אחד הפוסטים האחרונים ב- All Facebook שואל האם בעצם חיבור העמודים בין פייסבוק לטוויטר תמה ה”מלחמה” של שתי הענקיות וקובע שנראה שיש מספיק מקום באינטרנט החברתי לשתי אלה. כזכור, בשנה האחרונה שינתה פייסבוק את ממשק המשתמש שלה כך שידמה יותר ויותר לטוויטר, החל מרמת הניוזפיד ועד רמת הפילטרים שבצד הדף. מתישהו גם דובר על הרצון של פייסבוק לקנות את טוויטר (גם אפל היו שם, גם גוגל היו שם וכו’ וכו’).

אני לא חושב שמדובר פה על עידן של “יחסים פתוחים” כמו שמתאר זאת ניק או’ניל. אני חושב שיש פה החלטה מצד פייסבוק להשתמש בכח של טוויטר בבחינת אם אינך יכול לנצח אותו, השתמש בכוח שלו על מנת להגדיל את עצמך. במה הדברים אמורים?

ידוע שיש מליוני דפים בפייסבוק. ההצעה לחבר בין הדפים האלה לַסטרים של כל אחד מבעליהם בטוויטר יגדיל למעשה את החשיפה של הדפים (ואחת היא שמתווסף מידע נוסף לטוויטר). כיצד? דובר כבר רבות על כך שטוויטר, מעצם תכנונו וצורתו, מגביר צפיות בדפי קצה. אתם שמים לינק והחברים שלכם, אלה שעוקבים אחריכם, מקליקים עליו. יותר אנשים עוקבים אחריכם יותר הקלקות, סטטיסטית כמובן. זאת ועוד, הדפים בפייסבוק אינם סגורים לצפייה כמו הפרופילים, הם פתוחים. אפשר למצוא אותם בגוגל, אפשר גם להגיע אליהם מטוויטר.

בסיכומו של דבר אין מה להיתמם. טוויטר הוא מגבר צפיות. יכול להיות שזה תפקידו המרכזי, יותר מכל תפקיד אחר. אני לא אומר שהוא לא מכשיר מעולה לשמור איתו על קשר עם חברים, אבל ראשית כל הוא מגבר, וכמגבר צפיות ירצו להשתמש בו כל מי שמעוניינים לקדם נושא. אין היום אתר אינטרנט שלא מבין את חשיבות השימוש בטוויטר לקידום הצפייה בתכניו, עם זאת, יש כאלה שלא הבינו זאת דיו. אתם בעצמכם, כשאתם משתפים תכנים, אתם בפועל מגבירים את כמות הצפיות אליהם. המילה “שיתוף” יכולה להטעות. כן, ברור שאני רוצה לתת את מה שטוב למי שאני “אוהב”, לחברים שלי, אך יש פה צד שהוא כמעט צד קפיטליסטי, כלכלת שיתוף ממש, וזה לדעתי מה שפייסבוק באים להשיג מהחיבור עם טוויטר. בקרוב, כך נדמה, ובלי להניד עפעף, יחוברו גם הפרופילים שלכם, כי בעצם למה לא?! העמודים הפכו להיות דומים לפרופילים הלכה למעשה וחוברו לטוויטר, למה לא הפרופילים? אם טוויטר פתוח לכולם וכולם יכולים להנות מגדילה בעזרתו למה לא, כי יש מלחמה? אדרבה ואדרבה.

facebook-twitter

2 comments on “כלכלת שיתוף

Comments are closed.