבוק. לדעתי, העבודה, יותר מכל המפלגות האחרות, שמה את “המסר” בידיים של הגולשים בצורה הזו או לפחות זה המסר בין השורות.

הליכוד ישראל ביתינו

הליכוד החל את הקמפיין הדיגיטלי שלו במהלך קרוס מדיה תוך שימוש בבאנרים אינטראקטיביים של חברת באנרפליי– הבאנרים האלה הם למעשה אפליקציות שמאפשרות אינטראקציה בתוך הנדל”ן הזה שנקרא באנר. כל גולש שרצה שתמונתו תופיע בקמפיין הזה נתבקש להתחבר עם הפייסבוק שלו ובתוך 5 קליקים בתוך הבאנר (מספר מדהים, 5 קליקים על באנר אחד, סטארטאפ!) נוצר באנר חדש שבו הגולש בוחר מסר אחד מתוך רשימה כבסיום נוצר באנר באתר ולינק עם תמונה בפייסבוק של הגולש. 

4-8-12 שנים מהיום בפוליטיקה שלנו- חומר אנושי

בבחירות האלה מונחים היסודות לשימושים פוליטיים במדיה החברתית ולכניסה של אנשים שממש מבינים משהו במדיה הזו. עוד 4 שנים יכנסו עוד אנשים שמבינים בעסק הזה, אבל בעוד 8 ו- 12 שנים תהיה מסה  של אנשים שממש חיים את המדיה הזו כבר 10-15 שנה והדור שלא ידע את המדיה הזו ילך ויקטן והטקטיקה שנקראת היום “שיחה במדיה החברתית” תהפוך לפרדיגמה שולטת.

אנושיות, עתיד פוליטי, מדיה חברתית

על כן, בשנים הקרובות אנחנו יכולים לצפות לעוד ועוד אנושיות שתנבע מהפוליטיקה שלנו בעקבות השימוש המדיה החברתית, אין ברירה אחרת, מי שלא יהיה אנושי וזמין יחטוף על הראש. בעוד 12-16 שנים יהיה פה דור של פוליטיקאים שישתמש במדיה הדיגיטלית לפני שישתמש בעיתונות המסורתית בעודו יושב במשכן בירושלים. חברי כנסת שיהיו יותר מחוברים יהנו ממוניטין גדול יותר, מחיבור גדול יותר לשטח הוירטואלי והפיזי ומהשפעה גדולה יותר על דעת הקהל שצורך את המידע שלו בכף היד והצעירים האלה שצורכים את המידע שלהם היום יותר מכף היד לא יהיו יותר צעירים, הם יהיו בגירים מבוגרים. תארו לכם איזה עולם זה יהיה. לדעתי דווקא השימוש הגובר במדיה חברתית יעלה את אחוז המשתתפים במשחק הפוליטי, כפעילים וכמצביעים. ימים יגידו.

 

פוסטים נוספים בנושא פוליטיקה ומדיה חברתית

ברק אובמה ובנימין נתניהו: הבעות פנים ושפת גוף 

מדינת ישראל והשימוש במדיה חברתית

דם והסברה

בילעין קייס סטאדי. Now Media

אינטליגנציה מדינתית תכשל מול אינטליגנציית המונים

 

5 comments on “כיצד תשפיע המדיה החברתית על הפוליטיקה בעתיד

Comments are closed.