אחרי שקראתי את הפוסט המשעשע והכתוב נפלא של ידידי אהוד קינן הבנתי שאני צריך לכתוב על מה עוד יש לעשות בפייסבוק (חוץ מלהוסיף אפליקציות) ואולי טיפונת לסנגר על השירות (פייסבוק הוא שירות? כן!) שרק לאחרונה צללתי לעומקו.

צודק הבחור שאומר שקשה להיות בעל עשרה יוזרים ובכל פעם למצוא איפה משנים את הגדרת הסינגל שלך, יש לי יותר מעשרה יוזרים ואני במגמת צימצום. צודק הבחור שגם אומר שכל רשת חברתית הפכה להיות אתר הכרויות, אבל אני אומר שזה נתון לבחירה, כי טבעם של אנשים לרצות להכיר, זה כבר לא משנה אם זה אונליין או בעולם האמיתי.
מעניינת אגב השאלה מתי יפסיקו לקרא לעולם האמיתי אמיתי ולעולם הוירטואלי וירטואלי ותתחיל להתמוסס ההבחנה בין על המחשב ומחוצה למחשב.

אבל בשונה מאהוד, יש עוד דרך, או דרכים, לנהוג בפניי הספר (זכויות: א.ק).
אני למשל, הפסקתי להוסיף אפליקציות וכעת אני בעיקר מוריד אותן. זה כאב ראש וזה כאב ראש. אסביר:
כשאין לך אפליקציה, החברים שלך שולחים בתפוצת נאט”ו את האפליקציות שלהם. זו דרך ההתרבות וההתמנגלות באתר(ואם תאשר, תקבל מייל על כל משהו וירטואלי שישלחו לך). אתה מקבל מייל כששולחים לך משהו כזה וחייב להקדיש לזה זמן, אלא אם כן ביטלת את האופציה לקבל עידכון על זה, שזה אחלה, אבל לרוב- הלינק להגדרות חבוי ולעיתים אף אינו קיים- באג רציני בהגדרות חוויית המשתמש מצד פייסבוק. מצד שני, אם אתה מוריד, אתה תמשיך לקבל מיילים שיציעו לך להוסיף את האפליקציה, נדפקת משני הצדדים, אבל לפחות לא תקדיש לזה יותר מדי זמן עתידי- תלונה מרכזית בפוסט של המוזכר מעלה.
בקיצור, אני מוריד את מה שהתקנתי לרוב ומעדיף להשאר עם בסיס השלד המוצע כולל דברים קטנים שדווקא מצאו חן בעיני, אבל לבטח איני מציע אותם לחברים שלי. ממני אנשים כבר לא יקבלו ספאם, כך החלטתי.

שנית, החלטתי להשתמש בפייסבוק כדי לחזור ולהיות בקשר עם אנשים מהעבר וכדי ליצור קשרים עם  אנשים חדשים למטרות עבודה, כך עשיתי את זה, וזה בעל ערך רב מאד בשבילי. אני מנצל את פייסבוק בתור פלטפורמה שמאגדת לי בצורה יוצאת דופן ממש את החברים/מכרים/עבודה בשבילי וזה כל מה שאני עושה שם. היכרויות? יכול להיות, אני פשוט מכיר דרכים אפקטיביות יותר מפייסבוק בשביל זה, אבל גם זה עובד.

לסיכום, אני לא חושב שפייסבוק היא כמו עוד שירות, פשוט בגלל שהיא הלכה למעשה כבר מערכת הפעלה אינטרנטית שבעתיד ישארו מעט סיבות על מנת לעזוב אותה, וטוב שכך. מה חסר שם?
מערכת מייל טובה, מערכת אופיס, מערכת מסרים מיידיים מוטמעת כחלק מהליבה ומערכת מועדפים ורסס מובנים.
תגידו לי אתם מה עוד צריך שם באמת חוץ מזה בעולם של היום?

כשמערכת ההפעלה הזו תהיה באינטרנט לא נצטרך יותר מייקרוסופט ווינדוז, מה שנרצה יהיה ברשת ויהיה פתוח כמו האפליקציות של פייסבוק. יותר מכך- ברשת תוכל להיות תחרות בין מערכות הפעלה רשתיות. אמר לי חבר אתמול בנונשלאנטיות “בשביל מה לסגור את הדפדפן בכלל?!”, אמר וצדק. מחשב, מערכת הפעלה מינימלית ודפדפן שיתן לנו הכל יחד עם מערכת הפעלה רשתית.

עוד חזון למועד, אבל התחלנו עם פייסבוק.