נשיא סוריה בשאר אסד מצייץ ‘עסקים כרגיל’: ערוצי הניו-מדיה של נשיא סוריה לא שמעו על מלחמת האזרחים שמתחוללת במדינה השסועה בשנתיים וחצי האחרונות. נשק כימי? הצחקתם את בשאר.

הדיון המתמשך בשבועות האחרונים באשר לתקיפה אמריקנית בסוריה אמנם הולך ודועך נוכח הצעת הפשרה הרוסית, אך ברקע עדיין מהדהדות תמונותיהם של מאות האזרחים, ביניהם נשים וילדים, שנפגעו במתקפה הכימית המשויכת לכוחותיו של הנשיא אסד. בעוד הדיון נמשך, בסוריה נמשכת שפיכות הדמים ונדמה שאין גבול למעללי המשטר הסורי בדרכו לשמר את שרידות שלטונו.

הערכות רשמיות אחרונות מצד גורמים מערביים מצביעות על מניין נספים של למעלה ממאה אלף הרוגים בנשק קונבנציונאלי ובלתי-קונבנציונאלי ברחבי סוריה מאז החלו המהומות נגד שלטון אסד במארס 2011, כאשר הערכה נוספת מצד האו”ם מצביעה על קצב בלתי נתפס של כ-5000 הרוגים סורים בכל חודש שחולף על שכנתנו מצפון כתוצאה ממלחמת האזרחים עקובה מדם המתנהלת בשטחה. במקביל לכך, חלקים רבים בסוריה כבר אינם בשליטתו הריבונית של השלטון המרכזי העלאווי לאחר שנפלו לידי המורדים והכורדים במהלך הקרבות.

המספרים העגומים הללו לא מפריעים לנשיא הסורי להמשיך ולנהל כלפי חוץ מדיניות של ‘עסקים כרגיל’. בחודש שעבר פתח הנשיא הסורי חשבון אינסטגרם, שהצטרף לחשבון הטוויטר הרשמי וחשבון היוטיוב של לשכת הנשיא. הפרסומים המועלים בחשבונות אלה צורמים במיוחד נוכח הדיווחים הבלתי פוסקים מהמדינה. בחשבון היוטיוב ניתן לצפות במגוון ראיונות עם הנשיא, נאומים ופגישות. הסרטון האחרון מוקדש כולו לפולחן אישיות בלתי נגמר לנשיא הסורי כמפקד צבא סוריה הכול יכול: כאן הוא מתדרך קצינים, פה הוא משתתף באופן פעיל בתרגיל, שם הוא מתלוצץ עם חייליו. ברקע משולבות תמונות של טנקים, מסוקים וספינות קרב יחד עם ליווי מוזיקלי שכאילו נלקח מפתיח של אחד ממשחקי Red Alert. אם תהיתם לאיזו מדינה שייך כל הטוב הזה, תזכיר לכם מקהלה מזמרת שמבליחה מעת לעת במהלך הסרטון כי מדובר ב”סוריה!”.

הפארסה ממשיכה בחשבון הטוויטר של הנשיא. החשבון, שמונה כ-9000 עוקבים ומצייץ בערבית ובאנגלית מתאר את שגרת יומו העמוסה של אסד: בציוץ אחד למשל מקבל הנשיא בזרועות פתוחות את פניהם של ראשי ארגוני מסחר ממאוריטניה, מהמדינות המוסלמיות היחידות בעולם שנהגו לקיים יחסים דיפלומטיים מלאים עם מדינת ישראל – יחסים שנגדעו באחת עם פרוץ מבצע “עופרת יצוקה” ברצועת עזה. החשבון אף מביא ציטוטים נבחרים מהפגישה (מערבית): “הנשיא בשאר אל-אסד לאנשי המשלחת המאוריטנית: סוריה נחושה להילחם בטרור ולעקרו מן השורש, ויש באפשרותה לעשות כן הודות לקשר המיוחד שבין הצבא לעם הסורי.”  בעדכון אחר, נראה אסד לבוש חליפה ומקבל תדרוך מאחד ממפקדי הצבא בעודם פוסעים ברחוב. בתיאור התמונה נכתב באנגלית כי “הנשיא אסד מבקר את החיילים המופקדים על בטחון האזרחים בדרייא”. העיר דרייא המצויה בנפת דמשק ידועה בקרבות העזים המתנהלים בשטחה. היא נכבשה ושוחררה מספר פעמים על-ידי צבא סוריה מידי המורדים, וסרטוני הקרבות המתנהלים בה מככבים ברשת.

אולם שיא האבסורד בכל הקשור למלחמת התודעה הכוזבת שמנהל הנשיא הסורי מגיע ברשת החברתית הויזואלית ביותר. רצח עם? הצחקתם את משפחת אסד. חשבון האינסטגרם הפעיל למדי ואשר מונה לא פחות מ-39 אלף עוקבים (לשם השוואה מספרית בלבד – חשבון האינסטגרם של הנשיא פרס מונה כ-15 אלף עוקבים) מוקדש בעיקר לחיי המשפחה הנשיאותית ולקשר שלה עם העם הסורי. לפני מספר ימים לדוגמא הועלה פילוח שהציג אחוזי הצלחה גבוהים לתלמידי התיכון בסוריה במגוון מקצועות לימוד. נראה שהפילוח לפי מקצועות איננו מקרי. אם היו למשל מדרגים את הישגי התלמידים לפי ערים, כיצד היו מצליחים להסביר מה קורה בבתי הספר החרבים בחומס וחמה?  התמונות המועלות לכאן מגוונות ומטרתן הברורה היא הומניזציה של הזוג הנשיאותי: פריטים מצעירותו של הנשיא כשהוא מבצע מטלות פשוטות ומפגשים עם אזרחים וחיילים ותמונות של האישה הראשונה ופעילותה ההומניטרית למען אזרחי סוריה החלשים. דווקא תמונותיה של אסמה אסד מוכיחות כי לציניות של המשטר הסורי אין גבולות. אי אפשר להישאר אדיש נוכח המחזה האבסורדי של הגברת אסד מחלקת אוכל לעניים, מראה חמלה כלפי חולים ונכים ומצטלמת למזכרת עם ילדים וסטודנטים בעוד גופות האזרחים נערמות ברחובות הערים והכפרים, שלא לדבר על תמונות שקי הגופות הלבנים שזעזעו את העולם רק לפני שבועיים.

התגובות לפוסטים, הן אוהדות לרוב מצד תומכי אסד ומשטרו ולכן סביר להניח כי מפעילי החשבונות הללו מנהלים סינון עיקש באשר לתגובות המשתמשים שאינן עולות בקנה אחד עם התדמית הרצויה. עם זאת, פה ושם ניתן עדיין לראות תגובות שטרם סוננו. אלה בעיקר מתמקדים בעיסוקו העיקרי והנסתר מדפי המדיה החברתית שמפעיל אסד: “רוצח בדם קר” ו”פושע מלחמה” הם העדינים שבהם, רבים אחרים דואגים לעדכן את הנשיא על עיסוקה של אמו במקצוע העתיק בעולם. הספקולציות באשר לעתידו הפוליטי של אסד הן רבות במיוחד. מומחים ומזרחנים שטענו כי ימיו של הקצב מדמשק ספורים התבדו בזה אחר זה במרוצת החודשים האחרונים, כאשר הנשיא אסד מוכיח שוב ושוב כי אחיזתו בכס השלטון חזקה משנדמה. אם לשפוט לפי ערוצי המדיה שלו וחבריו הטובים במוסקבה, נדמה שידו של אסד עודנה על העליונה ועתידה להישאר כך לעוד זמן רב.