וידוי. אין לי תעודת זהות.  איבדתי אותה לפני מספר שנים ובינינו, אני לא מתגעגע לנסות לתחוב אותה לתוך הכיס של הג’ינס רק כדי שהיא תשלף החוצה עם גימור מושלם של תחת והספח יראה כמו שריד למגילת הגנוזות.  אז חוץ מלשמש תחליף לארנק כשיוצאים למועדון, ואת זה אני גם ככה לא עושה יותר שנים משאין לי תעודה, למה צריך אותה בכלל?

תאורטית, תעודת הזהות אמורה להקנות לנו בטחון בחיי היום יום מתוך הידיעה שאם בוצע, מבוצע או יבוצע פשע ניתן להתחקות אחר עברו של העבריין.  כמובן, שתעודת הזהות עוזרת להתחקות גם אחר עברה הפיננסי  של אזרחית אשר רוצה להגיש בקשה למשכנתא בסניף הבנק בחדרה.  למעשה תעודת הזהות מאפשרת חיבור בין העולם החומרי לעולם הווירטואלי של מאגרי הנתונים הממשלתיים.  החיבור הזה אמור למנוע מאזרחים שומרי חוק מלבצע פשעים מתוך ידיעה שלגופי אכיפת החוק יהיה קל לאתר אותם במאגר הנתונים של מדינת ישראל. אבל מול טרוריסטים, פושעים מתוחכמים, או אפילו סתם ילדים שגונבים לאח הגדול את התעודת זהות בשביל לקנות אלכוהול זה לא יעזור.

מיינוריטי ריפורט בחיים האמיתיים

הבעיה המרכזית של תעודת הזהות היא שהיא מזהה רק את עברו של האזרח, אבל לא מסוגלת לספק מידע לגבי מה הוא מתכוון לעשות.  בעבר, גישה למידע התאפשרה דרך תחקור של מרואיינים וחשודים. כיום, מאגרי המידע של הרשתות החברתיות ושרתי האימייל מלאים במידע שמור ומקוטלג על שיחות ותחומי העניין שלנו.  לכן, אין זה מפתיע שהממשל האמריקני נתפס לאחרונה עם ידו בתוך צנצנת המידע של האינטרנט.  אוסף מידע מגוגל, פייסבוק, ואינספור מקורות מקוונים אחרים.  ה- NSA, סוכנות הביון האמריקאית (ויש שאומרים שעושים אותו הדבר גם בישראל) הבינה שבניגוד למאגרי המידע שמחוברים לתעודת זהות לאומית, פרופיל במדיה החברתית שופע מידע שעשוי להעיד גם על כוונות עתידיות לבצע פשע או פיגוע טרור ( Pre-Crime כמו בסרט מיינוריטי ריפורט) ובשביל סוכנות ביון זה מאגר מידע איכותי שלא ניתן להתעלם ממנו, כל עוד לא נתפסים כמובן.

בעיה נוספת של תעודת זהות היא זיוף.  האם אפשר לפתור את הבעיה של זיופים? לא. האם ניתן למצוא דרכים חדשות להתמודד איתן? כן, אם רוצים בכך, ניתן ליצור פרופילים מקוונים אשר מידת עמידותם לפריצות וזיופים גבוהה בהרבה משל התעודה הקשיחה. כלומר הטכנולוגיה כבר שם, הרווח נמצא, רק חסר מישהו שיכוון את המכונה הבירוקרטית לכיוון הזה.

קריאה נוספת: גבולות פתוחים

אך אם נרצה, הרווח יכול להיות של כולנו. המדינה תרוויח תעודת זהות אשר עמידה יותר בפני זיופים וגם תרוויח מידע מודיעיני רב על אזרחיה. חברות כמו פייסבוק ירוויחו משימוש גובר במרחב האינטרנטי שלהן מה שיגביר את רכישות שטח הפרסום. בנוסף, פרופיל בטוח יותר יאפשר למשתמשים את פרטי כרטיס אשראי לפרופיל מה שיניב עמלה יפה לפייסבוק על כל שימוש בכרטיס דרך האתר.  ובשבילנו, המשתמשים, שילוב של פרטי כרטיס אשראי עם פרופיל מקוון שפרטיו נחשבים למיהמנים ובטוחים יאפשרו לנו להשאיר את הארנק ותעודת הזהות בבית להיות 100% “בענן”.  נוכל לשלם בסופר, בתחנת דלק ואפילו את הארנונה באמצעות פרופיל הפייסבוק שלנו. משם כבר סלולה הדרך להראות לשוטר את הטיימליין שלכם, ולהגיד לפקיד בבנק לחפש אותי בפייס.

ומה אם יחדרו לנו לפרופיל, אתם שואלים?  פרטי כרטיס האשראי של רובנו נמצאים במאגרי הנתונים של אתרים רבים כבר כיום.  וגבי שימוש בפרופיל כאמצעי זיהוי, אז חדירה לפרופיל שווה לגניבת הארנק אבל לא צריך לבטל כרטיס אשראי או לרוץ למשרד הפנים, פשוט מחליפים סיסמה.  באשר לפרטיות שלנו, היא גם ככה מעורערת כל פעם שמעלים סטטוס.  האם זה מונע ממישהו להשתמש בפייסבוק? נתונים מראים שלא ושמספר המשתמשים רק הולך וגודל.  חוצמזה, מה כבר יכולים לגלות עליי?! שאני צוחק מבדיחות גזעניות ואוהב לראות חתולים שרים?

קרדיט תמונה: funkyspacemonkey

2 comments on “יש תעודת זהות? לא, אבל יש לי פייסבוק

Comments are closed.